20 اسید آمینه مختلف برای تشکیل هزاران پروتئین گوناگون در بدن انسان وجود دارد. 9 مورد از این 20 اسید آمینه اساسی در نظر گرفته می شوند یعنی بدن قادر به ساخت آنها نیست و باید از طریق رژیم غذایی بدست آیند.

از بین 9 اسید آمینه ضروری 3 اسید آمینه زنجیره ای شاخه دار (آمینو اسید شاخه‌دار) لوسین، ایزولوسین و والین هستند. “شاخه زنجیره ای” به ساختار شیمیایی آمینواسید شاخه‌دار گفته می شود که در غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، گوشت و محصولات لبنی یافت می شود، همچنین همچنین به صورت مکمل غذایی محبوب به صورت پودر نیر فروخته می شوند.

به گزارش هلث لاین، در اینجا چند مزیت اثبات شده آمینواسید شاخه‌دار توضیح داده شده است.

رشد عضله را افزایش می دهد

یکی از محبوب ترین کاربردهای آمینواسید شاخه‌دار افزایش رشد عضلات است. لوسین آمینواسید شاخه‌دار با فعال کردن مسیر خاصی در بدن سنتز پروتئین عضله را تحریک می کند این فرآیند عضله سازی است.

در یک مطالعه افرادی که بعد از ورزش مقاومتی خود نوشیدنی با 5.6 گرم آمینواسید شاخه‌دار می نوشیدند در مقایسه با افرادی که نوشیدنی دارونما مصرف کرده بودند 22 درصد بیشتر در سنتز پروتئین عضله افزایش یافته بود.

این افزایش در سنتز پروتئین عضله تقریبا 50 درصد کمتر از آنچه در سایر مطالعات مشاهده شده است جایی که افراد یک شیک پروتئین آب پنیر را حاوی مقدار مشابهی از آمینواسید شاخه‌ دار مصرف کردند.

پروتئین آب پنیر حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای ساخت عضله است، بنابراین گرچه آمینواسید شاخه‌دار می تواند سنتز پروتئین عضلانی را افزایش دهد، اما حداکثر بدون سایر اسیدهای آمینه ضروری مانند اسیدهای موجود در پروتئین آب پنیر یا سایر منابع پروتئین کامل نمی توانند این کار را حداکثر انجام دهند.

درد عضلانی را کاهش می دهد

نتایج برخی تحقیقات نشان می دهد آمینواسید شاخه‌دار می تواند به کاهش درد عضلات بعد از ورزش کمک کند. غیر معمول نیست یک یا 2 روز بعد از ورزش احساس درد داشته باشید به ویژه اگر تازه ورزش را شروع کرده باشید که درد عضلانی تاخیر یافته (DOMS) نامیده می شود که 12 تا 24 ساعت پس از ورزش ایجاد می شود و تا 72 ساعت ادامه می یابد.

در حالی که علت دقیق بروز درد عضلانی تاخیر یافته به وضوح مشخص نیست محققان معتقدند این نتیجه پارگی های ریز عضلات پس از ورزش است. تحقیقات نشان می دهد آمینواسید شاخه‌ دار آسیب عضلانی را کاهش می دهد که به کاهش طول و شدت درد عضلانی تاخیر یافته کمک می کند.

نتایج چندین مطالعه نشان می دهد آمینواسید شاخه‌ دار باعث کاهش تجزیه پروتئین حین ورزش و کاهش سطح کراتین کیناز می شود که شاخص آسیب عضلانی است. در یک مطالعه ، افرادی که قبل از ورزش اسکات آمینواسید شاخه ‌دار استفاده کرده بودند کاهش درد عضلانی تاخیر یافته و خستگی عضلانی را در مقایسه با گروه دارونما تجربه کردند، بنابراین مکمل های آمینواسید شاخه ‌دار به ویژه قبل از ورزش زمان بهبودی را سرعت می بخشد.

خستگی ناشی از ورزش را کاهش می دهد

آمینواسید شاخه ‌دار به کاهش درد عضلات در اثر ورزش و خستگی ناشی از ورزش کمک می کند. هر فردی در یک مرحله خستگی و خستگی ناشی از ورزش را تجربه می کند. سرعت خستگی به عوامل مختلفی از جمله شدت و مدت ورزش، شرایط محیطی و سطح تغذیه و تناسب اندام بستگی دارد.

