اگر کودک شما از اضافه وزن یا چاقی رنج می برد کمک به وی برای رسیدن به وزن سالم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای حال و آینده اش انجام دهید، اما روش صحیح انجام آن چیست؟ زیرا طراحی و پیش گرفتن برنامه به طور معمول به سن کودک بستگی دارد.

در دنیای واقعی هیچ مقیاس واحدی برای وزن سالم برای همه کودکان وجود ندارد زیرا دامنه مناسب آن به قد، جنسیت و سن آنها بستگی دارد.

در واقع، اکثر کودکان به کاهش وزن نیاز ندارند و فقط باید برای حفظ وزن یا افزایش وزن با شیب مناسب تلاش کنند. چگونه می توانید فهمید کودک ما به کاهش وزن و لاغری نیاز دارد؟

به گزارش وب ام دی، با پزشک اطفال مشورت کنید زیرا وی می تواند به شما در داشتن یک برنامه ایمن کمک کند، همچنین برخی توصیه های تخصصی به والدین کمک می کند بدانند برای کمک به کودک خود بدون توجه به سن باید روی چه چیزی تمرکز کنند.

سنین 1 تا 6 سالگی

هدف: در بیشتر موارد بچه ها در این سنین باید در همان وزن باقی بمانند یا آن را با سرعت کمتری افزایش دهند.
کاری که می توانید انجام دهید: هنگامی که بچه ها خیلی کوچک هستند وظیفه برنامه روزمره و روتین آنها بر عهده والدین است، بنابراین باید مطمئن شوند کودک در روز حداقل 60 دقیقه تحرک داشته باشد خواه ورزش در باشگاه ورزشی، بازی در جنگل یا پارک حتی بازی در حیاط خانه یا پریدن در اتاق نشیمن باشد. کودکان مجبور به انجام ورزش به صورت یک باره نیستند بلکه فعالیت های کوتاه مدت در طول روز که به تدریج افزایش می یابند گزینه بسیار خوبی هستند.
در وعده های غذایی و میان وعده گزینه های متنوعی برای کودکان تهیه شود، کودک و سایر اعضای خانواده می توانند با چند مرحله ساده غذای سالم تری داشته باشند:
مصرف غذاهای آماده و سریع را کاهش دهید. به طور معمول این گروه از غذاها کالری و چربی بیشتری دارند. در عوض بشقاب کودک خود را با میوه ها و سبزیجات پر کنید و نان سفید، برنج و ماکارونی را با نسخه کامل آنها عوض کنید.

زیرا این نوع آنها حاوی فیبر هستند که به کودک در مدت بیشتر احساس سیری کمک می کنند. اگر کودک برای ایجاد این تغییرات در ابتدای مسیر رغبت نشان ندهند، اما والدین نباید منصرف نشوند و باید در این راه ثابت قدم باشند. تحقیقات نشان می دهد کودکان بعد از اینکه چند بار آن را در بشقاب خود مشاهده کنند به احتمال زیاد نسبت به خوردن آن تمایل پیدا می کنند.
از نوشیدنی های شیرین استفاده نکنید. نوشابه، نوشیدنی های ورزشی و سایر نوشیدنی های شیرین را با آب و شیر بدون چربی یا کم چربی جایگزین کنید.
عادات غذایی خوب را ترویج دهید. 3 وعده غذایی و 2 میان وعده در روز کودک را از گرسنگی بیش از حد باز می دارد و همین امر احتمال پرخوری را در کودک کاهش می دهد.
تغییرات جزئی ایجاد کنید. ایجاد تغییرات اساسی به صورت یکباره در رژیم غذایی خانواده کودک را ناراحت یا گیج می کند، بنابراین هر هفته با چند تغییر شروع کنید.

یک متخصص اطفال در بیمارستان کودکان سیاتل می گوید: با کودک خود در مورد انتخاب هایی که انجام می دهید صحبت کنید. توضیح اینکه برخی از غذاها به آنها انرژی بیشتری برای بازی می دهند شاید برای وی اثربخش باشد.

بیشتر بخوانید:آیا رنگ های غذایی مضر هستند؟

7 تا 10 سالگی

هدف: در اکثر موارد در همان وزن بمانید یا آن را با سرعت کمتری افزایش دهید.
کاری که می توانید انجام دهید: کودکان در این سنین نظرات خودشان را دارند، اما هنوز هم به کمک والدین نیاز دارند. اکنون وقت آن است به کودک خود ابزارها و درسی را که برای انتخاب سالم در طول زندگی نیاز دارد بیاموزید. راهکارهای زیر می توانند کمک کنند:
آشپزخانه خود را با غذاهای مقوی پر کنید. در این رده سنی بچه ها می توانند به خود در تهیه میان وعده ها کمک کنند، بنابراین والدین می توانند با دور نگهداشتن مواد غذایی ناسالم از خانه انتخاب های سالم تری را در اختیار فرزندان خود قرار دهند. جورج داتو، رئیس بخش مدیریت وزن کودکان در نمورس می گوید: برای کودک تصمیم گیری درباره میان وعده انتخاب بین سیب یا موز آسان تر است تا انتخاب بین سیب یا کلوچه.
و به احتمال زیاد توضیح درباره این موارد غیرمجاز كارساز نخواهد بود: تحقیقات نشان می دهد محدود كردن مصرف مواد غذایی ناسالم ممكن است باعث شود کودک بیش از پیش نسبت به آنها گرایش پیدا کند.
قوانین اساسی را برای زمان تماشی تلویزیون و استفاده از رایانه تنظیم کنید. زمانی که بچه ها در مقابل صفحه نمایشگر نشسته اند فعال نیستند، بنابراین زمانی که این کار به یک عادت تبدیل شود به مرور زمان منجر به افزایش وزن می شود. اطمینان حاصل کنید کودک از زمان مشخص برای استفاده از رایانه یا تلویزیون مطلع است.

هنگامی که زمان استفاده از این وسایل تمام شد آنها را به بلند شدن و بازی تشویق کنید. بچه ها در این سن به همان اندازه بچه های کوچک تر یعنی 60 دقیقه در روز به ورزش نیاز دارند که می تواند شامل دوچرخه سواری، شنا یا گرفتن بازی جدید یا حتی بسکتبال باشد.
آنها را وارد آشپزخانه کنید.

این رده سنی زمان خوبی برای آموزش به آنها در مورد تغذیه سالم است، بنابراین به کودکان اجازه دهید تا در تهیه فهرست غذاها و میان وعده ها به شما کمک کنند یا حتی در تهیه غذا از آنها کمک بگیرید.
کل خانواده را همراه کنید.

نباید اجازه دهید کودک به دلیل اضافه وزن از خانواده احساس کندگی کند. با تمام خانواده در مورد اهمیت انتخاب سالم صحبت کنید و به یاد داشته باشید کودکان عادت های والدین خود را کپی می کنند. این بدان معناست اگر می خواهید کودک میوه و سبزیجات بیشتری بخورد یا بیشتر ورزش کند والدین نیز باید همین کارها را انجام دهند.
مترجم: الهه زارعی