در دنیای امروز که تمام افراد مدت زمان زیادی در حال وقت گذردانی با موبایل و کامپیوتر هستند، سلامت بعضی اندام های بدن به طور جدی در خطر است. چشم ها، گردن، کمر و شانه ها از مواردی اند که در چنین شرایطی بیشترین آسیب را می بینند. قوز کردن بیش از حد هنگام نشستن، یکی از شایع ترین عارضه هایی است که در دنیای دیجیتالی امروز اتفاق می افتد. استفاده از قوزبند در طول روز یکی از اصلی ترین و مهم ترین اقداماتی است که در چنین مواقعی توسط پزشکان و متخصص های ارتوپدی پیشنهاد می شود.
در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیقی نسبت به قوزبند در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین نوع قوزبند برای درمان قوز را انتخاب کنید. علاوه بر آن 5 پارامتر مهم که در هنگام خرید قوزبند باید به آنها توجه کنید هم به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم عارضه‌هایی که با استفاده از قوزبند طبی اصلاح و درمان می‌شوند هم در این محتوا قید می‌شود.

قوزبند چیست؟

قبل از اینکه به دنبال بهترین نوع قوزبند باشید بهتر است با قوزبند بیشتر آشنا شوید. قوزبند به وسیله‌ای گفته می‌شود که ستون فقرات و ماهیچه‌های شانه شما را در حالت استاندارد نگه می‌دارد. این وضعیت باعث می‌شود تا شما در حالت ایستاده و نشسته در حالت بدنی مناسب باشید و تا جای ممکن از قوز کردن شما جلوگیری می کند. به همین دلیل اگر یک فرد مطابق با مدتی که پزشک مشخص کرده، از قوزبند استفاده کند به مرور عادت به صحیح نشستن و ایستادن پیدا می کند. از سوی دیگر استفاده از قوزبند از عارضه‌های مختلفی همچون کمردرد و آسیب رسیدن به ستون فقرات جلوگیری می‌کند.

قوزبند برای چه اشخاصی مناسب است؟

اگر در سنین نوجوانی قرار دارید و به قوز خفیف دچار شده‌اید، بهترین گزینه برای شما استفاده از قوزبند طبی است. زیرا استفاده از آن باعث می‌شود تا از بیشتر شدن قوز جلوگیری شود و حتی میتوانید با استفاده از آن قوز را درمان کنید. توجه داشته باشید که استفاده از قوزبند در چند روز اول ممکن است موجب آزار و ناراحتی شما شود اما این مساله کاملا موقتی است. این نکته را هم در نظر داشته باشید استفاده از قوزبند برای تمام سنین توصیه می‌شود، در واقع استفاده از قوزبند محدودیت سنی ندارد و برخی برند ها مانند تن یار قوزبند کودکان هم تولید کرده‌اند.

بهترین نوع قوزبند برای درمان قوز کدام است ؟

اگر به دنبال خرید بهترین نوع قوزبند هستید بهتر است بدانید که یک قوزبند استاندارد باید دارای پارامترهای مشخصی باشد. در ادامه این پارامترها را ذکر کرده و هرکدام را مورد بررسی قرار می دهیم. توجه داشته باشید بهترین نوع قوزبند ، باید به شما احساس راحتی بدهد. از سوی دیگر سایز آن باید با سایز بدن شما تناسب داشته باشد. قابلیت تنظیم، جنس قوزبند، قابلیت استفاده زیر لباس و قیمت قوزبند پارامترهای دیگری هستند که شما باید در هنگام خرید به آنها توجه کنید البته حرکات اصلاحی قوز کمر هم به شما در درمان قوز کمک بزرگی خواهند کرد.

راحتی و سایز مناسب قوزبند

اولین گزینه‌ای که هنگام خرید قوزبند باید به آن توجه کنید، راحتی و آسایش شما است. توجه داشته باشید که باید در هنگام نشستن و راه رفتن با قوزبند، آرامش کافی داشته باشد زیرا نباید استفاده از قوزبند باعث آزار و اذیت شما شود و شما را خسته کند. اگر از قوزبند راحت استفاده نکنید ممکن است موجب بروز درد در بدن شما شود.

نوع قوزبند

قوزبندها در دو دسته مختلف تولید می‌شوند. دسته اول قوزبندهایی هستند که شما به راحتی می‌توانید در زیر لباس از آن‌ها استفاده کنید مانند قوزبند پروانه ای ، دسته دوم قوزبند‌هایی هستند که باید بر روی لباس از آن استفاده نمایید. در نتیجه انتخاب نوع قوزبند به نیاز شما بستگی دارد. البته بهتر است به این نکته اشاره کنیم که فروش قوزبندهایی که در زیر لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر از قوزبندهای است که روی لباس از آن استفاده می‌شود. زیرا هنگام بیرون رفتن از منزل هم قابل استفاده هستند.

قابلیت تنظیم

یکی از قابلیت‌هایی که بهترین نوع قوزبند برای درمان قوز باید داشته باشد، قابلیت تنظیم است. در واقع برخی از قوزبندها دارای تسمه هستند که قابلیت تنظیم را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما با استفاده از این قابلیت می‌توانید قوزبند را بر اساس اندازه بدنتان تنظیم و سفت کنید.

