اگر  قصد این را دارید که به طور پایدار وزن خود را کاهش دهید، بهتر است با 3 دلیل اصلی کاهش وزن در حوزه روانشناسی آشنا شوید:

 استرس

استرس تاثیر مستقیمی روی توانایی ما برای کاهش وزن دارد. وقتی استرس را تجربه می‌کنیم، سطح کورتیزول (هورمون استرس) ما بالا می‌رود. هنگامی که کورتیزول به طور روزانه بالا باشد، متابولیسم ذخیره چربی افزایش می یابد. این به این دلیل است که، بدن ما در یک واکنش بقا قرار دارد. بدن ما در حالت بقا، وزن کم نمی کند، متابولیسم ما را کند می کند تا در صورت نیاز، از انرژی اضافی ذخیره شده، استفاده کند.

اگر ما یک زندگی پر استرس داشته هستیم و قصد کاهش وزن داشته باشیم، باید یاد بگیریم که چطور بدن خود را از پاسخ استرس مزمن خارج کرده و به یک واکنش آرامش بخش تبدیل کنیم. تنفس، کنترل کردن خود، داشتن ذهن آگاهی نسبت به  غذایی که میخوریم و همینطور زندگی مان، همه ابزارهای قدرتمندی برای تغییر حس استرس به حس آرامش هستند.

روانشناسی کاهش وزن- 3 تکنیک روانشناختی برای کاهش وزن

لذت بردن

لذت یکی دیگر از کلیدهای اساسی در روانشناسی کاهش وزن است زیرا ارتباط مستقیمی با کاهش استرس دارد. و کاهش استرس، همانطور که در بالا ذکر کردیم، برای کاهش وزن، بسیار مهم است.
لذت و سرخوشی،  اساساً میانبری برای تغییر بدنِ ما، از فعال سازی سیستم عصبی سمپاتیک به فعال سازی سیستم عصبی پاراسمپاتیک است.
وقتی لحظه‌ای را برای لذت بردن از عطر غذا صرف می‌کنیم، در حال درگیر شدن با واکنش گوارشی فاز سفالیک هستیم که همان آغاز فرآیند گوارش ما است. پاسخ فاز سفالیک، به آنزیم های گوارشی و دستگاه گوارش ما هشدار می دهد که غذا در راه است: “برای هضم و جذب آماده باشید.”

وقتی لحظه‌ای را گرم صحبت با یک دوست میشویم و از آن لذت میبریم یا از قدم زدن در طبیعت لذت می‌بریم، درگیر پاسخ‌های فیزیولوژیکی سالم، مانند ترشح اندورفین هستیم – که به ما کمک می‌کند احساس شادی کنیم.

لذت، ما را وارد لحظه لذت بردن از غذایمان می کند. وقتی واقعاً در لحظه غذا خوردن و هماهنگی با بدن خود هستیم، احتمال بیشتری وجود دارد که غذاهای سالم را انتخاب کنیم و به نشانه هایی گوش می دهیم که به ما می گویند چه زمانی به اندازه کافی غذا خورده ایم.

رفتار

نکات کاهش وزن اغلب روی تغییر رفتار ما متمرکز است. «آب بیشتری بنوشید، سبزیجات بیشتری بخورید، در خانه غذا بپزید، بیرون غذا نخورید، مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید» و موارد دیگر.
اینها رفتارهایی هستند که باعث تغییر چیزهایی که مصرف میکنیم میشوند. و درست است که رفتارها برای ایجاد عادات سالم، حیاتی هستند، با این حال، در پشت رفتارهای ما، ارزش ها، احساسات و باورها وجود دارد.

اگر باور نکنیم که واقعاً می‌توانیم روی سلامتی خود تأثیر مثبت بگذاریم، بعید است که رفتار سالم ما به یک عادت تبدیل شود.
اگر احساس نکنیم که شایسته شاد بودن هستیم، احتمال کمتری وجود دارد که اقداماتی انجام دهیم که از سلامت و رفاه ما حمایت کند.

درمقابل روش های ساده تری برای کاهش وزن وجود دارد، که بعضی افراد  از ان ها استفاده میکنند. روش هایی  مانند جراحی شکم یا لیپوساکشن استفاده میکنند. که راهکار سریع برای کاهش وزن هستند و طبق آمار؛ افراد از این جراحی ها نهایت رضایت را داشتند.
می‌توان فهرستی از 100 یا حتی 1000 نکته برای کاهش وزن پیشنهاد کرد، اما تا زمانی که احساسات و باورهای ما (روان‌شناسی ما) با میلِ ما، برای داشتن بهترین احساس همسو نباشد، بعید است که به سلامت خود اهمیت دهیم.
ما فکر میکنیم که کاهش وزن فقط در موردِ قدرت اراده است، اما اینطور نیست. روانشناسی کاهش وزن مبتنی بر این اصل است که کاهش وزن بیشتر از اینکه “این را بخور و آن را نخور” است.
ما موجودات پیچیده‌ای در یک دنیای کاملاً پر فراز و نشیب هستیم، و برای اینکه بتوانیم وزن خود را به روشی سالم و ماندگار حفظ کنیم، به حمایت دلسوزانه در سطوح عمیق‌تر احساسات، افکار و باورهایمان نیاز داریم.