ریزش مو برای برخی افراد آزاردهنده و نگران کننده است. پیری و ژنتیک هر دو می توانند باعث ریزش مو شوند، بنابراین در نظر داشته باشید علت اصلی ریزش مو در تعیین روش های درمانی موثر است. به گزارش مدیکال نیوزتودی، این مقاله شامل چندین نکته برای جلوگیری از ریزش مو و روش های رشد مجدد مو است.

خوردن پروتئین اضافی

نتایج یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد چندین شرکت کننده با ریزش مو پروتئین و اسیدهای آمینه کمی داشتند. محققان باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام دهند تا بررسی کنند آیا کمبودهای تغذیه ای به ریزش مو ارتباط دارد یا خیر.

مصرف مکمل های مولتی ویتامین

مطالعات با قدمت چندین ساله نشان می دهد ویتامین ها از ریزش مو جلوگیری می کنند. برخی مطالعات نقش ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را در جلوگیری از ریزش مو مورد بررسی قرار دادند. با این وجود نقش ویتامین ها و مواد معدنی در ریزش مو هنوز نامشخص است. با این حال، کمبود ویتامین یک عامل خطرناک برای ریزش مو به شمار می آید. برخی ویتامین ها و مواد معدنی که می توانند به شما در جلوگیری از ریزش مو کمک کنند عبارتند از:
سلنیوم
ویتامین B
زینک
ویتامین D
آهن
ویتامین A
ویتامین C
ویتامین E
هر فردی که قصد مصرف مکمل مولتی ویتامین را دارد باید نخست با پزشک صحبت کند. بهترین محصولات حاوی تمام یا بیشتر مقادیر توصیه شده روزانه هر ویتامین و ماده معدنی در یک دوز واحد هستند.

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای

نتایج یک مطالعه در سال 2017 ارتباط بین مصرف گیاهان و سبزیجات در رژیم غذایی مدیترانه ای و کاهش خطر آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه را نشان داد.

بیشتر بخوانید:نود بیت کوین چیست و انواع آن کدام است؟

امتحان ماساژ پوست سر

نتایج یک مطالعه کوچک روی 9 مرد سالم نشان می دهد هر روز 4 دقیقه ماساژ رشد مو را تحریک می کند. این یافته ها امیدوار کننده است، اما محققان باید این تحقیقات را در مقیاس بزرگ تر انجام دهند تا مشخص شود ماساژ پوست سر برای ریزش مو گزینه مفیدی است یا خیر.

استفاده از روغن نارگیل برای موهای آسیب دیده

نتایج یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد روغن نارگیل به جلوگیری از ریزش مو به دلیل آسیب نور ماوراءبنفش یا عادات غلط بهداشت فردی کمک می کند. با این حال، برای تایید این ادعا تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. مالیدن روغن نارگیل به پوست سر باعث تقویت مو و جلوگیری از آسیب دیدن می شود.

مصرف داروی ضدریزش مو

چندین داروی موضعی برای جلوگیری از ریزش مو بدون نسخه در دسترس است. با توجه به بررسی های انجام شده در سال 2019، ماینوکسیدیل به عنوان روش درمان اصلی برای آلوپسی آندروژنتیک در مردان و زنان شناخته می شود، ماینوکسیدیل ماده موثری در روگین است. این بررسی نشان می دهد پزشکان برخی اوقات از ماینوکسیدیل برای درمان سایر دلایل ریزش مو مانند ناشی از شیمی درمانی نیز استفاده می کنند.

نویسندگان این بررسی اظهار داشتند تحقیقات بیشتر در مورد ماینوکسیدیل می تواند مفید باشد. فیناستراید یکی دیگر از داروهای ضدریزش موی سر است. نتایج یک مطالعه در مجله تخصصی پوست و مو در هند نشان می دهد فیناستراید برای رشد مجدد موهای سر گزینه موثری است. با این حال، فیناستراید باعث رشد مجدد مو در سایر نواحی بدن نمی شود.

امتحان لیزردرمانی کم توان

بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2014، لیزردرمانی کم توان تراکم مو را افزایش می دهد. این امر در مورد افرادی که به دلیل شیمی درمانی یا ریزش موی ژنتیکی مرتبط هستند اعمال می شود. برای تعیین طول موج مناسب و مدت زمان درمان تحقیقات بیشتری لازم است.

بیشتر بخوانید:فشار خون بالا، قاتل خاموش

مراقبت از مو و پوست سر

مراقبت مناسب از مو و پوست سر به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند، همچنین رشد مو را بهبود می بخشد، بنابراین تمیز نگه داشتن پوست سر و مو از آسیب و ریزش مو جلوگیری می کند. بر اساس بررسی های انجام شده در سال 2015، برخی از شامپوها و نرم کننده های دارویی می توانند از ریزش مو جلوگیری کنند. پرهیز از درمان های سخت مانند گرما، پیچش یا حلقه زنی و رنگ نیز ممکن است کمک کننده باشند.

استفاده از آب پیاز روی پوست سر

آب پیاز تاثیر مثبتی در جلوگیری از ریزش مو دارد. در یک مطالعه قدیمی محققان دریافتند استفاده از آب پیاز روی پوست سر به رشد مجدد مو در مردان و زنان مبتلا به آلوپسی تکه ای کمک می کند. حدود 80 درصد از شرکت کنندگان با استفاده از آب پیاز پس از 6 هفته بهبود یافته اند.

چرا مو می ریزد؟

موها به عنوان بخشی از چرخه طبیعی خود رشد می کنند و در نهایت می ریزند. موها روی برس ها، بالش ها یا چاهک حمام قابل مشاهده است. اکثر افراد متوجه ریزش طبیعی موی خود به صورت روزانه نمی شوند. ضخامت و خط مو به طور معمول ثابت می مانند. افراد بیشتر متوجه ریزش بیش از حد مو می شوند که این زمان مناسب برای اقدام است زیرا احتمال می رود به دلیل وجود یک بیماری زمینه ای رخ می دهد. علائم ریزش بیش از حد مو شامل موارد زیر است:
ریزش ناگهانی مو
از دست دادن تکه های مو
نازک شدن قابل توجه
دلایل مختلفی برای ریزش بیش از حد مو وجود دارد. یکی از علل شایع آن مربوط به ژنتیک است. بر اساس نتایج یک بررسی در سال 2019، الگوی طاسی مردانه تا 50 درصد مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. محصولات تجاری می توانند به کاهش و درمان این نوع طاسی کمک کنند یکی از نمونه های این محصولات روگین است. طاسی الگو با افزایش سن به آرامی رخ می دهد. برخی از دلایل فوری ریزش مو عبارتند از:
شیمی درمانی یا پرتودرمانی
تغییرات هورمونی مانند مشکلات تیروئید یا یائسگی
استرس عاطفی یا جسمی
برخی از مدل های مو مانند بافت آفریقایی یا دم اسبی سفت
داروهای فشار خون یا سرطان

خلاصه

ریزش مو امری معمول است به ویژه طاسی الگو. افرادی که به دنبال درمانی برای جلوگیری از ریزش یا رشد مجدد مو هستند چندین گزینه وجود دارد. البته اثربخشی هر گزینه در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. قبل از شروع درمان جدید برای جلوگیری از ریزش مو یا استفاده از مکمل ها باید با پزشک خود صحبت کنید.

مترجم: الهه زارعی