نوشیدنی های شیرین در بسیاری از شرایط سلامتی از جمله چاقی، ابتلا به دیابت نوع 2 و پوسیدگی دندان نقش مهمی ایفا می کنند. تحقیقات نشان می دهد نوشیدن یک قوطی کوکاکولا طی یک ساعت اثرات مخربی بر بدن می گذارد.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود نیمی از جمعیت ایالات متحده آمریکا حداقل یک نوشیدنی شیرین را در هر روز خاص می نوشند. جوانان منظم ترین مصرف کننده نوشیدنی های شیرین به شمار می آیند. در یک قوطی کولا 37 گرم شکر اضافه شده وجود دارد که تقریبا با 10 قاشق چایخوری شکر برابری می کند.

برای حفظ سلامت سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می کند روزانه بیش از 6 قاشق چایخوری شکر اضافه شده مصرف نکنید، بنابراین با نوشیدن فقط یک وعده کولا طی روز فرد به راحتی از این مقدار مجاز عبور می کند.

نتایج یک مطالعه در سال 2015، 184 هزار مرگ جهانی سالانه را به مصرف نوشیدنی های شیرین نسبت می دهد. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله به تاثیرات کولا روی بدن پرداخته می شود.

تاثیرات کوکاکولا روی بدن

اینفوگرافیک تهیه شده توسط یک داروساز انگلیسی خسارتی را که یک قوطی 330 میلی لیتری کوکاکولا می تواند طی یک ساعت مصرف به بدن وارد کند نشان می دهد.

بر اساس اظهارات این داروساز شیرینی زیاد کوکاکولا ناشی از مقدار زیاد قند موجود در آن باید باعث شود به محض ورود به بدن فرد استفراغ کند.

با این حال، فسفریک اسید موجود در این نوشیدنی شیرینی را کاهش می دهد. وی توضیح می دهد سطح قند خون طی 20 دقیقه پس از نوشیدن کولا به طرز چشمگیری افزایش می یابد و باعث انفجار انسولین می شود سپس کبد مقادیر بالای قند را به چربی تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید:علائم کم کاری تیروئید چیست؟

اثرات مشابه هروئین

در عرض 40 دقیقه بدن تمام کافئین موجود در کولا را جذب می کند. این کافئین باعث گشاد شدن مردمک چشم و افزایش فشار خون می شود. در این مرحله کوکاکولا گیرنده های آدنوزین را در مغز مسدود کرده و از خواب آلودگی جلوگیری می کند.

فقط 5 دقیقه بعد تولید دوپامین افزایش می یابد. دوپامین به عنوان انتقال دهنده عصبی به کنترل مراکز لذت و پاداش مغز کمک می کند. بر اساس این اینفوگرافیک، شیوه تحریک این مراکز توسط کوکاکولا با تاثیرات هروئین قابل مقایسه است که این امر تمایل فرد به نوشیدن قوطی دیگر را برمی انگیزد.

یک ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی با آغاز تخریب و ویرانگری قند باعث تحریک پذیری و خواب آلودگی می شود. بدن آب موجود در کولا را همراه با مواد مغذی حیاتی در ادرار دفع می کند. این داروساز اذعان می دارد این اینفوگرافیک نه تنها در مورد کوکاکولا بلکه در مورد تمام نوشیدنی های گازدار کافئین دار صدق می کند.

وی در وبلاگ خود نوشته است ای نوشیدنی فقط سرشار از شربت ذرت با فروکتوز بالا نیست بلکه حاوی نمک تصفیه شده و کافئین سرشار نیز است.

بیشتر بخوانید:مراقب بالا رفتن چربی خون باشید

تحقیقات اخیر

در سال 2018، یک بررسی کوتاه نشان می دهد نوشیدنی های شیرین بر سلامتی تاثیر می گذارند. نویسندگان این بررسی اثرات نوشیدنی های شیرین حاوی قند بر مغز را بررسی کردند.

آنها دریافتند این نوشیدنی ها باعث افزایش برخی از ترکیبات و مواد شیمیایی خاص می شوند که در فعالیت مغز اختلال ایجاد می کنند و خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش می دهند، همچنین آنها دریافتند مصرف منظم نوشیدنی های شیرین بر کیفیت و مدت زمان چرخه خواب فرد تاثیر می گذارد.

علاوه بر این، برخی از ترکیبات بر حافظه و هماهنگی حرکتی تاثیر داشتند که در ایجاد اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) در کودکان نقش دارد.

با این حال، بسیاری از مطالعات در این بررسی روی موش ها انجام شده است، بنابراین میزان تاثیر کامل نوشیدنی های شیرین روی انسان هنوز مشخص نیست. نویسندگان یک مطالعه معتبر در سال 2018 با حضور 2 هزار و 19 شرکت کننده دریافتند آنها حتی نمی توانند مصرف نوشابه های رژیمی را به عنوان یک عامل خطر برای دیابت رد کنند.

آنها متذکر می شوند یافته هایشان نشان می دهد نوشیدنی های شیرین حاوی قند مانند کولا در ایجاد این بیماری مزمن نقش دارند. یک مطالعه معتبر دیگر در سال 2016 نشان داد جوندگانی که کوکاکولا می نوشند در مقایسه با موش هایی که نوشابه نمی نوشند علائم کاهش عملکرد کلیه و کبد را نشان می دهند. باز هم، برای تایید تاثیرات نوشیدن کوکاکولا در انسان تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

خلاصه

تحقیقات بسیاری خطرات ناشی از مصرف منظم کوکاکولا و سایر نوشیدنی های شیرین را تایید کرده اند. این نوشیدنی ها به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهند و مراکز لذت مغز را به روشی مشابه هروئین تحت تاثیر قرار می دهند.

تحقیقات اخیر بیشتر به شواهد ارتباط بین نوشیدنی های شیرین و دیابت افزوده و به نظر می رسد تاثیرات سوء این نوشیدنی ها بر فعالیت مغز، کلیه و کبد را تایید می کند. با این حال، بعید به نظر می رسد مصرف میزان متوسط کوکاکولا و نوشیدنی های شیرین شده با قند تاثیر شدیدی بر سلامتی داشته باشند.

مترجم: الهه زارعی