چرا برنج را قبل از پخت باید خیس کرد

در زندگی پرسرعت امروزه که مایکروویو و فر زندگی را آسان کرده اغلب ما فراموش می کنیم روش های سنتی پخت و پز منطق و مزایای خاصی برای سلامتی دارند. در حال حاضر اغلب افراد به راحتی برنج را شسته و برای مدت زمان مشخصی داخل مایکروویو قرار می دهند، اما آیا این طرز تهیه برنج به اندازه کافی مغذی و سالم است در مقایسه با آنچه مادران و مادربزرگ های ما پس از مدت زمان طولانی خیساندن برنج آن را روی شعله ملایم درست می کردند.

به گزارش تایمزسوفاندیا، در ادامه به شما می گوییم چرا خیساندن برنج قبل از پخت و پز بسیار مهم است.

فواید خیساندن برنج برای سلامتی

خیساندن برنج قبل از پخت علاوه بر کمک به جذب ارزش غذایی آن به تقویت دستگاه گوارش و جذب ویتامین ها و مواد معدنی از برنج موثر عمل می کند، همچنین برنج خیس خورده سریع تر پخته می شود و بافت زیبایی ایجاد می کند و باعث حفظ عناصر معطر برنج می شود.

علم آشپزخانه باستان چه می گوید؟

در اوایل قرن 12 شستن و خیساندن برنج یک مرحله اساسی محسوب می شده زیرا به از بین بردن لایه های ناخواسته، نرم و کرک بودن برنج کمک می کرده است. خیساندن برنج روند پخت و پز را نیز سرعت می بخشد زیرا دانه آب را جذب می کند و گرما باعث نرم شدن بیشتر دانه های برنج می شود.

بیشتر بخوانید:ماست پروبیوتیک و حفظ سلامت روده

فواید خیساندن برنج برای سلامتی

خیساندن برنج فیتیک اسید را از بین می برد

خیساندن برنج به از بین بردن فیتیک اسید کمک می کند، ماده ای که در دانه های گیاه وجود دارد و جذب آهن، زینک و کلسیم را در بدن مختل می کند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد در دانه ها، غلات، حبوبات و مغزها به مقدار زیادی یافت می شود. در واقع واحد ذخیره فسفر در دانه ها است و جذب مواد معدنی را متوقف می کند و خیساندن برنج در آب به حذف فیتیک اسید کمک می کند، بنابراین پیشنهاد می شود افرادی که از کمبود زینک و آهن رنج می برند باید برنج را برای پخت خیس کنند.

چه نوع برنجی برای خیساندن مناسب است؟

برنج کوتاه ساده برای خیساندن گزینه مفیدی است در حالی که برنج باسماتی دانه بلند و سایر مواد معطر که برای تهیه پولائو یا پلو استفاده می شود برای خیساندن مناسب نیست زیرا از روش جذب برای پخت و پز استفاده می کند و خیساندن آنها بر یکپارچگی برنج تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید:15 غذای صفر کالری برای سیر کردن گرسنگی

مدت زمان خیساندن برنج؟

بر اساس نتایج یک مطالعه برنج قهوه ای، سیاه، قرمز و بدون جلا باید به مدت 6 تا 12 ساعت و برنج قهوه ای صیقلی را باید به مدت 4 تا 6 ساعت خیس کنید. برنج چسبناک نیز بهتر است یک شب خیسانده شود و برنج باسماتی، یاسمین و سوشی هنگامی که 15 تا20 دقیقه خیس بخورند بهترین نتیجه را خواهند داشت.
مترجم: الهه زارعی