نوع جدید کرونای لامبدا چیست؟

در سراسر جهان انواع مختلفی از ویروس کرونا باعث شده بیماری همه گیر ویرانگر از قبل باشد و باعث افزایش تلفات ناشی از آن شود.

ویروس کرونا دلتا

در حالی که نوع ویروس کرونا دلتا در حال حاضر عامل ویرانی در سراسر جهان است نوع دیگری از آن تحت عنوان لامبدا نیز به عنوان جدیدترین نوع مورد توجه نمایان شده است.

همچنان که جهان به سخت ترین نبرد خود برای حفط جان و سلامت مردم مشغول است یکی دیگر از انواع جدید ویروس کرونا معروف به نوع لامبدا در حال گسترش است. این سویه که از نظر علمی با نام C.37 شناخته می شود توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان هفتمین سویه کرونا ویروس معرفی شده است. این سویه نیز مانند سویه های قبلی مانند دلتا و دلتاپلاس آسیب زاست.

لامبدا

نوع لامبدا که نخستین بار در سال گذشته در پرو شناسایی و به عنوان سویه غالب مطرح شد در حال حاضر 25 کشور جهان را تحت تاثیر قرار داده است. با این حال، باید دانست در حالی که نوع لامبدا نوع جدیدی نیست و  نخستین بار در آگوست 2020 در پرو شناسایی شد جایی که بیش از 805 مورد عفونت را تشکیل می دهد.

واکسیناسیون

سپس با سرایت به کشورهای همسایه به یک نوع غالب تبدیل شد. در مارس 2021 این نوع شروع به افزایش کرد و در بیش از 25 کشور مختلف در بین مسافران بین المللی به ثبت رسید. حتی آخرین موارد ابتلا در کانادا گزارش شده است. در آمریکای جنوبی و اروپا موارد زیادی از این سویه نیز تاکنون مشاهده شده و افزایش و سرعت بخشی روند واکسیناسیون تنها راه مقابله با آن است.

سرعت بخشی روند واکسیناسیون

به گزارش تایمزسوفاندیا، برخی از مختصصان و کارشناسان در زمینه افزایش سرعت انتقال ویروس کرونا در سایه سویه لامبدا ابراز نگرانی کرده اند. در حالی که آزمایش ژنومی و تحقیقات علمی همچنان در حال انجام است، این شبهه وجود دارد که جهش های سنگین نوع لامبدا امکان عفونی شدن و ابتلا را آسان تر می کند.

آنتی بادی های واکسن

احتمال می رود به آن اجازه دهد از آنتی بادی های واکسن و حتی طبیعی فرار کند. در صورت صحت داشتن این مورد ممکن است جهش بیشتری در عفونت مجدد و موارد ابتلا وجود داشته باشد مانند آنچه در مورد موج دوم در مورد نوع دلتا مشاهده شد.

از آنجا که شواهد بسیار کمی در این زمینه موجود است و سرعت واکسیناسیون هنوز به طور گسترده ای افزایش نیافته است خطرات و پیامدها باید عمیق تر ارزیابی شوند. نکاتی که درباره سویه لامبدا تاکنون منتشر شده است عبارتند از:

نخستین سویه لامبدا با ثبت نخستین مورد به سرعت به 25 کشور دیگر سرایت یافت.

نخستین نمونه های ابتلا در آمریکای جنوبی مشاهده شده و به سرعت به کانادا، کشورهای اروپایی و آمریکایی منتقل شد.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سویه بسیار خطرناک و عفونی است که به سرعت در حال انتقال به سایر کشورها در سراسر دنیاست.

نوع لامبدا به طور دائم در حال جهش است و در مقایسه با سویه های قبلی با سرعت بیشتری نمایان شده است.

نوع لامبدا به طور دائم در حال جهش است

داده های علمی نشان می دهد تاکنون 7 جهش در پروتئین سنبله آن باعث افزایش سرعت در انتقال آن شده است.

احتمال می رود آنتی بادی های تولید شده ناشی از تزریق واکسن به اندازه کافی مقابل این سویه قوی نباشند. با این وجود شواهد کمی در این زمینه برای اعلام نتیجه قطعی وجود دارد.

علائم سویه لامبدا

علائم سویه لامبدا به نظر می رسد مشابه علائم معمول کووید-19 شامل سرفه، تب بالا، ا زدست دادن بویایی و چشایی، بدن درد و مشکل تنفسی باشد، بنابراین توضیه می شود از نزدیک علائم خود را بررسی کرده و همزمان با پزشک نیز مشورت کنید.

مترجم: الهه زارعی