خدمات درمانی دکتر زنان، زایمان و نازایی در حوزه بیماری های مربوط به زنان و دستگاه تناسلی آنها بوده که در این زمینه نقش تأثیر گذار در ارتقا و ارزیابی سلامت عمومی زنان دارند. به طور کلی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مختلف و مراقبت و پیگیری قبل از بارداری، مراقبت های دوره بارداری و بعد از زایمان خدمات خود را ارائه می دهند.

دکتر زنان کیست؟

 

دکتر زنان یا متخصص زنان و زایمان جزء رشته های تخصصی پزشکی است که در زمینه مراقبت بانوان خدمات زیادی را ارائه می دهد. این پزشکان در حوزه مبحث بارداری، زایمان، اندام تناسلی و همچنین بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی مانند سرطان، زگیل و موارد مختلف دیگر به بیماران کمک می کنند.

فعالیت های گسترده که دکتر زنان انجام می دهد، می تواند به مراقبت های پیشگیرانه از جمله تست پاپ اسمیر، معاینات لگن، سونوگرافی و آزمایش خون اشاره کرد که با کمک این موارد می توانند در درمان و جلوگیری از ایجاد بسیاری از بیماری ‌های خطرناک کمک کنند.

معمولاً متخصصین زنان، زایمان و نازایی علاوه بر تشخیص بیماری های مختلف در زمینه های گوناگون، امکان ارائه روش های درمانی خاص را نیز دارند که درمان های زنان در دو گروه درمانی و زیبایی ارائه می دهند.

بیماریهای تحت درمان متخصص زنان

 

برخی از معزوریات در بین خانم ‌ها وجود دارد که ممکن است در ابتدا از رفتن به پیش متخصص اجتناب کرده و در اغلب مواقع مشکلات خود را از دیگران هم مخفی می کنند. اما به لطف پیشرفت در دنیای دیجیتال و پیام رسان ها، این اعتقادات تا حد زیادی کم رنگ شده و بانوان از خدمات پزشک زنان بیشتر استفاده می نمایند.

دکتر متخصص زنان و زایمان مسئول این است که سلامت دستگاه تناسلی و تولید مثل زنان را بررسی و درمان کند. البته کارهایی که دکترهای زنان و زایمان انجام می‌دهند، با یک شرط اولیه انجام می‌شود: اینکه فرد مراجعه‌کننده از نظر جنسی فعال باشد یا احساس درد و ناراحتی داشته باشد. پس در صورتی که فرد از نظر جنسی فعال نباشد یا مشکل خاصی نداشته باشد، معمولا کار دکترهای زنان به یک معاینه‌ی ساده خلاصه می‌شود.

 

کارهایی که این دکترها انجام می‌دهند شامل تست‌های لگنی (Pelvic Exams)، تست پاپ اسمیر (Pap Smear)، آزمایش سرطان، راهنمایی و مشاوره درباره سکس و حاملگی، درمان نازایی و در نهایت، بررسی و درمان انواع عفونت واژن مانند عفونت قارچی واژن است.

 

اغلب زنان به دلیل تغییرات هورمونی همچون بارداری و زایمان دچار بیماری ها و مشکلات خاصی می شوند، که باید یک دوره تحت نظر قرار بگیرند.

متخصص زنان می تواند در زمینه کلیه بیماری های دستگاه های تناسلی و انواع سرطان و عفونت ها به بانوان کمک کرده تا با مراقبت ‌های خاصی از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کنند و در صورت وجود آنها، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند .

علاوه بر درمان بیماری ممکن است به دلیل بارداری ناخواسته، درباره سقط جنین با دکتر زنان مشورت کنید.

مهمترین بیماری هایی که تحت درمان متخصص زنان باید به درمان آنها بپردازید، عبارتند از:

بیماریهای دستگاه تناسلی

بیماری های دستگاه تناسلی انواع مختلفی دارند که می توان به بیماری ‌های التهابی لگن، زگیل تناسلی، تبخال، تناسلی، عفونت های ادراری و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در صورت داشتن هرگونه علائم کمک گرفتن از متخصص زنان و زایمان می تواند به پروسه درمان سریعتر کمک کند.

سرطان پستان

سرطان پستان یکی از بیماری‌ های شایع در زنان بوده که شیوع این بیماری در زنان نسبت به مردان بیشتر است. از علامت هایی که این بیماری از خود نشان می‌ دهد تورم غدد لنفاوی، تغییرات ایجاد شده در پوست به فرم پرتقالی، شکل سینه و فرورفتگی نوک سینه می باشد.

سرطان تخمدان

یکی از بیماری های زنان که در ابتدای بیماری بدون علامت است، بیماری سرطان تخمدان بوده که از مهم‌ترین علائم آن می ‌توان به تکرر ادرار، درد در ناحیه شکم و زیر شکم و احساس خستگی مفرط اشاره نمود.

کیست تخمدان

کیست تخمدان جزء بیماری های شایع بوده که انواع مختلفی داشته و در هر فرد به شکل خاصی بروز می کند. از مهمترین علائم آن درد در حین قاعدگی، درد زیر شکم و قاعدگی های نامنظم می باشند.

