ارتودنسی کودکاندر ارتودنسی کودکان ، موضوعی که باید دانست این است که مشکلات مربوط به فک و دندان کودکان می‌تواند منشا ژنتیکی داشته باشد و از آغاز تولد با کودک همراه باشد. این مشکلات همچنین می‌تواند در اوایل کودکی با از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری یا داشتن عاداتی مثل مکیدن انگشت رخ دهد.

انجام ارتودنسی کودکان از این جهت حائز اهمیت است که کودک شما را از مواجه شدن با مشکلات جدی‌تر و طولانی‌تر فک و دندان در امان نگه می‌دارد. اگر کودکان از سنین کم برای مشکلات فک و دندان خود تحت نظر متخصص ارتودنسی قرار بگیرند، سریع‌تر و بهتر از زمانی که رشد کامل فک و صورت انجام شده نتیجه خواهند گرفت.

پس توصیه متخصصان این است زمان طلایی کودکی 6 تا 7 سالگی را برای ارتودنسی از دست ندهید

در چه صورتی ارتودنسی کودک ضروری است

  1. مکیدن انگشت شست: اغلب کودکان در سنین دو تا چهار سالگی مکیدن شست خود را کنار می‌گذارند. اگر در زمان رویش دندان‌های دائمی که در اوایل شش سالگی شروع می‌شود، کودک هنوز این کار را انجام می‌دهد، می‌تواند باعث بروز مشکلی مانند بیرون زدگی دندان های جلویی فک بالا را سبب شود.
  2. تلفظ نادرست برخی کلمات: اگر کودک شما در تلفظ برخی کلمات دچار مشکل است به احتمال زیاد ممکن است به دلیل فرم نامناسب فک یا طرز قرارگیری دندان‌ها باشد که با ارتودنسی کودکان قابل اصلاح است.
  3. تنفس از دهان: اگر کودک شما به طور دائم از دهان تنفس کند فرم دندان‌ها دچار مشکل می‌شود و دلیل آن تماس نامناسب دندان‌ها با یکدیگر است. این کار همچنین می‌تواند باعث التهاب لثه (ژنژیویت) و اُپن بایت شود.
  4. دندان‌های نامنظم و کج: اگر دندان‌های اصلی کودک شما کج در آمده و یا دندان‌هایی شلوغ دارد، ممکن است نیاز به معاینه توسط متخصص ارتودنسی کودکان داشته باشد. درمان ارتودنسی می‌تواند جلوی روند این مشکل را بگیرد.در چه صورتی ارتودنسی کودک ضروری است

 بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در کرج

در بسیاری از موارد ممکن است کودک شما علائم آشکاری از مشکلات فک و دندان را نداشته باشد، اما اگر همچنان احتمال می‌رود که کودک با مسائل این چنینی دست و پنجه نرم می‌کند.

تنها متخصص ارتودنسی کودکان می‌تواند راه حل مسئله را به شما نشان دهد، چرا‌که این مسائل شامل مشکلات کوچک در رشد فک و رویش دندان‌های دائمی است. در نظر داشته باشید که یک متخصص ارتودنسی خوب نسبت به کار خود متعهد است و با دقت و ظرافت کافی درمان ارتودنسی را انجام می‌دهد. مشاهده : قیمت ارتودنسی

همچنین انجام پیگیری‌های لازم بعد از انجام ارتودنسی، جویا شدن از وضعیت بیمار و یادآوری جلسات بعدی توسط کلینیک جهت انجام بهترین درمان به‌خصوص در رابطه با ارتودنسی کودکان مهم است و در کلینیک دکتر خطیبی این موارد از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

