اگر هر بار که به آینه نگاه می کنید متوجه عقب نشینی خط رویش موهای خود می شود بدانید تنها نیستید. بیش از نیمی از مردان 50 سال به بالا با علائم ریزش مو دست و پنجه نرم می کنند که در 70 سالگی از هر 5 مرد به 4 نفر می رسد.

به گزارش وب ام دی، چرا؟ شاید به طور معمول این موضوع را برگرفته از شجره نامه خود بدانید؛ اما باید گفت دلایل دیگری در ریزش مو در آقایان نقش دارد.

ژنتیک

الگوی طاسی مردانه که با نام آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می شود احتمال می رود توسط ژن های به ارث رسیده از والدین ایجاد شود. اینکه چگونه به طور دقیق به ارث می رسد هنوز مشخص نیست، اما بین خانواده ها مشاهده می شود، بنابراین اگر در اقوام نزدیک خود افراد کچل یا کم مو وجود دارند به احتمال زیاد به آن مبتلا خواهید شد.

پزشکان هنوز متوجه نشده اند چرا برخی تغییرات هورمونی باعث کوچک شدن فولیکول های مو می شود یا اینکه به تدریج روند طاسی برای اکثر مردان به همان شکل رخ می دهد، اما به طور معمول با نازک شدن خط مو در بالای شقیقه و فرق سر شروع می شود.

با توجه به سابقه خانوادگی الگوی طاسی الگوی مردانه می تواند از همان نوجوانی شروع شود. موها نه تنها نازک می شود بلکه ممکن است نرم، ریز و کوتاه شود.

در صورت مشاهده زودهنگام علائم هشدار دهنده در مورد گام هایی که می توانید برای جلوگیری از طاسی استفاده کنید اطلاعات بیشتری به دست آورید.

مشکلات سلامتی

ریزش مو به طور موقت می تواند نشانه ای از بروز مشکلاتی مانند کم خونی یا مشکلات مربوط به تیروئید باشد. رژیم کم پروتئین و فاقد آهن نیز باعث نازک شدن موها می شود.

در صورت ابتلا به دیابت یا لوپوس خطر ابتلا به ریزش مو بیشتر می شود. حتی ریزش مو می تواند عارضه جانبی مصرف داروهای خاصی باشد که برای یکی از موارد زیر استفاده می کنید:
سرطان
آرتروز
افسردگی
نقرس
فشار خون بالا
مشکلات قلبی
پرتودرمانی یا شیمی درمانی می تواند باعث ریزش مو شدید شود، اما به طور معمول با پایان روند درمان موها با گذشت زمان رشد می کنند.

استرس یا شوک

کاهش ناگهانی یا بیش از حد وزن، شوک شدید جسمی یا عاطفی، جراحی یا حتی تب و آنفلوانزا می تواند ریزش مو را به همراه داشته باشد که ممکن است چندین ماه طول بکشد.

بیشتر بخوانید:شگفتی های جادویی که لیموترش به بدن هدیه می دهد

عفونت ها

مواردی مانند کرم حلقوی می تواند لکه های پوسته ای روی پوست سر و لکه های طاسی ایجاد کند که در این وضعیت موها به طور معمول پس از درمان دوباره رشد می کنند.

سیستم ایمنی بدن

در صورت بروز ریزش ناگهانی مو باعث ایجاد لکه های گرد طولی به اندازه یک چهارم در نقاط مختلف سر می شود که ممکن است ناشی از یک بیماری ژنتیکی به نام آلوپسی آره آتا باشد.

این عارضه اغلب از کودکی آغاز می شود. اگر یکی از اعضای خانواده نزدیک به آن مبتلا باشد به احتمال زیاد بیشتر به آن مبتلا خواهید شد. سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کرده و باعث ریزش تکه های کوچک مو می شود.

هیچ درد و بیماری وجود ندارد و مسری نیست. موها ممکن است دوباره رشد کنند، اما احتمال ریزش مجدد آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:نکاتی جالب و خواندنی در مورد خاصیت های شلغم

اختلال کنترل تکانه

برخی از افراد تمایل به کندن موهای خود از پوست سر گرفته تا ابرو بیماری مزمن معروف به تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن موی وسواسی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. این عارضه یک تا 2 درصد از بزرگسالان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرایش موها

استفاده از دم اسبی یا بافت جایی که موهای کنار پوست سر محکم کشیده شود می تواند باعث ریزش مو موقتی موسوم به آلوپسی کششی (ریزش مو کششی) شود. علاوه بر این، درمان ها با ماسک موی روغن داغ و فر 6 ماهه نیز به فولیکول های مو آسیب می رساند.

مترجم: الهه زارعی