فیبروم رحم

فیبروم تغییراتی است که در بافت عضلانی رحم ایجاد شده و این تغییرات عموماً علت ژنتیکی دارند. در صورت بزرگ شدن این ضایعات افراد دچار خونریزی می شوند که تنها راه درمان آن جراحی های تخصصی است.

عفونت واژن

وجود برخی از باکتری ها در بدن انسان زمینه ابتلاء به عفونت را فراهم می نماید. به همین جهت رعایت بهداشت می تواند تأثیر زیادی در این زمینه داشته باشد. متخصص زنان و زایمان با تشخیص نوع فونت بهترین داروها را تجویز می کند.

درمان ناباروری توسط دکتر زنان

 

معمولاً زوجینی که تمامی شرایط بارداری را رعایت کرده؛ اما باز بارداری برای آنها اتفاق نمی ‌افتد لازم است که اقدام به بررسی برخی از مشکلات نمایند.

به طور معمول ۳۰ درصد از مشکلات ناباروری بر اثر مشکلات زن بوده و ۳۰ درصد از طرف زوجین است و گاهی اوقات هم هیچ دلیلی برای ناباروری وجود ندارد.

برخی از مشکلات ناباروری که توسط متخصص نازایی قابل درمان هستند، عبارتند از:

اختلالات تخمک گذاری

در مشکلات اختلالات تخمک گذاری سن بانوان جزء عوامل بسیار مهم است که در بارداری تأثیر می گذارد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

در این بیماری فولیکول ها بالغ نمی شوند و در نهایت کیست های کوچکی را داخل رحم ایجاد می کند.

آندومتریوز

اختلالی است که در آن سلول های موجود در مخاط رحم به سایر مناطق لگن حرکت می کند و می تواند به لوله های فالوپ و تخمدان ها آسیب برساند.

مشکلات رحمی

مشکلاتی مانند فیبرم یا تومورهای خوش خیم داخل رحم و همچنین تولید و رشد بیش از حد اندومتریوم از ناهنجاری هایی بوده که در باروری تخمک ها تأثیر می گذارند.

 

نقش دکتر زنان در درمان سرطان‌های زنان

 

نقش دکتر زنان در درمان سرطان های زنان بسیار پررنگ است، چرا که در اغلب مواقع فرد نمی داند که دچار سرطان شده، با بررسی و آزمایش هایی که پزشک انجام می دهد این مشکلات مشخص می گردد.

دکتر زنان که در زمینه درمان های سرطان تخصص دارد، انواع مختلف سرطان که در بانوان به وجود می ‌آید، را شناخته و متناسب با نوع سرطان و شرایط بیمار از روش ‌های درمانی مختلف استفاده می ‌کنند.

از مهم ترین سرطان هایی که نیاز به درمان دارند:

وجود توده در پستان

وجود توده در پستان ممکن است باعث وحشت و نگرانی افراد گردد، اما مراجعه به متخصص زنان و زایمان مشخص می ‌شود که توده ها در اغلب مواقع بی خطر و کم خطر بوده و قابلیت درمان دارند.

سرطان رحم

رحم یک اندام گلابی شکل بوده که سبب رشد جنین می گردد، رشد زیاد و تکثیر هر یک از سلول هایی که بافت رحم را تشکیل می دهند، منجر به ایجاد سرطان رحم می شود. نشانه ‌های آن خونریزی های غیر طبیعی، درد لگنی و مواردی از این قبیل است. پزشک زنان با انجام معاینه، آزمایش پاپ اسمیر و سونوگرافی می تواند نوع سرطان را مشخص کند.

 

مراجعه به موقع به دکتر زنان، زایمان و نازایی و داشتن مراقبت های دوره ای، تأثیر بیشتری در درمان های موفق تر و یا جلوگیری از ایجاد سرطان های گوناگون دارد.

درمان مشکلات زایمان توسط دکتر زنان

 

گاهی اوقات برای بانوان در پروسه بارداری و زایمان مشکلات خاصی به وجود می آیند که برای درمان هر کدام از آن ها و یا پیشگیری از ایجاد این مشکلات لازم است که از متخصص نازایی کمک بگیرند.

اما در پروسه زایمان هر زمان که حیات مادر و جنین به خطر بیفتد، دکتر زنان می تواند مداخله کرده و اقدام به درمان و یا ختم بارداری کند.

موارد خطرناکی که در بارداری برای مادر به وجود می آید:

  • حاملگی خارج رحمی
  • سقط جنین به دلایل مختلف
  • زایمان زودرس

در تمامی این موارد یک متخصص زنان و زایمان می تواند کمک زیادی به مادران برای حفظ جان آنها و همچنین حفظ جنین داشته باشند. پس در انتخاب پزشک خود دقت بیشتری کنید؛ زیرا داشتن تجربه و مهارت به سلامتی و جان شما ارتباط پیدا می کند.

تخصص زنان و زایمان در دکترتو متشکل از بهترین پزشکان زنان و زایمان و نازایی در شهرهای مختلف است. شما می توانید با مراجعه به لیست پزشکان زنان و زایمان و نازایی یک دکتر زنان خوب بیابید و علاوه بر نوبت گیری اینترنتی آدرس و تلفن مطب دکتر خود را مشاهده کنید.

 

https://doctoreto.com/doctors/speciality/ob-gyn