زمانی که یک کودک به دنیا می آید باید والدین وسایلی را که مورد نیاز نوزاد می باشد تهیه کنند. این وسایل شامل وسایل بهداشتی، لباس ها، وسایل بازی و… می باشد. به مجموع تمامی وسایلی که یک نوزاد نیاز دارند سیسمونی گفته می شود. برای خرید اکثر لوازم سیسمونی نوزاد نیاز است تا جنسیت جنین مشخص گردد. اما لوازم دیگری هستند که برای همه نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید آن ها را به عنوان اولین وسایل مورد نیاز نوزادتان تهیه فرمایید. از جمله این وسایل شیشه شیر، پستانک نوزاد یا حتی شامپو سر و بدن نوزاد می باشد. در ادامه سعی کرده ‌ایم در مورد سیسمونی و وسایل مورد نیاز آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم با ما همراه باشید.

سیسمونی نوزاد چیست؟ 

خرید سیسمونی نوزاد یک رسم بسیار قدیمی است که از دیرباز در جامعه ما رواج داشته است.  در واقع همه افرادی که قرار است به تازگی پدر و مادر شوند به فکر تهیه وسایلی برای نوزاد خود هستند. پس می توان گفت خرید وسایل ریز و درشت برای کودک دلبندتان می‌ تواند یکی از خاطره انگیزترین و زیباترین لحظات زندگیتان باشد. در اینجا می‌ خواهیم در مورد وسایلی مانند شیشه شیر، پستانک نوزاد و شامپو سر و بدن نوزاد اطلاعاتی به شما ارائه دهیم.

سیسمونی نوزاد

 • شیشه شیر:

دقت داشته باشید در هنگامی که برای خرید سیسمونی نوزاد اقدام می کنید باید شیشه شیر را در لیست اقلام ضروری قرار دهید. زیرا ممکن است نوزاد پس از به دنیا آمدن به آن احتیاج داشته باشد. اما بهتر است در خرید شیشه شیر دقت و حساسیت بالایی به خرج دهید زیرا شیشه شیر می‌ تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. پس قبل از خرید آن اطلاعات کافی به دست آورد تا بتوانید یک انتخاب درست و اصولی داشته باشید. علاوه بر تمام این موارد باید در هنگام انتخاب شیشه شیر به مارک مورد استفاده آن توجه کنید تا از بروز نفخ و شکم درد در نوزاد جلوگیری گردد. همچنین بهتر است از شیشه شیر هایی که دارای سر ارتودنسی می باشند استفاده نمایید زیرا این موضوع می‌ تواند بر روی دندان نوزاد تاثیر گذار باشد.

 • پستانک نوزاد:

یکی دیگر از وسایلی که در سیسمونی نوزاد باید وجود داشته باشد پستانک نوزاد می باشد. تحقیقاتی که بر روی این موضوع انجام شده است نشان می‌ دهد که استفاده از پستانک باعث ایجاد آرامشی در کودک خواهد شد. بنابراین یک وسیله بسیار کاربردی برای زمانی که کودک در حال گریه کردن است می باشد. پستانک نوزاد نیز بهتر است به صورت یک تکه باشد زیرا این نوع پستانک ها ایمنی بالاتری خواهند داشت. علاوه بر آن بهتر است پستانکی انتخاب شود که دارای سرت ارتودنسی است زیرا باعث شکل‌گیری کام و فک کودک می شود.

 • شامپو سر و بدن نوزاد:

می‌ توان گفت پوست و موی نوزادان بسیار حساس و نازک می باشد. به همین دلیل باید از شامپو سر و بدن نوزاد که متناسب با ویژگی های پوستی آن ها است برای تمیز کردنشان استفاده کنید. به همین دلیل است که شامپو سر و بدن نوزاد به عنوان یکی از وسایل بسیار مهم بر روی سیسمونی نوزاد خریداری می‌ شود.

