اگر خودتان یا عزیزانتان مشکل وزوز گوش دارید، این نوشته برای شماست. در ابتدا تعریفی از وزوز را با هم بخوانیم و پس از آن، در مورد کاهش شنوایی و رابطه اش با وزوز گوش، و در ادامه در مورد مدیریت شگفت انگیز وزوز گوش با سمعک صحبت کنیم. در نهایت هم به معرفی بهترین مرکز خرید سمعک در تهران می‌پردازیم.

وزوز، صدای اضافه‌ای است که می‌شنوید آن هم وقتی که هیچ محرک بیرونی وجود ندارد. معمولا حدود 10 درصد افراد، به این عارضه دچار هستند و با مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی مثل: استرس و اضطراب، کم خوابی، دلهره و تحریک اعصاب و …

صدای وزوز شامل چه صدا‌هایی است؟ معمولا صدا‌هایی از جمله صدای سوت، زنگ، هیس، شرشر آب، صدای باد، صدای جیرجیرک، صدای نبض و …

یکی از راه حل‌هایی که می‌تواند مشکل وزوز گوش را حل کند، سمعک است. سمعک اغلب توسط شنوایی شناسان برای بیمارانی که کم شنوایی یا وزوز گوش دارند تجویز می‌‌شود. در این مقاله نکاتی را بررسی خواهیم کرد که نشان می‌‌دهد سمعک چگونه می‌‌تواند به بهبود شنوایی و کاهش وزوز گوش کمک کند..

کاهش شنوایی و وزوز گوش

یکی از دلایل ایجاد وزوز گوش، کاهش شنوایی است. البته برخی از افراد با شنوایی طبیعی هم ممکن است این عارضه را تجربه کنند. از دست دادن شنوایی اغلب یک فرآیند آرام و تدریجی است به طوری که بسیاری از افراد وقتی به آن‌ها گفته می‌‌شود که دچار کم شنوایی هستند تعجب می‌کنند چون به مرور به این مشکل دچار شده‌اند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌‌کنند که وزوز گوششان بیشتر از کاهش شنوایی، باعث مشکلات شنوایی می‌‌شود.

برای بسیاری از افراد، وزوز گوش ممکن است با کمبود صدا، به عنوان مثال، کاهش شنوایی مرتبط باشد. هدف از نصب سمعک اصلاح هر گونه کم شنوایی با این احتمال است که به کاهش وزوز گوش کمک کند.

آیا استفاده از سمعک بر وزوز گوش اثر دارد؟

در مورد سمعک، مطالعات زیادی انجام شده، برخی از این مطالعات به تأثیر سمعک بر زندگی روزمره بیماران مبتلا به وزوز گوش پرداخته‌اند. به طور مثال اینکه: چگونه یک سمعک ممکن است به کاهش وزوز گوش و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. مطالعات دیگری هم نشان داده‌اند که برای تعداد قابل توجهی از افراد، سمعک، اثر وزوز گوش را کاهش می‌‌دهد. یک نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که  سمعک دو طرفه (یعنی در هر گوش یک سمعک) بهتر از این است که فقط در یک گوشتان سمعک بگذارید. کلینیک سمعک آلفا، بهترین سمعک‌‌های دوطرفه را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

چگونه سمعک می‌‌تواند به وزوز گوش کمک کند؟

بر اساس یک مطالعه، گزارش شده است که سمعک، وزوز گوش حدود 60 درصد از شرکت‌کنندگان را تسکین می‌‌دهند. این تسکین برای 22 درصد از این افراد، قابل توجه بود. سمعک‌‌ها به طور خاص برای مدیریت وزوز گوش طراحی نشده‌اند ولی به نظر می‌‌رسد که بیشتر شدن فایده‌‌های سمعک برای مبتلایان به وزوز گوش، به خاطر ارتباط وزوز و کم شنوایی است. بنابراین اگر وزوز گوش همراه با کم شنوایی دارید، سمعک شما به بهترین شکل علائم وزوز گوش را  مدیریت می‌‌کند.

نحوه مدیریت شگفت انگیز وزوز گوش با سمعک

سمعک‌‌ها به روش‌‌های متفاوتی وزوز گوش را کم می‌کنند که در ادامه، چند نمونه از این روش‌‌ها را با هم مطالعه می‌کنیم. بهترین سمعک برای وزوز گوش، می‌تواند از هر یک از این روش‌‌ها، برای بهبود شنوایی شما استفاده کند:

1-همه ی صدا‌ها کمی‌‌ بلندتر می‌‌شود: زمانی که از کم شنوایی رنج می‌‌برید، صدای برخی از طول موج‌‌های موجود در اطراف، برایتان کمتر می‌‌شود. هنگامی‌‌که این اتفاق می‌‌افتد، صدای زنگ در گوش شما محسوس‌تر از قبل می‌‌شود. این صدای زنگ و وزوز، بلندترین چیزی است که می‌‌شنوید چون تحت تأثیر کم شنوایی شما قرار نمی‌‌گیرد و به قوت خود، باقی می‌ماند. وقتی سمعک شما صدای خارجی را تقویت کند، وزوز یا زنگی که خیلی واضح بود، تحت تاثیر بلند شدن این صدای خارجی قرار می‌گیرد و ضعیفتر شنیده می‌شود.

