والدین و حتی اغلب کسانی که با کودکان در ارتباط هستند میدانند که درمان دندانهای کودکان یک فرایند نسبتا سخت و طاقت فرسا برای دلبندشان است و به دلایل مختلف از قبیل ترس و استرس، سن پایین، تجربه های بد و همچنین صداهای تجهیزات دندانپزشکی، مشکلات جسمی و …، درمان دندانها نیاز به انجام مراحل متعدد و پیچیده دارد.
سوال بسیاری از والدین این است که روشی مانند آرامبخشی کودک، خواب کردن کودک حین درمان، خواب شیرین و… وجود دارد که فرایند درمان را برای کودکان آسانتر کند؟
در این مقاله سعی داریم علاوه بر معرفی روشهای نوین ارائه شده در دندانپزشکی کودکان، به برخی از سوالات رایج در این زمینه نیز پاسخ دهیم.
دندانپزشکی تحت بیهوشی
عوامل متعددی مانند تجربه دردناک درمان‌های گذشته، اطلاعات نادرست منتقل شده از طرف دوستان و آشنایان، و برخورد غیر صحیح با استرس و ترس کودکان از دندانپزشکی باعث می‌شود هنگام درمان، استرسی آشکار در وجود کودکان نمایان شود.
این اضطراب موجب عدم همکاری کودک در مراحل درمان و در نتیجه عدم درمان و یا در مواقع بهتر، درمان ناقص میگردد. به همین دلیل رفع این ترس و استرس در کودکان برای درمان های دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین چالش‌های دندانپزشکان بوده است.

کلمه دندانپزشکی تحت بیهوشی برای والدین باعث نگرانی و استرس میشود، تا جایی که به دلیل ترس از انجام بیهوشی کودکشان، تا مدتها درمان را به تعویق می اندازند تا همکاری کودک را جلب کنند و یا به دندانپزشک های متعدد مراجعه میکنند تا بلکه روشی دیگر بجز بیهوشی را بیابند. اما به شما میگوییم که دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان در حال حاضر مناسبترین روش برای انجام روند درمان دندانهای آسیب دیده کودکان به شمار می آید که از ایجاد استرس و هیجان کودک جلوگیری کرده و باعث میشود دندانپزشک به آسانی و بدون دغدغه روند درمان را به طور کامل انجام دهد و فرزند دلبندتان هیچ درد و استرسی را متوجه نشود.

خواب کردن کودک

ایجاد خاطره مثبت در مواجه با دندانپزشک و حفظ سلامت روان یکی از اهداف مهم در دندانپزشکی مهر آوید میباشد.

انواع روش های بیهوشی دندانپزشکی کودکان

هنگام مواجهه با هرگونه بیقراری و استرس از سوی کودکان، روش های زیر برای تسهیل درمان پیشنهاد می گردد:

آرام بخش عمیق

آرامبخش خوراکی

بیهوشی عمومی

آرام بخش عمیق

در صورت نیاز به مدت زمان طولانی برای درمان دندانها، روش آرامبخش عمیق پیشنهاد می‌شود. در این روش کودک توسط متخصص بیهوشی به طور کامل به خواب میرود اما تمامی علائم حیاتی مانند تنفس و بلعیدن آب دهان توسط خود کودک انجام میشود، این آرامبخش از طریق تزریق در رگ تاثیر خواهد گذاشت.

آرامبخش خوراکی

در این روش با در نظر گرفتن وضعیت خاص، آرامبخش های مورد نیاز جهت کم کردن استرس بیمار استفاده میشود، و وزن کودک در میزان مصرف این ماده بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

فراموش نکنید که این روش یکی از کم عارضه‌ترین و البته بهترین روش بیحسی بوده که از سالیان گذشته در موارد مختلف مورد استفاده پزشکان قرار می گرفته است.

بیهوشی عمومی دندانپزشکی اطفال

کلمه بیهوشی به تنهایی بسیار ترسناک در نظر عموم به نظر میرسد. در این روش متخصص بیهوشی کودک را بطور کامل بیهوش کرده و زمان زمان کافی برای درمان، ترمیم و عصب کشی دندانها را برای دندانپزشک کودکان مهیا می‌سازد. در زمانهایی که کودک قادر به همکاری حین درمان نیست؛ تنها راه باقی مانده بیهوشی عمومی میباشد. در هنگام بیهوشی سطح هوشیاری پایین بوده و اتفاقات حین عمل به هیچ عنوان در خاطر کودک نخواهد ماند و از آنجایی که هیچ درد و استرسی را احساس نمی کند پس به هیچ عنوان اذیت نخواهد شد.

نکات قابل توجه بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

قبل از انجام مراحل بیهوشی دندانپزشکی، دندانپزشک اطفال تعدادی آزمایش جهت بررسی‌های مهم مورد نیاز تجویز می کند، تمام این آزمایشها ضروری بوده پس توجه کامل انجام دهید.

در صورت سابقه بیماری کودک، فورا با دندانپزشک در میان بگذارید.

ترمیم دندان

آیا درمان‌ های دندانپزشکی در شرایط بیهوشی عمومی یا آرام بخشی برای کودک خطرناک است؟

تمامی موارد بیان شده در صورتی ‌که توسط متخصص و با در نظر گرفتن تمامی شرایط کودک مانند سن، وزن و سابقه بیماری‌ها انجام شود نه تنها هیچ‌ عارضه‌ای مانند تأثیر بر رشد، هوش یا حافظه کودک نخواهد داشت، بلکه کمک بسیاری در آرامش و عدم ایجاد خاطره بد خواهد بود.

فرزند دلبند شما بعد از انجام مراحل بیهوشی یا آرام بخشی، طی دو الی سه ساعت پس از اتمام کار ترخیص گردیده و حتی نیاز به بستری شدن در کلینیک یا بیمارستان وجود ندارد.

نتیجه

با استناد به توضیحات ارائه شده، انجام مراحل دندانپزشکی کودکان و همچنین دندانپزشکی تحت بیهوشی فرایندی بسیار مهم و پیچیده می‌باشد که تنها راه حل هنگام مواجهه با بی قراری کودکان حین درمان است. اما نگران نباشید، در دندانپزشکی مهرآوید این مراحل توسط متخصص انجام شده و هیچ عوارض و خطری برای کودک دلبند شما ایجاد نخواهد کرد تا عزیزانمان بدون وجود خاطره مهلک و ترسناک، سلامتی دهان و دندان خود را کسب کنند.