معمولا شامپویی که برای نوزاد انتخاب می‌ شود باید ویژگی های مراقبتی داشته باشد و باعث پاک شدن پوست و موی نوزادان از شوره، ذرات روغن و آلودگی ها گردد.

به طور کلی می‌ توان گفت یک شامپوی مناسب برای نوزاد در هر مارک و برندی که تولید شود دارای ترکیبات زیر می باشد:

 • عطرها و رایحه های طبیعی
 • مواد پاک کننده
 • موادی برای جلوگیری از سوزش و ریزش اشک
 • مواد مورد نیاز برای محافظت از پوست و موی نوزاد
 • ویتامین های مختلفی که برای پوست و مورد نیاز است.
 • روغن ها و عصاره های مختلف گیاهی مانند عصاره آووکادو، روغن دانه آفتابگردان، استاره بابونه و…

وسایل بهداشتی در سیسمونی نوزاد

چند نکته مهم برای خرید سیسمونی نوزاد: 

برای خرید سیسمونی نوزاد باید به نکات مهمی توجه کنید. شما می توانید با رعایت چنین نکاتی یک خرید درست و اصولی داشته باشید و وسایلی که برای کودک مفید است را تهیه فرمایید. اولین موضوعی که باید در نظر داشته باشید جنسیت نوزاد است. زیرا باعث می‌ شود رنگ سیسمونی با توجه به دختر یا پسر بودن آن انتخاب شود.

 • در ادامه نکات مهم برای خرید سیسمونی را به شما توضیح خواهیم داد:
 • لباس هایی را انتخاب کنید که متناسب با فصل به دنیا آمدن کودک باشد. مثلاً اگر نوزاد شما در فصل زمستان به دنیا می آید باید لباس‌ های گرم تهیه کنید.
 • دقت داشته باشید که کودک از زمانی که به دنیا می‌ آید در حال رشد است. بنابراین باید لباس هایی در سایزهای مختلف تهیه کنید. در واقع لباس هایی که برای دوران نوزادی مورد استفاده قرار می گیرد در سایز های صفر و یک می باشد. پس بهتر است از هر کدام دو دسته تهیه کنید.
 • از اساسی ترین وسایل سیسمونی نوزاد می‌ توان به شیشه شیر، پستانک نوزاد، شامپو سر و بدن نوزاد و همچنین حوله نوزاد اشاره کرد که تمامی این موارد باید قبل از به دنیا آمدن کودک تهیه شود.
 • همچنین باید برای نوزاد پیش بند، کلاه نازک برای زمانی که داخل خانه می باشد، زیرپوش، دستکش و جوراب تهیه گردد.
 • همچنین سرویس خواب، گهواره تشک، بالش نازک، بالش شیردهی، پتو، تشک پلاستیکی و… نیز از دیگر وسایل ضروری سیسمونی نوزاد به شمار می‌ روند که باید قبل از تولد نوزاد تهیه گردند.
 • برای انتخاب اسباب‌ بازی در سیسونی نوزاد عجله نداشته باشید و سعی کنید اسباب‌ بازی ‌ها را با توجه به سن کودک انتخاب کنید. بنابراین بهتر است برای دوران نوزادی اسباب‌ بازی‌ های انتخاب شود که رنگ های شاد دارند و درشت تر می باشند تا از بلعیده شدن آن ها توسط نوزاد که احتمال خفگی کودک را به همراه دارد جلوگیری گردد.

خرید سیسمونی نوزاد: 

معمولا تهیه لیست کامل سیسمونی نوزاد کار دشواری است و هر چقدر خانواده‌ ها ریزبین و نکته سنج باشند باز هم احتمال این که چند قلم از وسایل فراموش شود وجود دارد.

شما می توانید با مراجعه به سایت مانیلو تمامی اقلام مورد نیاز برای سیسمونی نوزاد را مشاهده کنید.

خرید سیسمونی نوزاد