بیماری اچ پی وی در اثر ابتلا به ویروسی با همین نام بوجود می‌آید. ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی یکی از علل اصلی آلوده شدن سلول‌های اپیتلیال پایه پوست و غشای مخاطی است که ضایعاتی از نوع خوش خیم یا سرطانی، عموما در نواحی تناسلی یا دهان و گلو را ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله ، درباره بیماری اچ پی وی چیست، میزان شیوع آن، نحوه ابتلا و ارتباط آن با سرطان رحم می‌پردازیم.

بیماری اچ پی وی چیست 🙁 ویروس پاپیلومای انسانی)

بیش از 30 گونه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌توانند اندام تناسلی را تحت تأثیر قرار دهند. از این تعداد، تقریباً 13 مورد “پرخطر” در نظر گرفته می‌شوند زیرا می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

ویروس پاپیلپومای انسانی (HPV) چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس بسیار رایج است. حدود 100 نوع HPV وجود دارد که بر قسمت‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد. حدود 30 نوع HPV می تواند دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و بیضه و همچنین مقعد. از این میان، حدود 14 نوع “خطرناک” در نظر گرفته می‌شود که منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود.

آیا ویروس اچ پی وی مردان را مبتلا می‌کند؟

بله. در مردان، زگیل تناسلی اغلب روی آلت تناسلی، بیضه، داخل یا اطراف مقعد یا کشاله ران ظاهر می‌شود. علائم اچ پی وی در مردان نامشخص است. برای مردان، عفونت HPV (از جمله مواردی که می‌توانند تغییرات سلولی ایجاد کنند) هیچ علامتی ندارد، بنابراین تشخیص HPV در مردان دشوار است. تشخیص HPV در مردان با مشاهده زگیل تناسلی خارجی انجام می شود.

علائم اچ پی وی در مردان چیست (HPV)

بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی HPV در هر گوشه بدن پنهان شده است، 40 نوع از آنها می توانند نواحی تناسلی، راست روده/مقعد و مخاط دهان و گلو را آلوده کنند.

اگرچه اکثر عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی HPV  به لطف سیستم ایمنی بدن به خودی خود بدون ایجاد مشکلی برای فرد رفع می شوند، اما برخی از گونه‌های ویروس پاپیلومای انسانی می‌توانند سالها بصورت غیرفعال در بدن باقی بمانند و منجر به ایجاد سرطان یا زگیل تناسلی در مردان و هم در زنان شوند.

زگیل های تناسلی در مردان به چه شکل هستند؟

زگیل های تناسلی دانه کوچک، سفید مایل به صورتی و گل کلمی شکل است. مردان آلوده به HPV به دفعات به آن مبتلا نمی شوند. در صورت بروز ، زگیل ها معمولاً در نوک آلت تناسلی مرد ظاهر می شوند اما ممکن است در شافت آلت نیز دیده شوند. زگیل ها همچنین می توانند در کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شوند (زگیل ها حتی بدون رابطه جنسی مقعدی ممکن است به ناحیه اطراف مقعد گسترش یابد). گاهی اوقات زگیل های تناسلی در اطراف و داخل دهان و در گلو کسانی که با فرد آلوده رابطه جنسی دهانی داشته اند دیده می شود.

 

دکتر راف، پزشکی خانواده در Centerville در مورد ویروس پاپیلومای انسانی HPV  توضیح می‌دهد: “اکثر اوقات، خودتان نمی‌دانید که مبتلا به عفونت بوده‌اید و نمی‌دانید که آن را به شریک جنسی خود انتقال می دهید.”

سویه‌های پرخطرتر ویروس اچ پی وی که باعث ایجاد سرطان در فرد می‌شوند، هیچ علامتی ندارند‌، اما اگر این ویروس باعث ایجاد سرطان شود‌، سرطان ممکن است علائمی را به همراه داشته باشد. همچنین، ضایعات پیش سرطانی ممکن است علائمی مانند زخم پوستی ایجاد کنند.

واکسن اچ پی وی برای چه سنی است؟

دریافت واکسن اچ پی وی برای افراد زیر 13 سال محافظت طولانی مدتی ایجاد می کند. بهترین زمان برای دریافت واکسن پاپیلومای انسانی HPV قبل از شروع روابط فعال جنسی برای اطمینان از سلامت و محافظت در برابر گونه های پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی است. واکسن برای ایجاد محافظت در برابر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی که در بدن فرد از قبل وجود دارد موثر نیست.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ، انجام واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی HPV در مردان و زنان در سن 11 یا 12 سالگی (و در اوایل سن 9 سالگی) را توصیه می‌کند تا مطمئن شوند که آنها قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس از خط بروز ان محافظت می شوند. همچنین برای  ان دسته از افرادی که در سنین پایین واکسن دریافت نکرده اند برای دریافت واکسن تا 26 سالگی را توصیه می کنند.

آزمایش HPV در مردان چگونه انجام می شود؟

مردان معمولاً با معاینه فیزیکی برای مشاهده ضایعات (مانند زگیل) از نظر بالینی بررسی می‌شوند و هیچ روش خاصی برای آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی HPV در مردان که برای استفاده بالینی تأیید شده باشد، وجود ندارد. محققان به دنبال روش هایی برای غربالگری بهتر در مردان هستند، اما در حال حاضر نبود روش هایی برای آزمایش ویروس HPV در مردان می تواند بسیار ناامید کننده باشد.

درمان اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد، اما بسیاری از عفونت های HPV خود به خود از بین می‌روند. در حقیقت ، حدود 70 تا 90 درصد موارد عفونت HPV توسط سیستم ایمنی از بدن پاک می شود. در صورت نیاز به درمان، هدف تسکین علائم با از بین بردن هرگونه زگیل قابل مشاهده و سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم است. درمانها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

منجمد کردن

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع.

روش برش الکتروجراحی حلقه (LEEP)

استفاده از حلقه سیم مخصوص برای برداشتن سلولهای غیر طبیعی.

الکتروکوتر

سوزاندن زگیل ها با جریان الکتریکی.

لیزر درمانی

استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل و هرگونه سلول غیر طبیعی.

کرم تجویزی

استفاده مستقیم از کرم دارویی روی زگیل ها. (از درمان زگیل بدون نسخه در ناحیه تناسلی استفاده نکنید.)
در برخی موارد، نیازی به درمان نیست. با این حال، پزشک در طول معاینات منظم غربالگری شما، تغییرات سلولی را از نزدیک مشاهده می کند. فقط تعداد کمی از زنان آلوده به HPV دچار تغییرات سلولی می شوند که باید درمان شوند.

 

نتیجه گیری

عفونت HPV یا پاپیلومای انسانی را می‌توان شایع‌ترین عفونت منتقل شده از راه رابطه جنسی دانست که می‌تواند زنان و مردان را آلوده کند. این عفونت از اصلی‌ترین علل سرطان دهانه رحم در زنان است. در این مقاله که از سلام دنیا ، برداشت شده است به ماهیت این عفونت، میزان شیوع آن، نحوه انتقال، علائم، روش‌های پیشگیری از اچ پی وی و راه‌های درمان آن پرداختیم.

 

منبع: تک پزشک