فواید اثبات شده بلوبری برای سلامتی

بلوبری میوه ای شیرین، مغذی و بسیار محبوب است. این میوه کالری کمی دارد و فوق العاده مفید است. به گزارش مدیکال نیوز تودی، در اینجا چند فایده اثبات شده بلوبری برای سلامتی توضیح داده شده است.

بلوبری چربی شکم را از بین می برد

سوزاندن چربی شکم یکی دیگر از مزایای مصرف بلوبری برای سلامتی است. نتایج یک مطالعه نشان می دهد موش های دارای رژیم غذایی سرشار از بلوبری چربی شکم خود را از دست دادند – این نوع چربی با بیماری قلبی و دیابت مرتبط است – همچنین مزایای دیگر آن برای سلامتی مانند کاهش کلسترول و بهبود کنترل گلوکز را نیز تجربه کردند.

فواید مصرف میوه و سبزیجات به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است، اما یافته ها در مورد بلوبری نشان می دهد مواد شیمیایی طبیعی موجود در آن مانند آنتوسیانین در کاهش این شرایط سلامتی نوید می دهد.

بلوبری کم کالری مواد مغذی زیادی دارد

بوته بلوبری درختچه ای گلدار است که انواع توت ها را با رنگ مایل به آبی و بنفش دارد. بلوبری با قطر 0.2 تا 0.6 اینچ معادل پنج تا 16 میلی متر است و در انتهای آن تاجی برافروخته مشاهده می شود. این میوه هنگام ظاهر شدن سبز رنگ است، سپس با رسیدن رنگ آن به بنفش و آبی تیره تغییر می کند. دو نوع رایج عبارتند از:

بلوبری Highbush: رایج ترین گونه کشت شده در ایالات متحده است.

بلوبری Lowbush: به طور معمول کوچکتر و غنی از برخی آنتی اکسیدان ها است.

بلوبری از جمله انواع توت های غنی از مواد مغذی است. یک فنجان معادل 148 گرم بلوبری حاوی:

فیبر: 4 گرم

ویتامین C: 24 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

ویتامین K: 36 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

منگنز: 25 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

مقادیر کمی از مواد مغذی مختلف دیگر

همچنین بلوبری حاوی حدود 85 درصد آب است و یک فنجان کامل فقط 84 کالری و 15 گرم کربوهیدرات دارد. این موارد بلوبری را به منبع عالی از چندین ماده مغذی مهم تبدیل می کند.

بلوبری پادشاه مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر رادیکال های آزاد که مولکول های ناپایداری هستند و می توانند به سلول های آسیب برسانند و در روند پیری و بیماری هایی مانند سرطان نقش دارند محافظت می کنند. اعتقاد بر این است بلوبری دارای یکی از بالاترین سطح آنتی اکسیدان در بین میوه ها و سبزیجات معمولی است.

ترکیبات آنتی اکسیدانی اصلی موجود در بلوبری متعلق به خانواده ای از آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام فلاونوئید است. تصور می شود گروه خاصی از فلاونوئیدها – آنتوسیانین ها – مسئول بسیاری از اثرات مفید این توت ها بر سلامتی هستند. تحقیقات نشان می دهند بلوبری به طور مستقیم سطح آنتی اکسیدان را در بدن افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید:آلپرازولام چیست؟ / نحوه استفاده و عوارض جانبی آن

بلوبری پادشاه مواد غذایی

بلوبری در برابر پیری و سرطان محافظت می کند

آسیب دی ان ای اکسیداتیو بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است. روزانه ده ها هزار بار در هر سلول بدن رخ می دهد. آسیب دی ان ای بخشی از دلیل پیر شدن است، همچنین نقش مهمی در ایجاد بیماری هایی مانند سرطان ایفا می کند. از آنجا که بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است بر