در حالی که اغلب ما درباره عوارض جانبی واکسن و چگونگی کنار آمدن با آنها اطلاعات لازم را کسب کرده ایم، ادعاهای جدید در مورد ایجاد قدرت مغناطیسی و آهنربایی پس از واکسیناسیون کرونا در شبکه های اجتماعی طوفانی برپا کرده است.

در آخرین گزارش، مردی از هزارباغ واقع در هند مدعی شده پس از تزریق واکسن قدرت مغناطیسی پیدا کرده است. مرد دیگری نیز از ناسیک هند نیز اذعان داشته پس از تزریق واکسن اجسام فلزی به بدن وی چسبیده است.

وی برای اثبات ادعای خود ویدئویی از چسبیدن بشقاب، قاشق و سکه به بدنش در شبکه های اجتماعی بارگذاری کرده است، اما این ادعا چقدر واقعیت دارد؟ آیا این ادعاها نادرست و ساختگی هستند؟

به گزارش تایمزسوفاندیا، دولت هند برای رفع این شبهات بیانیه ای را برای رد کردن افسانه آهنربایی شدن بدن در پی تزریق واکسن کرونا صادر کرده است.

بررسی های اداره اطلاعات مطبوعات نشان می دهد این ادعاها در مورد واکسن کرونا که قدرت مغناطیسی به انسان می دهد از پایه “بی اساس” است زیرا واکسن نمی تواند باعث واکنش مغناطیسی در بدن شود.

واکسن کرونا کاملا بی خطر است و هیچ ماده ای بر پایه فلز در آن وجود ندارد. در پی درخواست مردم این اداره همچنین اذعان می دارد افراد در معرض اطلاعات غلط در مورد واکسن کرونا قرار نگیرند و واکسینه شوند.

اخیرا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نیز این ادعاها را در مورد ایجاد قدرت مغناطیسی پس از واکسیناسیون انکار کرده و آن را در بخش “افسانه ها و حقایق درباره واکسن های کرونا” در وب سایت خود بارگذاری کرده است.

در کنار آن این مرکز اظهار داشت دریافت واکسن کرونا باعث مغناطیسی شدن کسی نمی شود از جمله در محل واکسیناسیون که به طور معمول بازو است.

جدا از آن، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توضیح می دهد واكسن های کرونا حاوی موادی نیستند كه بتوانند میدان الكترومغناطیسی در محل تزریق ایجاد كنند.

علاوه بر این، این مرکز خاطرنشان می کند دوز معمول برای واکسن کرونا کمتر از یک میلی لیتر است که برای جذب آهنربا به محل واکسیناسیون حتی در صورت پر شدن واکسن با فلز مغناطیسی کافی نیست.

چه چیزی باعث می شود آهن ربا به بدن افراد بچسبد؟

متخصصان با ارائه بسیاری از نظریه ها دلیل چسبیدن فلزات به بدن را توضیح داده اند. بر اساس اظهارات آنها، این به دلیل روغن های موجود در پوست فرد یا حتی عرق است که باعث می شود اجسام به بدن شان بچسبند. برخی نیز ادعا کرده اند این می تواند یک ترفند باشد.

عوارض جانبی واکسن های کرونا که باید نسبت به آنها آگاه باشیم چیست؟

افراد مختلف طیف وسیعی از علائم از تب و خستگی گرفته تا حالت تهوع و بدن درد را پس از واکسیناسیون تجربه کرده و می کنند.

بسیاری از علائم در افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده اند مشاهده شده است. جدا از آن، بسیاری از افراد نیز در محل واکسیناسیون خود با خارش، قرمزی و تورم دست و پنجه نرم می کنند، اما برخی از افراد هم هیچ عارضه جانبی نداشته اند.

مترجم: الهه زارعی