سختی درد دندان را فقط کسانی درک می کنند که تجربه دندان درد را داشته باشند. اگر شما هم به عنوان خواننده این متن تجربه درد سخت دندان را داشته اید، خوب می دانید که تا چه اندازه غیر قابل تحمل است. حال تصور کنید که در پرواز این درد به سراغ شما آمده است.

جایی بین زمین و آسمان که دست شما از هر داروخانه و دندان پزشکی کوتاه است! اما علت دندان درد در هواپیما و راه های تسکین درد دندان در سفرهای هوایی چیست؟ چطور می توان از این اتفاق جلوگیری کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، در ادامه با اطلاعات ارائه شده توسط سامانه خرید بلیط پرواز respina همراه باشید.

علت دندان درد در هواپیما

وقتی دچار دندان درد می شوید، خیلی اهمیتی ندارد که دلیل آن چیست. در آن لحظه فقط به فکر درمان و بهبود وضعیت دندان خود هستید. اما بهتر است برای دفعات بعدی به فکر راه چاره باشید.

برای این موضوع، اولین گام، شناخت علل دندان درد در هواپیما است. در حالت عادی فشار هوا در سینوس ها، گوش و حلق شما با فشار بیرون برابر است. اما وقتی سوار هواپیما می شوید، این فشار کابین است که تعیین کنننده است. چیزی که باعث دندان درد در هواپیما می شود تغییر فشار کابین در لحظه فرود و صعود هواپیما است.

دندان های پوسیده به دلیل اینکه ممکن است دارای ذرات گیر افتاده هوا در داخل خود باشند، معمولا بیشتر دچار درد و فشار می شوند.

دندان های پر کرده هم ممکن است دچار درد شوند چرا که با گذشت زمان راه هایی برای ورود هوا به زیر قسمت پر شده ایجاد شده و هوا در آن قسمت محبوس شده باشد.

البته گاهی دردی که در ناحیه دندان احساس می شود، مربوط به دندان نیست. برای مثال به دلیل اینکه دندان های بالایی، درست زیر سینوس ها قرار گرفته اند، گاهی درد سینوس ها با دندان درد اشتباه گرفته می شود.

جالب است بدانید به درد ناگهانی دندان ها که ناشی از تغییرات فشار اتمسفراست، بارودونتالژیا یا آئورودونتالژیا می گویند. این درد ها معمولا با گذشت زمانی از بین می روند، اما گاهی اوقات تا ساعت ها ادامه دارند.

پیشگیری از دندان درد در هواپیما

درمان این بیماری در حین پرواز، کاری سخت و بعضا غیر ممکن است. به همین دلیل، به کسانی که قصد سفر با هواپیما دارند توصیه می شود به بهداشت دهان و دندان خود توجه بیشتری داشته باشند.

این موضوع مخصوصا برای کسانی که زیاد با هواپیما سفر می کنند، مهمتر نیز به نظر می رسد. اگر دندان هایی حساس دارید، از نوشیدن نوشیدنی های گرم و سرد در زمان پرواز جلوگیری کنید. استفاده از خوراکی های بسیار شیرین نیز مشکل شما را تشدید خواهد کرد.

درمان دندان درد حین پرواز

همانطور که گفته شد درمان مشخصی برای این مشکل و بیماری موقتی وجود ندارد. اما پیشنهاد می کنیم در کیف همراه خود اسپری بی حس کننده لیدوکایین و چند قرص مسکن به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آنها استفاده کرده و کمی از شدت دندان درد خود بکاهید.

چند نکته در مورد دندان درد حین پرواز

  • مسافرانی که قصد سفر با هواپیما را دارند، بهتر است کارهای درمانی مربوط به درمان خود را به تاخیر بیاندازند. افرادی که دندان خود را کشیده اند نیز بهتر است سفر خود را یک یا چند روز با تاخیر انجام دهند.
  • یکی از راه های تسکین درد دندان در سفرهای هوایی استفاده از روغن میخک است. سعی کنید چند قطره از روغن را بر روی پنبه ریخته و آن را روی دندان خود بگذارید.
  • از خوردن تنقلات و آجیل قبل از تیک آف و در زمان پرواز خودداری کنید.
  • اگر دندان های شما مشکل پوسیدگی دارند، تا یک هفته قبل از پرواز، از قرقره آب نمک قبل از خواب استفاده کنید. این کار باعث ضد عفونی دندان های شما خواهد شد.