در مطلب با ما همراه باشید تا بدانید در مراکز ساخت پروتز چشم، روند جراحی، انواع و قیمت چشم مصنوعی چگونه است؟

چشم های مصنوعی یا پروتز چشم برای اطمینان از اینکه بعد از از دست دادن چشم به دلیل آسیب یا بیماری مانند سرطان، عفونت یا گلوکوم، ظاهر شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد، استفاده می شود. پس از برداشتن چشم در طی یک روش جراحی به نام انوکلئاسیون، پزشک عضلاتی را که چشم طبیعی شما را کنترل می‌کنند به ایمپلنتی متصل می‌کند که از چشم مصنوعی شما پشتیبانی می‌کند. اگرچه قادر به دیدن با چشم نخواهید بود، اما اتصال ماهیچه ها به ایمپلنت به شما این امکان را می دهد که چشم را همزمان با چشم دیگر خود حرکت دهید.

به‌عنوان بخشی از عمل جراحی، یک دستگاه کانفورمر دریافت می‌کنید، دستگاه کوچکی که زیر پلک شما قرار می‌گیرد تا به آن کمک کند شکل گرد خود را حفظ کند. کانفورمر در چند هفته پس از بهبودی کامل، با یک چشم مصنوعی جایگزین خواهد شد.

چشم مصنوعی

نحوه ساخت و تهیه پروتز چشم مصنوعی

اگرچه بسیاری از مردم هنوز از چشم های مصنوعی به عنوان چشم های “شیشه ای” یاد می کنند، امروزه چشم ها در واقع از اکریلیک ساخته شده اند. پروتزهای چشم گرد نیستند، در واقع فقط قسمت قابل مشاهده چشم گرد است. شما حدود چهار تا شش هفته پس از جراحی به چشم پزشک مراجعه خواهید کرد تا برای شما پروتز چشم نصب شود. چشم پزشکان تکنسین هایی هستند که چشم های مصنوعی را متناسب با متقاضی شکل می دهند وعنبیه ها و مردمک های رنگ شده را به آنها اضافه می کنند. تکنسین ‌ها نه تنها باید با جنبه‌ های فنی نصب چشم‌ های مصنوعی آشنا باشند، بلکه باید هنرمندان ماهری باشند که بتوانند چشم‌ هایی شبیه به چشم طبیعی خلق کنند.

از آنجایی که چشم ها نواحی بسیار حساسی از بدن محسوب می شوند، ضروری است که برای ساخت و تهیه چشم مصنوعی به مراکز پروتز چشم معتبر مراجعه نمایید. برای این منظور می توانید به مطلب جامع در مراکز ساخت پروتز چشم، روند جراحی و قیمت چشم مصنوعی چگونه است؟ مراجعه نمایید، تا با 0 تا 100 ساخت پروتز مصنوعی چشم، انواع و قیمت ها آشنا شوید.

پروتز چشم مصنوعی

چگونگی نصب پروتز چشم مصنوعی

هنگامی که جراح چشم تشخیص داد که حفره چشم به خوبی بهبود یافته است، که حدود 3 تا 6 هفته پس از جراحی خواهد بود، شما برای نصب چشم مصنوعی سفارشی خود (پروتز) اقدام خواهید شد. چشم مصنوعی فقط برای متقاضی ساخته شده است تا از نظر شکل، اندازه و رنگ با ظاهر چشم دیگر او مطابقت داشته باشد.

چشم مصنوعی با ایجاد قالبی از حدقه چشم ساخته می شود تا دقیقاً با شکل آن مطابقت داشته باشد و به درستی روی ایمپلنت اربیتال قرار گیرد. عمل فیتینگ بدون درد است و ممکن است تا دو ساعت طول بکشد. هنگام نصب، پوسته کانفورمر که در حین عمل انوکلیشن قرار داده شده است برداشته می شود و چشم مصنوعی سفارشی نصب می شود. درست مانند کانفورمر، چشم مصنوعی به شکل منحنی، مانند یک پوسته است و در پشت پلک قرار می گیرد.