عضلات هنگام ورزش از آمینواسید شاخه ‌دار استفاده می کنند و باعث می شوند سطح خون کاهش یابد. هنگام کاهش سطح آمینواسید شاخه‌ دار سطح اسید آمینه ضروری تریپتوفان در مغز نیز افزایش می یابد. در مغز تریپتوفان به سروتونین تبدیل می شود یک ماده شیمیایی مغزی که تصور می شود در ایجاد خستگی هنگام ورزش نقش دارد.

در 2 مطالعه شرکت کنندگان با مکمل های آمینواسید شاخه ‌دار تمرکز ذهنی خود را حین ورزش بهبود بخشیدند که تصور می شود نتیجه اثر کاهش خستگی آمینواسید شاخه ‌دار باشد. با این حال، بعید است این کاهش خستگی به بهبود عملکرد ورزشی تبدیل شود.

از تحلیل عضله جلوگیری می کند

آمینواسید شاخه ‌دار به جلوگیری از تحلیل رفتن عضله کمک می کند. پروتئین های عضلانی به طور مداوم تجزیه و بازسازی می شوند (سنتز می شوند). تعادل بین تجزیه پروتئین عضله و سنتز میزان پروتئین در عضله را تعیین می کند. تحلیل یا تجزیه عضله زمانی رخ می دهد که تجزیه پروتئین بیش از سنتز پروتئین عضله باشد.

تحلیل رفتن عضلات نشانه سوءتغذیه است و با عفونت های مزمن، سرطان، دوره های ناشتا و به عنوان بخشی طبیعی از روند پیری اتفاق می افتد. در انسان آمینواسید شاخه‌ دار 35 درصد اسیدهای آمینه ضروری موجود در پروتئین های عضلانی را تشکیل می دهد. آنها 40 درصد از کل آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را تشکیل می دهند، بنابراین مهم است آمینواسید شاخه‌ دار ها و سایر آمینو اسیدهای ضروری در زمان از بین رفتن عضلات برای متوقف یا کند کردن پیشرفت آن جایگزین شوند.

چندین مطالعه استفاده از مکمل های آمینواسید شاخه ‌دار را برای جلوگیری از تجزیه پروتئین عضله پشتیبانی می کنند. این نتایج ممکن است کیفیت زندگی در جمعیت های خاص مانند افراد مسن و افراد دارای بیماری خاص مانند بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید:درمان های خانگی برای رهایی از شپش سر

برای افراد مبتلا به بیماری کبدی مفید است

آمینواسید شاخه‌ دار سلامت را در افراد مبتلا به سیروز، یک بیماری مزمن که در آن کبد به درستی کار نمی کند بهبود می بخشد. تخمین زده شده است 50 درصد افراد مبتلا به سیروز به انسفالوپاتی کبدی مبتلا می شوند یعنی از دست دادن عملکرد مغز هنگامی که کبد قادر به دفع سموم از خون نباشد.

در حالی که برخی از قندها و آنتی بیوتیک ها اصلی ترین درمان در درمان انسفالوپاتی کبدی به شمار می آیند آمینواسید شاخه ‌دار برای افرادی که از این بیماری رنج می برند مفید است. یک بررسی از 16 مطالعه شامل 827 نفر مبتلا به انسفالوپاتی کبدی نشان داد مصرف مکمل های آمینواسید شاخه ‌دار تاثیر مفیدی بر علائم و نشانه های بیماری دارد، اما روی میزان مرگ و میر تاثیری ندارد، همچنین سیروز کبدی یک عامل خطر برای ایجاد کارسینوم سلول های کبدی، رایج ترین نوع سرطان کبد است که مصرف مکمل های آمینواسید شاخه‌ دار نیز ممکن است برای آن مفید باشد.

نتایج چندین مطالعه نشان می دهد مصرف مکمل های آمینواسید شاخه‌ دار در برابر افراد مبتلا به سیروز کبدی از سرطان کبد محافظت می کند. به همین ترتیب مقامات علمی این مکمل ها را به عنوان یک مداخله تغذیه ای برای بیماری کبد برای جلوگیری از عوارض توصیه می کنند.

غذاهای حاوی آمینواسید شاخه‌ دار

مینواسید شاخه‌دار در غذاها و مکمل های پروتئینی کامل یافت می شود. دریافت آمینواسید شاخه‌ دار از منابع کامل پرو