همه ما در مقطعی از زندگی خود دچار اسهال شده ایم که از علائم رایج آن می توان به مدفوع مکرر، آبکی، گرفتگی شکم و نفخ اشاره کرد. اسهال اغلب روش بدن برای مقابله با اختلالات سیستم گوارشی است.

اسهال حاد کمتر از 2 هفته طول می کشد و می تواند به دلایل مختلفی ناشی شود:
عفونت ویروسی
عفونت باکتریایی
مسمومیت غذایی
استفاده از آنتی بیوتیک اخیرا
آب آلوده به عامل عفونی
اسهال عفونی در کودکان خردسال امری شایع است و اغلب به دلیل ویروس ایجاد می شود. اگر به مناطق توسعه نیافته با آب آلوده سفر کنید اسهال مسافرتی شما را تهدید می کند. باکتری های موجود در برخی غذاها از علل اصلی مسمومیت غذایی به شمار می آیند. به گزارش هلث لاین، در ادامه با برخی از موثرترین راه های کنترل اسهال حاد آشنا می شوید.

آبرسانی

هیدراتاسیون هنگام اسهال بسیار مهم است. کم آبی بدن در اثر اسهال در کودکان خردسال و بزرگسالان می تواند کشنده باشد. شیر دادن به نوزادان مبتلا به اسهال را ادامه دهید.

محلول های آبرسان خوراکی بدون نسخه برای کودکان مانند پدیالیت مایعات انتخابی برای کودکان مبتلا به اسهال هستند. مقادیر کمی از محلول های آبرسان باید به طور مکرر داده شود. تحقیقات نشان می دهد برای بزرگسالان با علائم خفیف اسهال نوشیدنی های ورزشی و محلول های آبرسانی بدون نسخه به همان اندازه موثر هستند.

از الکل، شیر، نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار یا کافئین دار نباید برای آبرسانی استفاده کنید زیرا احتمال می رود منجر به تشدید علائم شوند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به عنوان منابعی از باکتری های “خوب” در روده برای ایجاد محیط سالم روده کار می کنند. پروبیوتیک ها به طور اساسی میکروارگانیسم های زنده ای هستند که در برخی غذاها وجود دارند، از جمله:
پنیرهای رسیده نرم
پنیر
شکلات تلخ
زیتون های سبز
کفیر
کیمچی
کومبوچا
کلم ترش
میسو
ناتو
ترشی
نان خمیر مایه
تمپه
ماست
پروبیوتیک ها به صورت پودر یا قرص نیز در دسترس هستند. باکتریهای خوبی که در روده زندگی می کنند برای عملکرد طبیعی سیستم گوارشی ضروری هستند. آنها نقش مهمی در محافظت از روده در برابر عفونت دارند.

هنگامی که سیستم شما با آنتی بیوتیک تغییر می کند یا تحت تاثیر باکتری ها یا ویروس های ناسالم قرار می گیرد به اسهال مبتلا می شوید. پروبیوتیک ها با بازیابی تعادل باکتری ها در روده به اسهال کمک می کنند. ساکارومایسس بولاردی به عنوان یک پروبیوتیک مخمر گرچه باکتری نیست، اما مانند یک باکتری عمل می کند.

ساکارومایسس بولاردی اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک را بهبود می بخشد، همچنین به نظر می رسد اسهال مسافرتی را تسکین می دهد. منابع معتبر نشان می دهد این ممکن است به روده های شما برای مبارزه با پاتوژن های ناخواسته کمک کند، بنابراین از جذب درست مواد مغذی اطمینان حاصل کنید.

از آنجا که مخمر است باید در افراد با سیستم ایمنی ناکافی با احتیاط مصرف شود. دریافت مراقبت های پزشکی مناسب در موارد بروز اسهال حاد مهم است. قبل از مصرف مکمل های پروبیوتیک برای درمان اسهال با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:آیا ترکیب سیر و عسل به کاهش وزن کمک می کند؟

داروهای بدون نسخه برای درمان اسهال

با نظارت پزشک در صورت شدید نبودن علائم چندین داروی بدون نسخه به درمان اسهال حاد کمک می کنند. داروهای رایج بدون نسخه شامل:
ساب سیلسیلات بیسموت
لوپرامید
گرچه این داروها باعث تسکیت علائم مربوط به اسهال می شوند، اما علت اصلی بروز آن را درمان نمی کنند. در صورت ابتلا به اسهال مزمن نباید بدون تجویز پزشک از این داروها استفاده کنید.

اسهال مزمن بیش از 14 روز طول می کشد و اغلب دلایل مختلفی برای بروز آن وجود دارد. اگر کودک شما به اسهال مبتلا است باید بسیار محتاط باشید زیرا کم آبی بدن ناشی از اسهال خطرناک است و در کودکان خردسال به سرعت رخ می دهد. کم آبی شدید حتی می تواند زندگی فرد را به مخاطره بیندازد. داروهای بدون نسخه برای درمان در کودکان توصیه نمی شوند، بنابراین مهم است با پزشک صحبت کنید.

نوزادان زیر 3 ماه مبتلا به اسهال باید به سرعت به پزشک منتقل شوند. اگر به اسهال خونی، تب، بیش از هفت روز علائم داشتن، درد شدید شکمی یا اسهال مبتلا هستید که تشدید می شود باید به پزشک مراجعه کنید.

غذاهایی برای خوردن در صورت ابتلا به اسهال

اگرچه خوردن در صورت اسهال غیرعادی به نظر می رسد، اما خوردن برخی از مواد غذایی به کاهش علائم اسهال کمک می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید سلامتی و وضعیت شما با نخوردن بدتر نمی شود.

به غذاهای کم فیبر “BRAT” که به سفت شدن مدفوع کمک می کند متوسل شوید، این شامل:
موز
برنج (سفید)
سیب
نان تست
غذاهای دیگری که به طور معمول هنگام بروز اسهال به خوبی تحمل می شوند عبارتند از:
بلغور جو دوسر
سیب زمینی پخته
مرغ پخته شده بدون پوست
سوپ مرغ که به جبران کمبود آب بدن نیز کمک می کند

بیشتر بخوانید:سوپ دوغ و برنج

غذاهایی که باید از مصرف آن ها دوری کنید

غذاهای سرخ شده و چرب در افراد مبتلا به اسهال به طور معمول به خوبی تحمل نمی شوند، همچنین باید مواد غذایی حاوی فیبر زیاد مانند سبوس، میوه ها و سبزیجاتی که می توانند نفخ شکم را نیز افزایش دهند محدود شود. غذاهایی که باید از مصرف آنها دوری کنید عبارتند از:
الکل
شیرین کننده های مصنوعی (موجود در آدامس، نوشابه های رژیمی و جایگزین های شکر)
لوبیا
توت
کلم بروکلی
کلم
گل کلم
نخود
قهوه
ذرت
بستنی
سبزیجات برگ سبز
شیر
نخود فرنگی
فلفل
آلو خشک
چای
مترجم: الهه زارعی