شرکت داروسازی دارو افشان شایگان در سال ۱۳۹۵ در شهر تهران در زمینه تولید، واردات و صادرات فرآورده‌های دارویی، مکمل‌های تغذیه‌ای و مواد اولیه دارو توسط جناب آقای مجتبی شه‌دوست تأسیس شده است. شرکت داروسازی دارو افشان شایگان تلاش کرده تا با تولید فرآورده‌های سلامت‌محور در اشکال دارویی متنوع (قرص، کپسول، پلت، شربت، سوسپانسیون و قطره) با فرمولاسیون‌های جدید، نقشی مثبت در تأمین سلامت جامعه ایران داشته باشد. این شرکت داروسازی مصمم است تا با ادامه تولید محصولات خود با بالاترین سطح کیفیت، بتواند سهمی در ارتقاء سلامت و بهبود کیفیت زندگی جامعه ایران داشته باشد.

 

شرکت داروسازی دارو افشان شایگان با شعار سـلامـتی جـاودان، معتقد است بـهترین هـدیه خداوند سلامتـی و تندرستی بوده و اعتقاد دارد به پشتوانه تعهد و پایبندی به خط‌مشی شرکت، این شعار دست‌یافتنی خواهد بود. تحقق سلامتی جاودان و پایدار، مأموریت شرکت داروسازی دارو افشان شایگان است؛ بر همین اساس فرآورده‌های محور سلامت این شرکت طبق اصول GMP و مدنظر قرار داشتن کیفیت، ایمنی و تأثیرگذاری مطابق با استانداردهای بین‌المللی، تولید و عرضه می‌شود.

شرکت داروسازی دارو افشان شایگان در راستای عمل به شعار سازمانی خود «شایگان، سلامتی جاودان»، تلاش دارد تا در ارتقای سطح سلامت جامعه، نقش‌آفرین باشد و در این راه با عزمی همگانی، امید به کار گروهی و تعالی اندیشه‌های نیروهای انسانی خود در تأمین منافع کلیه ذینفعان خود اهتمام می‌ورزد. به همین دلیل، جناب آقای مجتبی شه‌دوست به‌عنوان مؤسس شرکت داروسازی دارو افشان شایگان، افتخار این را داشت تا به عنوان کارآفرین نمونه کشور انتخاب شود.

 

در چشم‌انداز شرکت داروسازی دارو افشان شایگان مشخص شده است که تا سال 1403، جز 3 شرکت برتر از منظر کیفیت در زمینه تولید فرآورده‌های سلامت‌محور در ایران باشد و به شرکتی بین‌المللی و پیشرو در زمینه تولیدات تحت لیسانس و صادرات فرآورده‌های سلامت‌محور دست یابد.

در حال حاضر تیم تحقیق و توسعه شرکت داروسازی دارو افشان شایگان با به‌کارگیری متخصصان باتجربه‌ افتخار دارد تا با عرضه 15 محصول دارویی و مکمل غذایی مختلف در ایران با بالاترین سطح کیفیت، سهمی مؤثر در تأمین سلامت جامعه ایران داشته باشد. در بین این محصولات، استفاده و معرفی فرم فعال فولات به جای اسیدفولیک (فرم غیرفعال فولات) بسیار حائز اهمیت است.

در واقع شرکت داروسازی دارو افشان شایگان اولین تولیدکننده فرم فعال فولات محسوب می‌شود. فرم فعال فولات از این نظر حائز اهمیت است که اسیدفولیک بعد از مصرف باید به فرم فعال خود تبدیل شود و تحقیقات نشان داده‌اند که تا حدود 40 درصد از جمعیت جهان نمی‌تواند این تبدیل را به‌طور مؤثر انجام دهد؛ بنابراین، برای پیشگیری از خطرات کمبود فولات، پیشنهاد شده است که تمامی افراد (به خصوص نوزادان، کودکان و بانوان قبل از بارداری تا انتهای شیردهی) از فرم فعال فولات استفاده کنند، زیرا مصرف به‌اندازه فرم فعال فولات برای بانوان باردار، قبل و حین بارداری می‌تواند از نقص‌های مادرزادی جلوگیری کرده و با رشد بهتر نوزاد مرتبط است. از آن گذشته، مصرف اسیدفولیک در صورتی که مادر نتواند آن را به فرم فعال تبدیل کند، باعث ایجاد اسیدفولیک متابولیزه نشده می‌شود که ممکن است منجر به اوتیسم، اختلالات شناختی-عصبی و کاهش رشد مغزی در نوزادان گردد. ناگفته نماند؛ فرم فعال فولات نیازی به تبدیل‌شدن در بدن ندارد و بلافاصله در بدن استفاده می‌شود.

سایر مزایای فرم فعال فولات نسبت به اسیدفولیک شامل کاهش احتمال ابتلای نوزادان به سندروم دان و اوتیسم، پنهان نکردن کمبود ویتامین B12 در بدن برخلاف اسیدفولیک، مؤثر در درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، کمک به بهبود عملکرد سیستم قلبی-عروقـی و عصبی، مؤثر در بیماران با نارسایی کلیوی، آلزایمر و رماتیسم مفصلی هنگام مصرف متوترکسات و سایر داروهای مشابه، تنظیم سطح هموسیستئین خون، مؤثر در درمان نازایـی در بانوان و آقایان و در نهایت جلوگیری از سقط‌های خود‌به‌خودی و کام شکاف‌دار می‌شود.

شرکت داروسازی دارو افشان شایگان در محصولات دارای فولات، از فرم فعال آن به جای اسیدفولیک استفاده کرده است که از بین این محصولات می‌توان به بست فولات® (شامل فرم فعال فولات به جای اسیدفولیک)، کواترید® (فرم فعال فولات همراه با یُد برای بانوان قبل از شروع بارداری)، قطره‌های خوراکی کواترکیدز® (مخصوص نوزادان و کودکان، همراه با سایر ویتامین‌ها و املاح معدنی)، هیروژن® (شامل فرم فعال فولات و بیوتین برای سلامتی پوست، مو و ناخن)، فروفولات® (شامل فرم فعال فولات و آهن برای رفع کم‌خونی) و اینوپرگنا® (شامل فرم فعال فولات، اینوزیتول، منیزیم و زینک جهت کمک به بهبود باروری و عملکرد تخمدان در بانوان) اشاره نمود.

 

شرکت داروسازی دارو افشان شایگان، با خلاقیت و مدیریت جناب آقای مجتبی شه‌دوست و سایر نیروهای متخصص، با استعداد و با انگیزه خود، می‌کوشد تا فرهنگ کیفیت را در ذهن و قلب مردمان این مرزوبوم نهادینه کند.

امید است تا شرکت‌هایی نظیر دارو افشان شایگان با بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های کشور عزیزمان ایران، بتوانند بیش از پیش پاسخگوی نیاز مردم عزیز این مرزوبوم باشند.