بهترین سن ارتودنسی کودکان چه زمانی است

بهترین سن ارتودنسی کودکان

هنگامی که دندان های شیری کودک می افتند تا با دندان های دائمی جایگزین شوند، والدین باید به فکر بردن کودک نزد یک ارتودنتیست باشند . طبق توصیه ی انجمن ارتودنسی آمریکا زمان مناسب برای اولین مشاوره ی ارتودنسی حدود 7 سالگی است . در این سن، کودک تعدادی دندان دائمی و تعدادی دندان شیری دارد و ارتودنتیست قادر به تشخیص مشکلات و ناهنجاری های دندانی-فکی در مراحل اولیه ی آنها خواهد بود . این کار اولین قدم برای پیشگیری از ناهنجاری های دندانی-فکی کودکان و کاهش بروز مشکلات ارتودنسی است و این امکان را به وجود می آورد که این ناهنجاری ها در زمان مناسب و قبل از اینکه خیلی دیر شود ، تحت درمان قرار بگیرد . اگر در سنین پایین تر از هفت سال ، والدین متوجه ناهنجاری هایی در دندان های کودک شدند ، لازم نیست برای اولین ویزیت متخصص ارتودنسی تا هفت سالگی صبر کنند و همچنین اگر سن کودک از هفت سال بیشتر باشد برای یک چکاپ اولیه از دندان ها دیر نشده است . مشکلاتی که در اولین ویزیت ارتودنسی مشخص میشوند ممکن است بعد از اولین ویزیت تحت درمان قرار بگیرند یا نیاز به ویزیت مجدد در زمان دیگری داشته باشند .

از جمله :

-تشخیص چگونگی ظاهرشدن و رشد دندان های دائمی و تشخیص نامرتبی و عدم تقارن دندان ها

-تشخیص عادات بد کودک قبل از اینکه آسیب جدی و جبران ناپذیری ایجاد کند ( مثل جویدن نادرست، تنفس غالب از دهان، دندان قروچه.

-جلوگیری از جلوآمدن و انحرف دندان ها

-تشخیص مشکلات فک ( مثل ایجاد صدا در مفصل فکی ، قفل شدن دندان های یک فک در دندانهای فک دیگر ، انحراف فک پایین ، نرسیدن دندانها به هم حین بسته بودن دهان ، جلو یا عقب بودن فک ها نسبت به یکدیگر و… )

-تشخیص از دست رفتن زودهنگام یا دیرهنگام دندان های شیری

-تشخیص پوسیدگی های احتمالی

همانطور که می‌دانید، اعتماد به نفس کودکان در روند رشد سنی آن‌ها شکل می‌گیرد و اگر مشکلات دندانی آن‌ها تا سنین نوجوانی برطرف نشود، ممکن است بر اعتماد به نفسشان تأثیر بگذارد،

مدت زمان درمان ارتودنسی کودکان

درمان ارتودنسی کودکان

معمولا طول درمان ارتودنسی به ناهنجاری های فکی و شرایط دندانی افراد بستگی دارد و حدود یک تا سه سال طول می‌کشد. این زمان برای هر فرد با توجه به سن، میزان ناهنجاری،نوع ناهنجاری،طرح درمان، متخصص ارتودنسی و نوع ارتودنسی متفاوت است. مثلا فردی که باید جای دندان‌های خود را کمی تغییر دهد، ممکن است فقط به شش ماه تا یک سال استفاده از بریس نیاز داشته باشد. از سوی دیگر، فردی با یک مورد ارتودنسی شدیدتر که شامل تغییرات چشمگیر در جابجایی دندان‌هایش است، ممکن است به مدت یک سال و نیم تا دو سال یا بیشتر به ارتودنسی نیاز داشته باشد.

اما برای ارتودنسی کودکان هرچه در سنین پایین‌تر درمان ارتودنسی را شروع کنید، مدت زمان درمان کاهش می‌یابد.

تماس با متخصص و ویزیت رایگان

برای برقراری ارتباط و دریافت مشاوره به صورت حضوری و آنلاین به صورت تخصصی از دکتر خطیبی با شماره تماس 02165247966 و شماره  02165248978 و شماره واتس اپ در صورت دریافت پاسخ به سوالات خارج از وقت اداری 09199767767 در ارتباط باشید.

باعث افتخار است که در درمان مشکلات مرتبط با ناهنجاری‌های فک شما عزیزان یاری رسان باشیم.

ویزیت رایگان ارتودنسی در کرج  https://dr-khatibi.ir

سوالات متداول

بهترین سن برای ارتودنسی کودکان چه زمانی است؟

بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی 7 سالگی می باشد.

علائم نیاز به ارتودنسی در کودکان چیست؟

انجام ارتودنسی برای کودکان دلایل متعددی دارد اما از نشانه‌های اصلی آن می‌توان به تنفس دهانی، مکیدن شست، انحراف فک، تلفظ نادرست برخی کلمات و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری اشاره کرد.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی برای کودکان چگونه است؟

بعد از انجام ارتودنسی، کودکان باید به طور مرتب، بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.