پاک کردن تاتوامروزه پاک کردن تاتو با روش‌های مختلف پزشکی و خانگی انجام می‌شود.

شاید این موضوع را ندانید اما دستگاه لیزر مورد استفاده برای پاک کردن تاتو همان دستگاه لیزر موهای زائد است. در این مقاله با انواع لیزر مناسب این کار و روش‌های درمان خانگی آشنا می‌شویم.

انواع لیزر برای پاک کردن تاتو

 • لیزر کیو سویچ ان دی :(Q-Switched ND:YAG) این لیزر مناسب پاک کردن تاتوهای با رنگ گرمی مانند قرمز، بنفش، قهوه‌ای نارنجی و زرد است.
 • لیزر کیوسویچ روبی :(Q-Switched Rubby) به جز رنگ قرمز، اکثر رنگ‌ها را به خوبی پاک می‌کند.
 • لیزر فرکشنال :CO2 این روش تاتو بدن را کمرنگ می‌کند.
 • لیزر الکساندرایت: جهت حذف رنگدانه‌های سیاه، آبی و سبز استفاده می‌شود.
 • تکنولوژی لیزر پیکو: این دستگاه نوعی دستگاه جدید است که انبوه زیاد انرژی را در یک پیک ثانیه آزاد می‌کند که نتایج خوبی را به همراه داشته و باعث حذف سریع تتو با لیزر می‌شود.

پاک کردن تاتو با لیزر  Q-Switched

بهترین دستگاه لیزر برای پاک کردن تاتو، لیزر معروف به Q- switched است. عبارت Q-switched  نام دستگاه یا تکنولوژی خاصی از لیزر نیست، بلکه نوعی قابلیت در دستگاه لیزر است. این کار در کلینیک ایران لیزر اصفهان توسط متخصصین انجام می‌شود.

دستگاه‌ لیزر با قابلیتQ-switched ، پالس لیزر قدرتمندی را به شکل یکباره به سمت پوست افراد می‌فرستد. انرژی هر پالس لیزر خیلی سریع جذب رنگدانه‌های جوهر تاتو پوست شده و آن را منفجر کرده و پاک می‌کند.

پاک کردن تاتو با لایه بردار طبیعی

 • روغن ویتامین Eو ژل آلوئه ورا و زردالو را با هم ترکیب کنید. مخلوط به دست آمده را بصورت مستقیم و با حرکات دایره‌ای شکل روی سطح پوست خود بمالید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه روی سطح پوست بماند.
 • برای آبکشی پوستتان از آب سرد استفاده کنید. بصورت روزانه و به مدت یک ماه این کار را انجام دهید و به مرور زمان مشاهده خواهیدکرد که جوهر خال کوبی شما کم کم محو شده و از بین می‌رود.
  پاک کردن تاتو با کرم

حذف تتو با لیزر

پاک کردن تاتو با کرم

امروزه تعدادی کرم‌ و روغن‌ در بازار موجود است که ادعا می‌شود برای پاک کردن تتو بدن کاربرد دارد. این کرم‌ها با لایه برداری و سفید کردن پوست، سبب پاک کردن جوهر تتو می‌شوند.

هیچ یک از کرم‌های پاک کننده تتوی بدن، تاتو را بصورت کامل از بین نمی‌برند. بهتراست بدانید که سازمان غذا و دارو FDA آمریکا  هم هیچ پماد و یا کرم رفع تتویی را تایید نمی‌کند.

این سازمان هشدار داده است که استفاده این کرم‌ها ممکن است عوارضی مثل زخم، کلوئید و سوزش پوست داشته باشد.

پاک کردن تاتو با آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا راهی مناسب برای درمان‌های پوستی است که اغلب در محصولات آرایشی استفاده می‌شود. همچنین آلوئه ورا به دلیل داشتن ویتامین E و پادریا تومنتوسا، تاثیر بالایی در حذف خالکوبی و مخصوصا برای خالکوبی‌های تازه دارد.

پاک کردن تاتو با لیزرپاک کردن تاتو با لیزر

ریموو تاتو در آرایشگاه

خوب است بدانید که امکان پاک کردن تتو در آرایشگاه‌ها وجود ندارد. گاهی روش‌های خطرناک و غیر منطقی در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود که خسارات غیر قابل جبرانی را به افراد می‌زند.

چند نمونه از روش‌های خطرناکی که در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود به شرح زیر است:

 • طرحی تازه را روی تتو قبلی تاتو می‌کنند که کار پاک‌کردن تاتو را سخت‌تر می‌کند.
 • برای کاورکردن تاتو قبلی، رنگ کرمی را به زیر پوست وارد می‌کنند.

در نظر داشته باشید که هرگز از روش‌های غیراصولی و غیرمنطقی که توسط افراد غیرمتخصص ارائه می‌شود استفاده نکنید.

این روش‌ها نه تنها باعث پاک شدن تاتو پوست نمی‌شوند بلکه گاهی وضعیتی را بوجود می‌آورند که باعث آسیب رساندن به سلامت پوست و روان شما می‌شوند.

آیا پاک کردن تاتو با لیزر درد دارد؟

ممکن است لیزر تاتو برای پاک کردن آن از روی پوست، دردناک باشد. بهتراست جهت جلوگیری از این اتفاق از کرم بی‌حسی موضعی استفاده‌ کنید.

آیا پاک کردن تتو با لیزر عوارضی دارد؟

لیزرهای Q-switched معمولا ایمن بوده و عوارض خاصی ندارند. عوارض موقت این لیزرها بروز لکه‌های روشن یا تیره روی پوست است که طی ۶ تا ۱۲ ماه از روی پوست ناپدید می‌شوند. اگر شخصی که مهارت کافی در زمینه حذف لیزر نداشته باشد این کار را انجام دهد، خطر ایجاد زخم، سوختگی و صدمه دیدن پوست و تغییر در بافت پوست را نیز به همراه خواهد داشت.