با افزایش سن، حدقه های چشم ما می توانند به طور طبیعی تغییر شکل دهند، به این معنی که بیماران ممکن است نیاز به تنظیمات و اتصالات مجدد داشته باشند. آنها همچنین نیاز به تمیز کردن سالانه دارند و باید هر 5-7 سال یکبار تعویض شوند.

چشم مصنوعی

چه زمانی باید پروتز چشم را تعویض کرد؟

اگرچه اکریلیک مورد استفاده برای ساخت چشم مصنوعی شما بسیار بادوام است، اما باید به طور دوره ای چشم خود را تعویض کنید. با گذشت زمان، تغییرات در حدقه چشم شما می تواند بر تناسب پروتز تأثیر بگذارد. پولیش حرفه ‌ای برای از بین بردن خراش ‌های سطحی بسیار موثر است، اما ممکن است خراش ‌های عمیق‌ تری را که می‌توانند زیبایی ظاهر چشم شما را از بین ببرند، رفع نکند. اگر زمان تعویض چشم فرا رسیده باشد، ممکن است متوجه شوید که کاملاً یکسان به نظر نمی رسد یا اینکه پلک شما شروع به افتادگی کرده است. علائم دیگری که ممکن است به تعویض نیاز داشته باشید عبارتند از عفونت های مکرر یا خشکی که با قطره های روان کننده و یا تخلیه از سوکت برطرف نمی شود.

چگونگی مراقبت و تمیز کردن چشم مصنوعی

تمیز کردن کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که چشم شما راحت و سالم باقی می ماند. در بیشتر موارد، شما فقط باید هر سه هفته یکبار چشم را بردارید و تمیز کنید، اگرچه برنامه تمیز کردن شما به سطح راحتی شما بستگی دارد. شستن کامل دست ها قبل از دست زدن به چشم برای جلوگیری از تحریک یا عفونت بافت های حفره چشم ضروری است. انگشتان شما تنها ابزاری هستند که برای تمیز کردن چشم نیاز دارید.

در حالی که چشم را زیر جریان آب گرم نگه داشته اید به آرامی مالش دهید. صابون معمولاً ضروری نیست، اما در صورت نیاز، ملایم ترین صابونی را که می توانید پیدا کنید برای جلوگیری از تحریک انتخاب کنید. قبل از قرار دادن مجدد چشم، از یک پارچه یا دستمال نرم برای خشک کردن چشم استفاده کنید. تمیز کردن پروتز در خانه می تواند به کاهش ذرات و رسوبات پروتئینی کمک کند، اما همچنان باید برای تمیز کردن و پولیش حرفه ای به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید.

تمیز کردن حرفه ای، رسوبات سرسخت و نفوذ باکتری ها را از بین می برد. توصیه می شود که اگر بزرگسال هستید حداقل هر سال یک بار، کودکان زیر سه ماه، هر سه ماه یکبار و کودکان زیر 9 سال هر شش ماه یک بار به چشم پزشک مراجعه نمایید. اگر تمیز کردن پروتز چشم را به تعویق بیندازید، ممکن است متوجه تحریک و زهکشی در اطراف حدقه چشم یا پلک‌ هایتان شوید.

چگونه می توان راحتی پروتز چشم مصنوعی را افزایش داد؟

قطره های چشمی روان کننده، خشکی و سوزش که در صورت داشتن چشم مصنوعی می تواند مشکل ساز باشد را تسکین می دهند. به جای فشار دادن چند قطره در چشم، قطره را به آرامی با انگشت خود در سطح پروتز پخش کنید. می توانید هر چند وقت یکبار که نیاز دارید از قطره ها استفاده کنید.

پروتز چشم مصنوعی

جمع بندی

همانطور که گفتیم پروتز چشم یا چشم مصنوعی برای افرادی که به دلایل مختلف دچار از دست دادن یک یا هر دو چشم خود می شوند، کاربرد دارد. این پروتزها قابلیت بینایی ندارند، اما می توانند به خوبی ظاهر طبیعی چشم را تقلید کنند. پروتز چشم نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارد تا بتواند مدت طولانی تری دوام بیاورد.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۲۲۶۷۴۳۷۴ -۰۲۱ در ارتباط باشید.