بهترین خدمات ساخت ارتز و پروتز در تهران

ما در دکترارتو متخصص حل مشکلات افراد بزرگسالان و خردسالانی هستیم که از ارتز، پروتز و یا کفش و کفی طبی استفاده می کنند و برای تک تک افرادی که مارا برای خدمت رسانی برمی گزینند زمان و نیروی ویژه برای حل مشکلات و درمانشان اختصاص می دهیم. بر این باوریم که همه می توانند حرکات خود را بازیابند و با کمک ما در رسیدن به اهداف خود کامیاب خواهند بود.

بهترین خدمات ساخت ارتز و پروتز
اما ارتز و پروتز به چه وسایلی گفته می شود؟

ارتزها و پروتزها وسایلی هستند که به افراد کمک می کنند حرکاتی را که از دست داده اند یا به صورت موقت از آن محروم هستند به دست بیاورند. ارتزها و پروتزها هر دو با افزایش راحتی و استقلال و ایجاد سهولت در مراقبت از بیمار کمک شایانی به افزایش بهبود کیفیت زندگی می کنند. وقتی عضوی از بدن فرد دچار محدودیت می شود و یا آن عضو از دست می رود ارتزها و پروتزها تفاوت عظیمی در تجربه ی فرد از زندگی جدیدش ایجاد می کند.

ارتزها چه وسایلی هستند؟

ارتزها وسایلی هستند که عملکرد اندام را افزایش می دهند یا عملکرد نادرست اندام را اصلاح می کنند. ارتزیست ها و پروتزیست ها درمانگرانی هستند که برای افرادی که مشکلات عارضی و یا مادرزادی در استفاده از دست ها و پاهای خود دارند وسیله مناسب را تجویز می کنند. ارتزها کمک می کنند اندام دچار مشکل راحت تر و صحیح تر حرکت کنند چرا که ناراحتی و التهاب و هزینه را به حداقل می رسانند.

انواع ارتزها

قلمرو عملکرد ارتزها محدودیتی ندارد و برای دستگاه حرکتی فوقانی (دست ها و بازوها) و تحتانی (پاها، زانو و ران) و ستون فقرات قابل دسترسی هستند. ارتزها برای دستیابی به راحتی و حرکت دست ها و پاها و کمر و ستون فقرات پشتی و گردنی مورد استفاده قرار می گیرند. ارتزها در دو نوع ثابت و متحرک (عملکردی) موجود می باشند.

ارتزهای ثابت زمانی استفاده می شوند که به دست آوردن حرکت اندام هدف نبوده و ارتزهای متحرک یا عملکردی برای دستیابی دوباره به حرکت آزادانه مفصل مورد استفاده قرار می گیرند.

ارتزهای پا وسایلی هستند که درون کفش پوشیده می شوند تا با حمایت از پا کاستی های بیومکانیکی را جبران کنند؛ این ارتزها مشکلات ایستادن، راه رفتن و دویدن را رفع می کنند. ارتزهای ستون فقرات وسایل کمکی ای هستند که ستون مهره را بی حرکت و صاف نگه می دارند. این وسایل درد ناشی از جراحی ها، آسیب ها و بیماری های فرسایشی (مانند آرتروز) را تسکین می دهند.

 

انواع ارتزها
پروتزها چه وسایلی هستند؟

پروتزها چه وسایلی هستند

 

در حالی که ارتزها به عملکرد اندام دچار محدودیت کمک می کنند؛ پروتزها جایگزین اندام از دست رفته می شوند تا افراد بتوانند به سطحی از زندگی که شایسته آن هستند بازگردند.

پیشرفت هایی که در زمینه پروتزها صورت گرفته به افراد بی شماری این امکان را داده است که بعد از تجربه حادثه ای که زندگی افراد را دچار دگرگونی می کند به زندگی عادی و حرکت مورد انتظار دست پیدا کنند.

پروتزها در اندام فوقانی و تحتانی جایگزین اندامی که تماما و یا بخشی از آن از دست رفته است می شوند.

شرایط اندام باقی مانده و عوامل موثر در زندگی شخصی فرد دچار عارضه انتخاب پروتزی که بهترین عملکرد را فراهم می کند را تعیین می کنند. در اندام تحتانی سطح پروتز می تواند از بالای زانو تا زیر زانو و از پا و مچ پا شروع شوند. در اندام فوقانی سطح پروتز می تواند بالای آرنج یا زیر آرنج باشد تا عملکرد “گرفتن” و “نگه داشتن” اشیا را فراهم آورد. پروتزهای زیبایی در عین جبران عملکرد، ظاهری بسیار طبیعی دارند؛ برای ساخت آن ها از سیلیکون استفاده می شود و فرم دهی و رنگ آمیزی آن در واقع کاری هنری است. این نوع پروتز به طرز شگفت انگیزی فرد و ظاهر فرد را به حالت قبل بازمیگرداند و ظاهر آن با اندام سالم همسان می شود تا اعتماد به نفس فرد استفاده کننده خدشه دار نشود. به علاوه، پیشرفت تکنولوژی استفاده از اندام های بایونیک را بسیار مرسوم کرده است.

