در حالی که برخی افراد با شروع واکسیناسیون و نزدیک شدن به پایان قرنطینه خوشحال هستند، اما برخی از افراد با فکر کردن به پایان دوران پاندمیک وجودشان سرشار از ترس می شود. اگر در مورد چگونگی سازگاری با زندگی “عادی جدید” طی همه گیری مضطرب هستید باید بدانید تنها نیستید. به گزارش وری ول مایند، مهم این است ضمن مراقبت از خود ترس ها را به روشی سالم مدیریت کنید.

احساسات خود را نام ببرید

مهم است هنگام بروز احساس اضطراب به آن توجه کنید. شناخت ساده احساسات اضطرابی به شما در ایجاد احساس بهتر کمک می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد نامگذاری و نام بردن احساسات از شدت آنها می کاهد، بنابراین ممکن است در این شرایط از خود بپرسید ” الان من چه احساسی دارد؟” خواه احساسات خود را اضطراب، ترس یا وحشت توصیف کنید نامیدن آنها ممکن است کمی به شما احساس آرامش ببخشد.

ترس های خود را شناسایی کنید

دلایل مختلفی برای ترس افراد از پایان قرنطینه وجود دارد. برخی از بیمار شدن می ترسند برخی دیگر از بیمار شدن عزیزانشان می ترسند یا اینکه حتی بمیرند، اما در حال حاضر ایمنی و سلامت جسمی تنها نگرانی مردم نیست. برخی از افراد به سادگی از سبک زندگی آرامی برخوردار بوده اند و با پایان پاندمیک تصور از سرگیری شلوغی زندگی برای آنها اضطراب آور است.

شاید شما هم از دورکاری و کار کنار خانواده لذت می برید و فکر دور بودن از آنها شما را نیز نگران کند. مهم نیست ترس های شما چیست بلکه شناسایی آنها مهم است، بنابراین کمی وقت برای شناسایی و چرایی ترس خود صرف کنید. حتی شاید با وجود صرف زمان ندانید از چه می ترسید.

شاید هنگامی که به فکر تعامل دوباره با دیگران در جمع هستید استرس می گیرید یا شاید درمورد همه کارهایی که مجبور به انجام آنها هستید استرس می گیرید.
اختصاص دادن یک دقیقه زمان برای امتحان کردن و فهمیدن اینکه دقیقا از چه چیزی می ترسید به شما در تهیه یک برنامه مناسب کمک می کند. اگر ترس از بیمار شدن دارید با طراحی برنامه ای می توانید ایمنی خود را افزایش دهید، اما اگر به طور کلی می ترسید باید برنامه ای برای مراقبت از احساسات خود تهیه کنید.

افکار منفی خود را تعدیل کنید

هنگام درگیری با فکری فاجعه بار مانند وقتی که تصور می کنید همه چیز اشتباه است مچ خود را بگیرید. هر چقدر زمان بیشتری را صرف سیر در تاریکی و وقایع ناراحت کننده کنید احساس بدتری خواهید داشت.

افکار منفی خود را با یادآوری موارد بهتر دوباره بازیابی و تنظیم کنید به عنوان مثال، به چیزهای خوبی که پایان قرنطینه رخ می دهد فکر کنید مانند دیدار خانواده ها با عزیزانشان و اینکه صاحبان مشاغل نیز درآمد بیشتری کسب می کنند.

حتی ممکن است به چیزی منحصر به فرد در خود دست بیابید مانند اینکه می توانید به سینما بروید با شخصی را که مدت ها ندیده اید دوباره ملاقات کنید.

روی موارد قابل کنترل تمرکز کنید

نگرانی در مورد همه موارد غیرقابل کنترل منجر به افزایش اضطراب می شود و مانع انجام کاری برای بروز مشکلات می شود، بنابراین مهم است تمرکز خود را روی چیزهای قابل کنترل حفظ کنید.
آنچه نمی توانید کنترل کنید
هنگامی که باید به محل کار خود گزارش دهید
چگونه کرونا با بازگشایی جامعه گسترش می یابد
سرعت اقتصاد چقدر بالا می رود
آنچه می توانید کنترل کنید
چند بار دستان خود را می شویید
در کدام اجتماعات شرکت می کنید
چقدر خوب از خودت مراقبت می کنید

مراکز عمومی که وارد می شوید

شاید تصمیم به انجام کارها با سرعت خود بگیرید. صرف اینکه خدمات مذهبی برای عموم آزاد است به این معنی نیست شما باید حتما در آن شرکت کنید یا فقط به دلیل باز بودن فروشگاه ها مجبور نیستید به این محل ها بروید.

البته ممکن است برخی مواقع احساس کنید انتخاب زیادی ندارید. اگر رئیس شما دستور بازگشت به محل کار را بدهد در صورت امتناع از این کار شغل تان در معرض خطر قرار می گیرد یا ممکن است اعضای خانواده شما با دیگران تعامل داشته باشند. همسرتان به دلیل شغل و فرزندان تان به واسطه حضور در مدرسه باید در اجتماع حضور یابند، بنابراین در این شرایط شما نمی توانید فاصله خود را با افراد در حاضر اجتماع حفظ کنید، اما به یاد داشته باشید همیشه موارد قابل کنترلی وجود دارد به عنوان مثال، می توانید تنفس خود را کنترل کنید، آنچه می خورید، چه زمانی به رختخواب می روید و چه مقدار ورزش می کنید. تمرکز روی این موارد به شما در مدیریت بهتر اضطراب کمک می کند.