2-شنیدن صحبت‌های دیگران و در نتیجه، درگیر شدن در بحث‌ها و مکالمات آن‌ها، آسان تر می‌‌شود: تقویت گفتار انسان چیزی است که سمعک‌‌های مدرن در آن بسیار خوب عمل می‌کنند. این بدان معناست که وقتی به طور معمول از سمعک‌های خود استفاده می‌‌کنید، انجام یک مکالمه می‌‌تواند خیلی آسان‌تر شود. به طور مثال، بیشتر درگیر داستان همکارتان در مورد فرزندانش خواهید شد و بهتر می‌‌توانید با همسرتان در مورد اینکه روزش چطور گذشته صحبت کنید. هر چه بیشتر با افراد دیگر معاشرت کنید، اجتماعی تر می‌شوید و کمتر متوجه وزوز گوش خود خواهید شد.

3-تحریک صوتی تقویت‌شده تعادل اجزای مغز شما را بهتر می‌کند: وقتی که دچار کم شنوایی هستید، آن بخش‌‌هایی از مغز که با تفسیر صدا‌ها شارژ می‌‌شوند اغلب دچار خستگی، استرس یا آتروفی می‌‌شوند. استفاده از سمعک می‌‌تواند مراکز صوتی مغز شما را انعطاف پذیر و سالم نگه دارد که همین امر، به نوبه خود می‌‌تواند به کاهش برخی از علائم وزوز گوش کمک کند.

بهترین سمعک برای وزوز گوش، چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

  • دارای مدارات مدیریت وزوز است: اینکه یک سمعک بتواند با هدف مدیریت وزوز و کاهش آن، عمل کند، یک ویژگی عالی است. سمعک مناسب وزوز گوش، باید مدارات و تنظیماتی داشته باشد که بتواند وزوز گوش شما را کم کند.
  • استفاده از آن‌ راحت است: راحتی استفاده از سمعک، یک ویژگی مهم است. اگر سمعک کنترل وزوز برای بیمار راحت نباشد، ممکن است بیمار، انگیزه‌ی استفاده از آن را از دست بدهد و کمتر از آن استفاده کند. این امر، روند مدیریت و کنترل وزوز را مختل می‌کند.
  • تقریبا نامریی است و در پشت گوش قرار می‌گیرد: ظاهر، برای بسیاری از افراد مهم است. همانطور که فریم عینک‌‌های طبی مهم است، ظاهر سمعک هم برای افراد اهمیت دارد. یک سمعک زیبا یا نامرئی، احتمالا نسبت به سایر سمعک‌ها، جذابیت بیشتری دارد.
  • قیمت مناسبی دارد: با توجه به شرایط اقتصادی امروز، قیمت هر کالا و خدماتی که لازم داریم، از اولویت‌‌های ماست، بنابراین یکی از ویژگی‌‌های سمعک مناسب برای وزوز گوش، قیمت آن است.
  • قابل شخصی سازی است: شخصی سازی سمعک به این معنی است که حساسیت و سیگنال‌‌های خروجی را می‌‌توان به راحتی با سطوح شنوایی خاصی که ممکن است داشته باشید تنظیم کرد. یعنی تنظیم سمعک برای شخص شما و مشکلات شنوایی خاص خودتان… هر چه سمعک برای شما بهتر کار کند، احتمال بیشتری دارد که به شما کمک کند وزوز یا زمزمه ناشی از وزوز گوش را نشنوید. از زمانی که سمعک‌‌های دیجیتال به بازار آمده اند، می‌‌توان سمعک‌ها را به صورت دقیق‌تری برای افراد طراحی کرد و این امر باعث افزایش تأثیر مفید آن‌ها برای وزوز گوش شده است.

    مرکز خرید برتر سمعک در جردن

    اگر محل کار یا زندگیتان در تهران و در محدوده ی جردن است، بهتر است برای خرید سمعک، به یک مرکز خرید سمعک در جردن مراجعه کنید تا در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود. کلینیک سمعک آلفا، بهترین مرکز خرید سمعک در جردن و بهترین شنوایی سنجی در مرکز تهران میباشد. در مرکز شنوایی سنجی و کلینیک تخصصی سمعک آلفا, انواع تست ها و آزمایشات شنوایی انجام میگیرد. همچنین خدماتی نظیر تجویز و معرفی سمعک مناسب و مشاوره درمانی نیز به مراجعه کنندگان گرامی ارائه می شود. تنظیم سمعک ها با بهترین دستگاه ها و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز انجام میگیرد.