تاریخ موعد تولد فرزند یک فرآیند تخمینی است. بسیاری از خانم ها 2 هفته قبل یا بعد از این موعد مقرر فرزند خود را به دنیا می آورند، توصیه می شود زنان حداقل تا 39 هفته برای زایمان صبر کنند.

بهترین کار این است که به مادر طبیعت برای زمان به دنیا آمدن کودک اجازه تصمیم گیری دهید. در یک مطالعه در سال 2011، 201 زن که اخیرا زایمان کرده بودند از منظر فرایند زایمان در خانه مورد بررسی قرار گرفتند. از بین شرکت کنندگان 50 درصد روش طبیعی برای شروع کار را امتحان کرده بودند. اگر 40 هفته به طول می انجامید در اینجا چند روش طبیعی برای پیشرفت امور وجود دارد.

البته اکثر این روش ها حکایتی هستند و شواهد محکمی برای اثبات آنها وجود ندارد، بنابراین همیشه باید قبل از اقدام به هر یک از این روش ها با پزشک خود مشورت کنید. به گزارش هلث لاین، ماما یا پزشک شما ممکن است معقتد باشند این راهکارها موثر نیستند، اما در صورت ایمن بودن شما را در این زمینه راهنمایی می کنند.

ورزش در دوران زایمان

ورزش حتی در حد یک پیاده روی طولانی می تواند ضربان قلب را افزایش دهد. حتی اگر این روش کارساز نباشد، اما راهی عالی برای از بین بردن استرس و تقویت بدن برای انجام وظیفه پیش رو است.

ارتباط جنسی

از نظر تئوری دلایل متعددی وجود دارد که رابطه جنسی باعث زایمان می شود. به عنوان مثال، فعالیت جنسی به ویژه داشتن ارگاسم اکسی توسین آزاد می کند که این نکته به شروع انقباضات رحمی کمک می کند، همچنین برای افراد بارداری که رابطه جنسی دارند هورمون های پروستاگلاندین موجود در منی ممکن است به باز شدن دهانه رحم کمک کند. داشتن رابطه جنسی در هفته های آخر بارداری بی خطر است، اما پس از پاره شدن کیسه آب نباید رابطه جنسی برقرار کنید زیرا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

تحریک نوک پستان  در فرایند زایمان

تحریک نوک پستان با انقباض رحم به شروع فرآیند زایمان کمک می کند. تحریکات نوک پستان تولید اکسی توسین را تحریک می کند. اکسی توسین هورمونی است که باعث انقباض رحم و خارج شدن شیر از پستان می شود. تحریک پستان می تواند یک روش موثر برای القا و سرعت بخشی به فرآیند زایمان، اجتناب از القای پزشکی و کاهش میزان خونریزی پس از زایمان باشد.

طب سوزنی در دوران زایمان

طب سوزنی هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد البته روش دقیق عملکرد آن هنوز مشخص نیست. در طب چینی اعتقاد بر این است انرژی حیاتی بدن را متعادل می کند، همچنین باعث تحریک تغییرات هورمون ها یا سیستم عصبی می شود. در نظر داشته باشید طب سوزنی فقط باید توسط متخصص طب سوزنی مجاز انجام شود. در یک کارآزمایی تصادفی معتبر در سال 2013 در دانمارک، بیش از 400 زن قبل از زایمان طب سوزنی، سلب غشایی یا هر 2 روش را انجام دادند. مزیت اصلی طب سوزنی افزایش پارگی دهانه رحم است.

طب فشاری

برخی از پزشکان معتقدند طب فشاری به شروع زایمان کمک می کند. قبل از استفاده از طب فشاری مطمئن شوید از یک متخصص طب فشاری آموزش دیده راهنمایی صحیح دریافت می کنید. اگر طب فشاری باعث زایمان هم نشود باز هم یک روش عالی برای کاهش درد و ناراحتی هنگام زایمان محسوب می شود.

روغن کرچک در دوران زایمان

نوشیدن کمی روغن کرچک به عنوان مثال 29.57 تا 59.14 میلی لیتر باعث تحریک ترشح پروستاگلاندین می شود که به باز شدن دهانه رحم و شروع زایمان کمک می کند. توصیه می شود این کار تحت نظارت ماما یا پزشک انجام شود و باید در مورد میزان نوشیدن آن احتیاط کنید.

خوردن خرما در دوران زایمان

تحقیقات نشان می دهد خوردن خرما در هفته های آخر بارداری در آغاز زایمان، باز شدن و گشاد شدن دهانه رحم کمک می کند و نیاز به استفاده از پیتوسین (نسخه مصنوعی از هورمون بارداری اکسی توسین) هنگام زایمان را کاهش می دهد.

چای برگ تمشک قرمز

ماماها اغلب نوشیدن چای برگ تمشک قرمز را به دلیل نزدیک شدن موعد مقرر توصیه می کنند. چای رحم را برای آماده سازی برای زایمان تقویت کند. حتی اگر در این مورد تاثیر نداشته باشد در هیدراته ماندن بدن کمک می کند.

مزایای انتظار برای شروع زایمان به خودی خود

اکثر افراد باردار در 40 هفته ای به احتمال زیاد آماده هستند که زایمان را انجام دهند و فرزند خود را به آغوش بگیرند. با این حال، انتظارات زیادی وجود دارد تا زمانی که بدن به طور طبیعی تصمیم به زایمان بگیرد. زنانی که تحت القا قرار نگرفته اند به طور معمول سریع تر از آنهایی که بودند بهبود می یابند. زمان بیشتر یعنی مادر و کودک زودتر از بیمارستان مرخص می شوند. نوزادانی که پس از بارداری کامل به دنیا می آیند مزایای دیگری نیز دارند. زمان بیشتری در رحم ماندن به طور معمول به این معنی است:

زمان بیشتری برای ایجاد عضله و قدرت است

کاهش خطر قند خون پایین، عفونت و زردی

بهبود تنفس در نوزادانی که حتی 2 هفته زودتر متولد می شوند 2 برابر عوارض را تجربه می کنند

تغذیه بهتر پس از تولد

افزایش رشد مغز در حالی که مغز بین هفته های 35 تا 40 یک سوم از اندازه خود را رشد می دهد

بگذارید بدن چند روز دیگر کار خود را انجام دهد و تا آنجا که ممکن است استراحت کنید. ما می دانیم گفتن این حرف از انجام آن آسان تر است در حالی که 9 ماهه باردار هستید. شما و کودک به زودی به تمام انرژی خود احتیاج خواهید داشت!

در پایان

قبل از امتحان کردن هر چیزی که ممکن است باعث زایمان شود با پزشک خود مشورت کنید تا درباره خطرات یا عوارض احتمالی آن آگاه شوید. اگرچه انجام برخی از این روش ها بین زنان باردار محبوب است، اما شواهد علمی کمی از کارآیی آنها پشتیبانی می کند. در اکثر موارد بهتر است به کودک اجازه دهید تاریخ تولد خود را تعیین کند حتی اگر این به معنای انتظار برای یک یا 2 هفته دیگر باشد.

مترجم: الهه زارعی