رشد قد در کودک

در حالی که 70 تا 80 درصد از متخصصان معتقدند قد توسط ژنتیک تعیین می شود 20 درصد هم بر این باورند عواملی مانند تغذیه و عادت های زندگی در اندازه قد در سنین رشد تاثیر می گذارد.

در حالی که ژنتیک توسط فرد کنترل نمی شود به طور قطع با رعایت عادات تغذیه ای و سبک زندگی سالم در طول دوره رشد باعث افزایش قد شد.

این بخش از اطلاعات مربوط به مواد غذایی است که می تواند در رژیم غذایی روزانه کودکان در حال رشد گنجانده شود که در تقویت هورمون رشد انسانی (HGH) و فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF1) کمک می کند.

به گزارش تایمزسوفاندیا، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه مطلب را بخوانید.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع باورنکردنی پروتئین، ریبوفلاوین، بیوتین و آهن است. بر اساس اظهارت متخصصان، پروتئین به رشد و نمو سلول کمک می کند، بنابراین توصیه می شود سفیده تخم مرغ را به رژیم روزانه بچه ها اضافه کنید. با این حال، در صورت بروز علائم آلرژی باید مصرف آن را قطع کنید.

دانه های سویا

دانه های سویا سرشار از پروتئین هستند و به احتمال زیاد برای بهبود سلامت استخوان گزینه مفیدی محسوب می شوند، بنابراین توصیه می شود برای دریافت نتیجه موثر هفته ای 2 بار سویا مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:راه های خلاص شدن از شر کبودی بدن

اندازه قد در سنین رشد

سبزیجات برگ سبز

سبزی های برگ سبز نه تنها سرشار از مغذی هستند بلکه به بدن نیز کلسیم خوبی می رسانند. ثابت شده است کلسیم موجود در سبزیجات برگ سبز باعث جذب و رسوب استخوان می شود که با توجه به سن متفاوت است.

بهتر است اسفناج، کلم چینی، کلم پیچ یا کلم بروکلی را به شکل سوپ، خورشت، ماکارونی یا اسموتی در برنامه غذایی کودکان گنجاند.

هویج

بتاکاروتن موجود در هویج هنگام مصرف به ویتامین A تبدیل می شود. پیشنهاد می شود هویج خام را به رژیم روزانه کودکان اضافه کنید تا به بدن برای جذب موثر کلسیم کمک کند. هویج را می توان برای بهره مندی بیشتر از مزایای آن به صورت سالاد یا آب میوه مصرف کرد.

غلات کامل

غلات کامل سرشار از ویتامین B، منیزیم، سلنیوم، زینک، آهن و کلسیم هستند که این مواد معدنی در ساخت استحکام و کانی سازی استخوان نقش بسزایی ایفا می کنند.

بیشتر بخوانید:فواید قرص زینک روی کنترل فشار خون و سلامتی

استحکام و کانی سازی استخوان

ماست

ماست به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی سرشار از پروتئین، کلسیم، ویتامین D و زینک است. تحقیقات نشان می دهد پروبیوتیک ها به رشد و نمو بچه های کم غذا کمک می کنند. در صورتی که کودک شما به خوردن ماست علاقه ای ندارد می توانید پنیر را به عنوان منبع غنی پروتئین، کلسیم و ویتامین D جایگزین آن کرد.

آجیل

آجیل به عنوان یک نیروگاه خوب مواد مغذی حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، چربی های سالم و پروتئین ها است، همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت استخوان ها گزینه مفیدی محسوب می شود. می توانید آجیل را به شکل های مختلف و در موارد گوناگون استفاده کنید.

نکات دیگر

اطمینان حاصل کنید کودک شما به صورت روزانه درگیر برخی فعالیت های بدنی است، همچنین آنها را به ورزش تشویق کنید و آنها را درگیر فعالیت هایی مانند شنا و پرش کنید. 8 ساعت خواب با کیفیت بسیار توصیه می شود و حین تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر باید از حالت بدنی خوب و درستی برخوردار باشند.

مترجم: الهه زارعی