اهمیت بالای متریال

متریال استفاده شده در ساخت قوزبند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر قوزبندی که خریداری می‌کنید از متریال با کیفیت ساخته نشده باشد، می‌تواند برای شما حساسیت پوستی ایجاد کند. در نتیجه اگر به دنبال بهترین نوع قوزبند هستید در هنگام خرید آن به جنس پارچه و مواد استفاده شده توجه ویژه‌ای داشته باشید.

قابلیت شستشو

استفاده از قوزبند می‌تواند باعث افزایش تعریق بدن شما شود. به همین دلیل قابلیت شستشوی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. قوزبندهایی که از جنس های نامرغوب ساخته می شوند، با شستشو کیفیت و محکم بودن خود را از دست می دهند و فشار کافی را ایجاد نمی کنند. از طرفی نشستن قوزبند هم به دلیل تعریق بدن می تواند موجب حساسیت پوستی شود.

چه زمانی باید از قوزبند استفاده کرد؟

علائمی وجود دارد که با متوجه شدن آن‌ها شما باید از قوزبند استفاده کنید. در قسمت زیر تمامی علائم یک به یک درج شده‌اند در نتیجه اگر شما هم این علائم‌ها را در بدن خود مشاهده می‌کنید پیشنهاد می‌شود حتماً از قوزبند استفاده کنید.

  •  خستگی بیش از حد
  •  کاهش قدرت و تحرک عضلات کمر
  •  انحنای غیر طبیعی کمر
  •  بروز درد در قسمت کمر و شانه ها
  • سفت بودن و حساسیت ستون فقرات

چگونه با قوزبند بخوابیم؟

خوابیدن با قوزبند احتمال دارد باعث ناراحتی شما شود. در کل خوابیدن با قوزبند چندان کار مناسبی نیست و تنها افرادی که مشکلات بسیار جدی و حاد دارند به دستور پزشک ممکن است به استفاده از قوزبند در خواب احتیاج داشته باشند. لازم به ذکر است به هیچ عنوان این کار را بدون دستور پزشک انجام ندهید اما در صورتی که نیاز بود در خواب هم از قوزبند استفاده نمایید نکات زیر را رعایت کنید.

  • برای خوابیدن باید تخت استاندارد انتخاب کنید زیرا در این صورت فشار کمتری به کمر شما وارد می شود.
  • در هنگام خواب در زیر پاهای خود بالش قرار دهید زیرا در این صورت پاهای شما در سطح بالاتری قرار می‌گیرد و احتمال آسیب رسیدن به کمر کاهش پیدا میکند.
  • در هنگام بلند شدن از تخت خواب با استفاده از روش غلت زدن بلند شوید.

بررسی مزایا و معایب قوزبند

همانطور که می دانید تمام محصولات دارای مزایا و معایبی هستند که مطمئنا قبل از خرید باید نسبت به مزایا و معایب محصول مورد نظر خود مطلع شوید. لازم به ذکر است بدانید که قوزبند هم از این قاعده مستثنا نیست و دارای مزایا و معایب می‌باشد. به همین دلیل ما قصد داریم هر دو مبحث را در دو پاراگراف‌ مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

مزایا قوزبند چیست؟

شکی نیست که مزایای قوزبند خیلی بیشتر از معایب آن می‌باشد. توجه داشته باشید که قوزبند با جهت دهی مناسب به قسمت‌های مختلف بدن مانند گردن، کمر، شانه و کتف به شما کمک می‌کند تا قسمت‌های مختلف اندام خود را در وضعیت مناسب و استاندارد قرار دهید. در واقع استفاده از قوزبند برای پیشگیری و حتی درمان استفاده می‌شود.
اگر دچار قوز شده‌اید بهتر است بدانید که یکی از مزایای استفاده از قوزبند، کاهش دردهای ناشی از قوز است. در واقع انحنای ستون فقرات، باعث ایجاد درد در بدن شما می‌شود. این درد می‌تواند طاقت فرسا باشد اما قوزبند با کنترل وضعیت قرارگیری کمر و شانه ها، به شدت این درد را کاهش می‌دهد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که یکی از مهمترین مزایای قوزبند طبی رفع افتادگی شانه ها و برطرف شدن قوس کمر است.

بررسی معایب قوزبند

در گام اول لازم به ذکر است که سعی کنید با تجویز دکتر از بهترین نوع قوزبند استفاده کنید. زیرا ممکن است نوع قوزبند مناسب برای هر شخص متفاوت باشد. یکی از معایب قوزبند و دیگر لوازم ارتوپدی این است که ممکن است عضلات و اندام های شما به استفاده از این محصولات عادت کرده و عضلات بدن تنبل شوند. به همین دلیل بهتر است مدت زمان استفاده از وسایل ارتوپدی بیش از اندازه طولانی نباشد.

نتیجه گیری

در حال حاضر می‌دانید قوزبند چیست و بهترین نوع قوزبند باید چه پارامترهایی را داشته باشد. در ثانی در بخشی از این مقاله قید کردیم که قوزبند برای چه اشخاصی مناسب می‌باشد و چه زمانی باید از قوزبند استفاده کرد. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم و کافی برای انتخاب بهترین نوع قوزبند برای درمان قوز را کسب کرده باشید.