بیشتر بخوانید:دیگر نگران بیرون زدگی رگ های بدن تان نباشید

انجام تغییراتی را که می خواهید شناسایی کنید

پاندمیک به برخی از افراد برای تشخیص ایجاد تغییرات مورد دلخواهشان و حرکت به سمت جلو کمک کرده است. برخی از افراد متوجه شده اند زندگی اینقدر شلوغ و آشفته را نمی خواهند، بنابراین پس از لذت بردن از زمان شلوغی ترجیحمی دهند بیشتر استراحت کنند. برخی دیگر نیاز به معاشرت بیشتر را در خود تشخیص داده اند، با از دست رفتن فرصت جمع شدن با دوستان آنها متوجه شدند باید از فرصت های بیشتری برای تعاملات اجتماعی رو در رو استفاده کنند.

مهم نیست زندگی شما قبل از پاندمیک چگونه بوده است به احتمال زیاد مواردی برای گذراندن اوقات خود در قرنطینه پیدا خواهید کرد. خواه یادگیری مهارت جدیدی باشد یا کشف یک سرگرمی جدید یا حتی خلق یک ایده جدید، بنابراین بهتر است تصمیم بگیرید در زندگی خود قدم های مثبتی بردارید.

از مهارت های مقابله سالم استفاده کنید

هنگام افزایش اضطراب با صرف یک دقیقه زمان به خودتان کمک کنید که چگونه بهتر می توانید با احساسات خود کنار بیایید. کارهای زیادی برای انجام مراقبت از خود وجود دارد، اما آنچه برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری گزینه مفیدی نباشد.

پیاده روی، تماس با دوست خود برای صحبت در مورد چیز دیگری غیر از بیماری کرونا، خواندن کتاب یا انجام برخی تمرینات تنفس عمیق ممکن است برای یک نفر مفید باشد. نوشتن یا گوش دادن به پادکست ممکن است به شخص دیگری در کنترل اضطراب کمک کند. مهم است انواع استراتژی های مقابله را بیاموزید و دریابید کدام گزینه برای شما مفید است.

آیا می توانید کاری برای آرام سازی بدن و ذهن خود انجام دهید مانند دوش آب گرم؟ یا آیا با حضور در باشگاه ورزشی و سوزاندن انرژی های منفی و حس عصبانیت خود حالتان بهتر می شود؟ این شما هستید که باید در مورد انجام بهترین کار تصمیم بگیرید.

از راهکارهای مقابله ای ناسالم اجتناب کنید

ترس می تواند با وسوسه فرد را در مسیری که برایش مناسب نیست هدایت کند به عنوان مثال، الکل بیشتری برای مقابله با ترس خود بنوشید یا برای همسر یا پارتنر سابق خود پیامک ارسال کنید، اما بدانید هیچ کدام از این راهکارها برای شما مناسب نیست. به خاطر داشته باشید تقریبا هر استراتژی مقابله ای می تواند ناسالم شود.

انجام بازی های آنلاین یا پلی استیشن یا حتی خواندن کتاب تمام طول شب، بنابراین باید از انجام کارهای مورد علاقه خود به منظور مقابله با استرس و اضطراب نیر خودداری کنید. گرچه استفاده از مهارت مقابله برای دور نگه داشتن موقت شما از واقعیت های همه گیری خوب است، اما مراقب هر چیزی باشید که مشکلات جدیدی به زندگی شما اضافه نکند.

میزان استفاده خود از رسانه را کنترل کنید

دریافت اطلاعات در مورد بیماری همه گیری و کرونا شما را در حالت هوشیاری شدید نگه می دارد. گزارشی از آخرین آمار کشته شدگان یا خبری در مورد بحران اقتصادی منجر به افزایش اضطراب شما می شود، بنابراین بهتر است میزان استفاده از رسانه ها را کنترل کنید.

بررسی و پیگیری اخبار یک یا 2 بار در روز یا تعیین محدودیت زمانی برای استفاده از شبکه های اجتماعی مفید است. محدود کردن میزان مصرف رسانه استراحت مورد نیاز را از سمت اخبار به ذهن شما منتقل می کند.

بیشتر بخوانید:بهترین روش ها برای تمیز کردن گوش

در پایان

اگر نگران پایان قرنطینه هستید بدانید که در این مورد تنها نیستید. اگرچه صحبت از ترس خود با دیگران ممکن است برایتان کار راحتی نباشد، اما بهتر است این کار را انجام دهید زیرا متوجه خواهید شد که تنها نیستید.

اگر اضطراب عملکرد و زندگی روزمره شما را مختل کرده از یک روان درمانگر کمک بگیرید زیرا صحبت با یک درمانگر بصورت آنلاین یا حضوری به شما به مدیریت اسلم احساسات تان کمک می کند.

مترجم: الهه زارعی