140405-ebola-guinea-mn-1420_792e633b7595fab69b36f433236ded47

بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده است.لازم دیدیم شما را به علائم واگیردار و کشنده آن آگاهی دهیم

بیماری ابولا، نوعی بیماری غیرتنفسی است که در کشورهای‌ آفریقایی شیوع بالایی پیدا کرده و با توجه به اینکه جهان تبدیل به دهکده جهانی شده و امکان سفر و رفت‌ و آمد به این مناطق وجود دارد، آگاهی از علائم و علل ابولا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

محمود نبوی، متخصص بیماری‌های تنفسی و عفونی گفت: افرادی که از آفریقا به کشور وارد می‌شوند، باید از نظر ابتلا به ابولا مورد بررسی قرار گیرند.

این بیماری یک بیماری تنفسی نیست ولی نیاز به ایزولاسیون زیاد دارد و درصد بالایی از مبتلایان فوت می‌کنند.
نبوی ادامه داد: از علائم ابولا می‌توان به تب، سردرد و خونریزی شدید به دنبال تب اشاره کرد و اهمیت ویژه این ویروس انتقال آن از طریق عرق بدن است که 17 درصد علت انتقال ابولا است از دیگر راه‌های انتقالی خون، بزاق و مواد دفعی بدن است.
این متخصص بیماری‌های تنفسی و عفونی بیان کرد: فرد مبتلا به ابولا، بدنبال سردرد و تب شدید خونریزی دهنده، پس از سه روز خونریزی، وارد شوک می‌شود و در اکثر موارد در حالت شوک، فوت می‌کند. در مواردی که فرد از شوک خارج می‌شود، به تدریج علائم بهبودی ظاهر می‌شود ولی طبق آمار 90 -70 درصد مبتلایان فوت می‌کنند.
ابولا واکسن ندارد و ایزولاسیون مطلق بیمار و رعایت نکات بهداشتی کادر درمانی، راه جلوگیری از گسترش آن است.