قاعدگی یا پریود شدن از آن دسته عادت هایی است که خانم و دختران با آن ماهانه سر و کار دارند. در این زمان های مشخص به دلیل ویژگی های خاص بدن زنان خون ریزی هایی اتفاق می  افتد که هم درد زیادی دارد و هم سبب کثیف کاری نیز می شود. به همین دلیل شورت هایی ساخته و روانه بازار شده اند که دقیقا مناسب همچین زمان هایی است، که از خونریزی و کثسف شدن سایر لباس ها جلوگیری میکند. با بافیلومگ همراه باشید تا به بررسی این لباس زیر پرکاربرد ( شورتکس ) بپردازیم.

شورت دوران پریودی

با گذشت زمان و پیشرفت علم تولید کنندگان لباس زیر به این فکر افتادند که شورت هایی تهیه کنند که مناسب دوران قاعدگی و پریودی باشند و بانوان هم بتوانند از آن ها استفاده کنند و آنچنان دچار آزار و اذیت نشوند.

بهترين شورت مناسب براي دوران قاعدگی | تینکس و شورتکس

این نوع شورت ها که شورتکس یا تینکس نام دارند امروزه طرفداران زیادی را بین بانوان به خود اختصاص داده است. البته روش های دیگری برای گذراندن این زمان هم وجود دارد مانند پنبه‌ی مخصوص(تامپون)، پد، فنجان قاعدگی ، شورت یکبار مصرف و…  اما شورتکس یا تینکس مخصوصا برای دوران پریودی ساخته شده اند و در کارشان عالی عمل می کنند.

تینکس یا شورتکس چیست؟

به شورت هایی که از سه لایه مختلف ( یک لایه آن پارچه و لایه دوم مشمایی و مشبک هست (که جاذب خون هستند) و لایه آخر پارچه ای، عموما از جنس ویکسوز و یا نخ است ) تشکیل شده اند و مایعات قاعدگی را جذب می کنند تینکس یا شورتکس می گویند

ویژگی های تینکس یا شورتکس با کیفیت

این نوع شورت های در جنس های مختلفی همچون پلاستیک، ویسکوز، نخی و …. تولید و روانه بازار می شوند اما چون این لباس های زیر با اندام های تناسلی بانوان مستقیم در ارتباط هستند باید از جنسی استفاده شود که حساسیت نداشته باشد وباعث ایجاد عفونت های جانبی نشود.

بهترین جنس برای خرید شورت های تیندکس شورت های نخی می باشد.

شورت های تیندکس باید این ویژگی ها را داشته باشد

 • قابلیت ورود و خروج هوای آزاد رو به داخل
 • مقاومت در برابر انواع باکتری و میکروب
 • دارا بودن فیبر مناسب
 • قابلیت جذب بالا
 • دارا بودن یک لایه‌ی محافظ نخ پنبه در قسمت فاق

استفاده از پد بهداشتی برای ترشحات و قاعدگی

برای بعضی از بانوان پیش آمده که وقتی از این شورت ها استفاده کرده اند باز هم خون ریزی  و لکه های کوچکی به لباسشان برخورد داشته و آن هارا آزرده خاطر کرده است

بهتر است بدانید استفاده از شورت قاعدگی در زمان هایی که خونریزی بسیار بالاست به تنهایی کافی نیست و باید ازلوازم جانبی مانند پد استفاده شود تا مانع نشت خون شود.

بهترين شورت مناسب براي دوران قاعدگی | تینکس و شورتکس

همچنین بخوانید: شورت نخی بپوشیم یا گیاهی

مزایای استفاده از شورت عای قاعدگی

 • این دسته از شورت ها فاق بلند هستند و در تولید آن از فیبر استفاده شده است که احتمال نشست خون را به حداقل میرساند
 • به راحتی امکان عبور هوا وجود دارد
 • مقاومت بالایی در برابر میکروب ها دارد
 • نسبت به بقیه شرحت ها حساسیت کمتری را ایجاد می کند
 • نسبت به سایر شورت ها مانند شورت یک بار مصرف اقتصادی تر هستند و ماه ها می توان از آن استفاده کرد
 • به شما آسودگی خیال میدهد و با خیال آسوده در دوران عادت ماهانه، میتوانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید.

نحوه شست و شوی شورت های تینکس

توصیه می شود برای شست شوی این دسته از لباس های زیر از دست و آب سرد استفاده شود تا خاصیت های آن را از بین نبرد و به مرور زمان به پارچه آسیب نرساند.

از نرم کننده برای شست شوی این دسته از شورت ها استفاده نشود

بعد از شست شو، این لباس زیر ها را همانند سایر لباس ها از بند آویزان کنید و ترجیحا جلو نور خورشید باشد. برای مطالعه دقیق تر نحوه شست و شوی لباس زیر میتوانید مقاله شست و شوی لباس زیر را  مطالعه کنید.

بهترين شورت مناسب براي دوران قاعدگی | تینکس و شورتکس

نتیجه گیری

در این مقاله درباره تینکس و شورتکس صحبت کردیم و گفتیم این نوع از شورت ها مناسب دوران قاعدگی هستند و طرفداران زیادی بین بانوان دارند. ایا تا به حال از این شورت ها استفاده کرده اید ؟ تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا شورتکس باعث ایجاد عفونت می شود ؟

ئر کل در جواب این سوال باید گفت خی، عفونتی ایجاد نمی کند اما باید بهداشت فردی رعایت شود و بعد از کثیف شدن آن را شست.

چه شورتی برای دوران پریودی مناسب است؟

تینکس یا شورتکس مناسب ترین لباس زیر ها برای این دوران هستند.