موها در بدن انسان خصوصا موهای سر و صورت یکی از عوامل زیبایی هر مرد و زن می باشد. همان گونه که بدن انسان احتیاج به تغذیه مناسب و مقوی دارد مو های انسان نیز احتیاج به غذایی مقوی و سالم دارد. مواد مغذی مناسب برای رشد مو اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است تا در ارتباط با آن رعایت های بسیاری شود. در این میان می توان از روش هایی مانند کاشت مو، کاشت ریش و کاشت ابرو هم استفاده هایی انجام داد.

تغذیه مو به چه روش هایی صورت می گیرد؟

برای بررسی مواد مغذی مناسب برای رشد مو لازم است تا بدانیم تغذیه مو به چه روش هایی صورت می گیرد؟ تغذیه مو به دو صورت انجام می پذیرد:

  • استفاده از تغذیه مناسب
  • استفاده از مواد مغذی به صورت تغذیه مستقیم مانند استفاده از روغن های گیاهی.

استفاده ازتغذیه مناسب

یکی از راه های تقویت مو استفاده از غذاهایی است که منجر به تقویت ریشه و خود مو می‌گردد. این غذاهای مقوی مو عبارتند از:

میگو

میگو مواد مغذی مناسب برای رشد مو است. این خوراکی دریایی سرشار از مواد مغذی است که روند تقویت و رشد دادن به مو ها را  در خود دارد. میگو به عنوان منبع عالی از پروتئین و ویتامین های گروهB، روی، آهن و ویتامین Dمی باشد. می تواند کمبود بدن را به این ویتامین تامین کنید. ویتامین D در تقویت و رشد مو تاثیر بسزایی دارد. با وجود چربی های بسیار کم، میگو مقدار کمی اسید های چرب امگا 3را نیز تامین می کند. اسید های چرب امگا 3 در رشد مو ها تاثیر بالایی دارد.

آجیل و خشکبار

آجیل ها مقوی و حاوی انواع مواد مغذی برای مو هستند. وجود ویتامین های گروه B روی و اسید های چرب موجود در آجیل ها باعث تقویت مو شده و ثبت شده که کمبود ویتامین های کروهBدر ریزش مو موثر هستند.

ماهی های چرب

یکی از انواع مواد مغذی مناسب برای رشد مو، ماهی های چرب می بایشد. ماهی های چرب مانند شاه ماهی و ماهی قزل آلا و برخی ماهی های چرب دیگرکه دارای امگا 3هستند با رشد موها ارتباط داشته و باعث تقویت ریشه مو ها می شوند.

سبزی اسفناج

اسفناج به علت داشتن آهن، فولات و ویتامین های A و C مفید می باشد که باعث تقویت مو می شود.

انواع توت ها

این خانواده میوه ها نیز با داشتن ویتامین c خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها می توانند در محافظت از فولیکول ها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک می کند.

تخم مرغ

تخم مرغ به عنوان یکی از مواد مغذی مناسب برای رشد مو منبع عالی از پروتئین و بیوتین است. دو ماده مغذی برای رشد مو است.

استفاده از مواد مغذی بصورت تغذیه مستقیم

این گروه شامل مواد تقویت کننده مو مثل انواع روغن های گیاهی می باشد. یکی از روش های طبیعی تقویت موها استفاده از روغن های طبیعی می باشد. این روغن ها خیلی بهتر از مواد شیمیایی هستند.

هیچ عوارض جانبی ندارد. هنگامی که مو های خود را به صورت مرتب ماساژ می دهید. این کار به شما اطمینان می دهد که موهای سالم و براقی دارید و با این روش ریزش مو های خود را کاهش می‌ دهید. برای تقویت موهای خود از روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن اسطوخودوس استفاده کنید تا روشنی و براقی را به موهای خود بدهید. روغن ها یکی از انواع مواد مغذی مناسب برای رشد مو خواهد بود. با این حال می توانید از روش هایی مانند کاشت مو، کاشت ریش و کاشت ابرو هم استفاده کنید.

روغن طبیعی چیست؟

روغن هایی منبع گیاهی دارند و یا از دانه های سبزیجات و میوه هایی که روغن دارند گرفته می شوند که به آن روغن گیاهی و طبیعی می گویند. بیشتر افراد برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن به دکتر و آمپول های با منشاء شیمیایی متوسل می شوند. در صورتی که با استفاده از روغن های طبیعی می توان این کمبود را بدون هیچ گونه عوارض جانبی و مشکلات جبران کرد.

روغن های طبیعی مناسب برای تقویت و رشد مو

روغن هایی که از گیاهان،  میوه ها و دانه های سبزیجات بهترین گزینه های بدون عوارض برای موها هستند. برخی از این روغن ها به عنوان یکی از مواد مغذی مناسب برای رشد مو عبارتند از:

روغن نارگیل

این روغن از گوشت میوه نارگیل بدست می آید. این روغن در صنایع بهداشتی و آرایشی نیز مورد استفاده زیادی دارد. رطوبت موجود در این روغن موجب رفع خشکی مو و ریزش آن می شود. مواد مغذی در روغن نارگیل باعث ضخیم شدن تار های مو و تقویت آن می شود.

روغن زیتون

این روغن جزو پر طرفدارترین و پرکاربردترین روغن ها برای مو می باشد. روغن زیتون نیز باعث افزایش رطوبت موها و از بین رفتن خشکی موها  می شود.

روغن بادام تلخ

یکی از روغن های خوب و موثر برای مو می باشد که باعث براقی وحالت گرفتن مو می شود. همچنین باعث تقویت ریشه مو ها نیز می شود. این گزینه یکی از انواع مواد مغذی مناسب برای رشد مو است.

در نهایت می  توان از روش هایی مانند کاشت مو، کاشت ریش و کاشت ابرو نیز استفاده کرد.

منبع : https://kashtemou.com/