دریافت یک وسیله ارتزی یا پروتزی:

زمانی که یک فرد نیاز به خدمات ارتزی و پروتزی دارد، ارتزیست یا پروتزیست در کنار پزشک و سایر اعضای تیم توانبخشی برای نقشه ریزی برنامه ی دریافت وسیله فعالیت می کند. این فعالیت شامل ساخت و فیت کردن بهترین و مناسب ترین وسیله برای نیازها و اهداف فرد می باشد.

بعد از مشخص شدن برنامه ی دریافت وسیله، ارتزیست یا پروتزیست ساخت وسیله را شروع می کند و پس از ساخته شدن وسیله را روی بدن بیمار با روش های تخصصی فیت و مناسب سازی می کند. سپس استفاده از وسیله شروع می شود و برای دستیابی به اهداف و عملکرد حداکثری مجددا مناسب سازی صورت می گیرد سپس متخصص به بیمار آموزش چگونگی استفاده و مراقبت از وسیله را ارایه می دهد. در تمامی مراحل استفاده از وسیله، متخصص برای رفع مشکلات و بهبود عملکرد وسیله آماده می باشد. متخصص به همراه تیم توانبخشی همواره در کنار بیمار است تا مطمئن شود کاربر به تمامی اهداف خود می رسد.

کفش طبی ارتوپدی:

بسیاری از افرادی که به نوعی مشکلاتی در پای خود دارند به دنبال کفش طبی ارتوپدی هستند. بعضی ها هم هستند که هیچ ناراحتی در پای خود ندارند ولی میخواهند کفش مناسبی داشته باشند تا در آینده مشکلی در پای خود نداشته باشند.

افرادی که مشکلی در پای خود داشته و بدنبال کفش طبی هستند باید بدانند که انواع مختلفی از کفش هایی که پسوند طبی هم دارند در بازار وجود دارند.

 

کفش طبی ارتوپدی
بیماری های مختلفی در پا وجود دارند و مشکلات ناشی از بعضی را میتوان با استفاده از کفش مناسب ارتوپدی برطرف کرد.

در هر بیماری پا، ممکن است نیاز به استفاده از کفشی با خصوصیات خاص باشد که با بیماری دیگر متفاوت است ولی خصوصیات مشترکی وجود دارند که تمام کفش های طبی باید واجد آنها باشند.

مشخصات کفش طبی ارتوپدی

مهمترین مشخصات کلی که هر کفش طبی یا ارتوپدی باید داشته باشد عبارتند از:

 • کفش طبی ارتوپدی با پنجه پهن و با ارتفاع
 • کفی قابل تعویض
 • پشتی سفت و محکم داشته باشد
 • کف داخلی با شکل مناسب
 •  پاشنه مناسب
 • کف قوسی شکل کفش
 • سطح داخلی یکنواخت
 • کفش نفس کش
 • یقه و زبانی نرم

کفش طبی چگونه درمان میکند؟

قابلیت دیگر کفش طبی ارتوپدی درمان بیماری های پا است.با توجه به دقت در ساخت و تناسب با پای بیمار میتواند مشکلات زیادی را درمان کند و یا روند درمان را بهبود بخشد.

همانطور که گفتیم این محصولات با توجه به اسکن از کف پا و برسی دقیق مشکلات پا ساخته میشود و متریال بکار برده در این محصولات بسیار با کیفیت هستند تا بیمار بتواند تا مدت زمان بهبودی از این محصولات استفاده کند.متخصص اسکن را با دقت برسی میکند سوالاتی را از بیمار میپرسد و با توجه به بیماری پا و شرایط بیمار کفش ارتوپدی مناسب را تچویز میکند.

در بیشتر موارد از مراجعه کننده درخواست میشود که طی مدت زمانی معین (مثلا 6 ماه) به مطب مراجعه کرده تا متخصص روند بهبودی بیمار را برسی کند. گاهی اوقات لازم است در کفش تغیراتی صورت گیرد که در صورت نیاز این تغیرات زیر نظر متخصص انجام میشود.

در زیر به چند مورد از این مشکلات که کفش طبی ارتوپدی آنها را برطرف میکند اشاره شده است:

 • صافی کف پا
 • تاندنیت آشیل
 • بونیون
 • متاتارسالژی

مهم نیست شرایط چه باشد، متخصصین دکترارتو همیشه آماده به کمک هستند.ما مراقبت هایی بی نقص برای افرادی که بعد یا قبل از عمل جراحی نیاز به ارتز، پروتز و کفش و کفی طبی دارند فراهم می کنیم. با بیش از 15 سال تجربه، آماده به مشاوره، درمان، طراحی در منزل و خدمات پیوسته و مداوم برای بزرگسالان و اطفال هستیم. اگر شما یا کسانی که دوستشان دارید نیاز به مراقبت های ارتزی یا پروتزی دارید امروز با ما ارتباط برقرار کنید.