خمیر دندان مناسب کامپوزیتامروزه روش‌های مختلفی مانند کامپوزیت وجود دارد که به کمک آن می‌توانید دندان‌های سفید و مرتبی داشته باشید. اما نکته حائز اهمیت شناخت انواع خمیر دندان‌ها مانند خمیردندان سفید کننده کامپوزیت و تهیه نوع مناسبی از این محصول برای دندان‌های کامپوزیت شده است.

طیف وسیعی از درمان‌های زیبایی و ترمیمی دندان وجود دارد. کامپوزیت تکنیکی است که در آن از مواد همرنگ دندان استفاده می‌شود که از پلیمر یا رزین ساخته شده‌اند. این روش ظاهر دندان‌ها را بی‌عیب و نقص می‌کند اما به مراقبت خاصی نیاز دارد.

در واقع می‌توان گفت که دوام دندان‌های کامپوزیت شده، به مراقبت شما از آن بستگی دارد. این بدان معناست که عادات مناسب بهداشت دهان و دندان می‌توانند به حفظ دندان‌های شما نیز کمک کنند و برای جلوگیری از پوسیدگی انجام می‌شوند.

هر نوع خمیر دندانی را نمی‌توانید برای دندان‌های کامپوزیت شده استفاده نمایید. زیرا ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که روکش دندان‌ها را ساییده و روی آن‌ها لک ایجاد کند. بنابراین برای مراقبت از دندان‌ها باید خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت شده را تهیه و استفاده کنید.

خمیردندان‌های مخصوص کامپوزیت دارای ترکیبات مناسبی هستند تا به دندان‌ها آسیبی وارد نکنند. در کنار استفاده از خمیر دندان مناسب، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز بسیار مهم است. شما باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

خمیردندان سفید کننده کامپوزیت

گاهی ممکن است به کامپوزیت‌های خود آنقدر عادت کرده باشید که مانند دندان‌های طبیعی از آن‌ها نگهداری کنید. اما توجه به این روکش‌ها اهمیت زیادی دارد، بنابراین در انتخاب و تهیه خمیردندان مناسب باید دقت زیادی داشته باشید.

خمیردندان سفید کننده کامپوزیت

خمیردندان سفید کننده کامپوزیت با ایجاد ساییدگی و مواد شیمیایی خود، می‌تواند به کامپوزیت و روکش‌ها آسیب برساند و در صورت استفاده طولانی مدت منجر به ایجاد لکه‌های بیشتری در آن‌ها شود. بنابراین بهتر است از استفاده آن اجتناب کنید.

بهترین خمیردندان برای دندان‌هایی که روکش کامپوزیت دارند، خمیردندان ژله‌ای است که سفید کننده نداشته و باعث ساییدگی نشود. همچنین خرید خمیر دندان اصل که مناسب کامپوزیت است می‌تواند به عنوان یک محافظ مانند پولیش برای دندان‌ها عمل کند.

برخی از خمیر دندان‌های سفید کننده حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است روی سطح روکش‌های شما خراش ایجاد کنند. اگر از خمیر دندانی با مواد ساینده استفاده می‌کنید، این سایش ممکن است به قسمت جلویی کامپوزیت نیز آسیب برساند.

همچنین خمیر دندان‌های ذغالی برای دندان‌های کامپوزیت شده توصیه نمی‌شود. تمیز کردن کامپوزیت دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً خمیر دندان مناسب کامپوزیت دارای مواد هیدروژن پراکسید است که کمک می‌کند تا این ساییدگی ایجاد نشود.

ساییدگی بیش از حد باعث می‌شود روکش‌ها کدر به نظر برسند. علاوه بر آن، اگر روی روکش‌ها خراش ایجاد شود، لکه‌های غذا، نوشیدنی و سیگار، روی خراش می‌چسبند و پس از قرار گرفتن در سطح روکش، پاک کردن آن‌ها بسیار دشوار است.

خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت شده

ساختار روکش کامپوزیت با دوام است، اما عدم مراقبت درست باعث می‌شود تا آسیب ببیند. در واقع نوع خمیر دندانی که استفاده می‌کنید می‌تواند علاوه بر آسیب به آن، طول عمر روکش‌ها را نیز کاهش دهد. برای مثال، مواد ساینده مانند جوش شیرین در بسیاری از خمیر دندان‌ها نیز وجود دارد.

همچنین این مواد ساینده که برای صیقل دادن دندان‌های شما طراحی شده‌اند، می‌توانند مواد روکش کامپوزیت را از بین ببرند. اما استفاده از خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت شده علاوه بر حفظ ساختار روکش‌ها، باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

بنابراین بهتر است بیشتر به ترکیبات خمیر دندان خود دقت کنید و نوعی که برایتان ایده‌آل است را تهیه نمایید. خمیردندان‌های ژله‌ای نوع مناسبی از این محصول هستند که برای استفاده دندان‌های کامپوزیت شده طراحی شده‌اند.

خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت شده

گاهی اوقات انجام کامپوزیت باعث می‌شود دندان‌ها به مواد غذایی و نوشیدنی‌های گرم یا سرد حساس‌تر شوند. با تهیه خمیر دندان مخصوص که خاصیت ضد حساسیت داشته باشد، می‌توانید از بروز این حساسیت‌ها جلوگیری نمایید.

همچنین خمیر دندان مناسب کامپوزیت دارای ترکیبات ملایمی است که بدون آسیب رساندن به دندان‌هایتان، به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیز کمک می‌کند. علاوه بر آن، بهترین خمیر دندان برای روکش‌ها، باید حاوی فلوراید باشد تا از پوسیدگی جلوگیری کند.

خمیر دندان مناسب کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت حاوی هیدروکسی آپاتیت به عنوان ماده فعال اصلی است که این ماده در از بین بردن پلاک باکتریایی، بهبود سفیدی دندان و جلوگیری از پوسیدگی بسیار مؤثرتر از خمیر دندان‌های معمولی عمل می‌کند.

خمیر دندان مناسب کامپوزیت

علاوه بر انتخاب یک خمیر دندان مناسب، تهیه مسواک نیز اهمیت زیادی دارد. ممکن است فکر کنید مسواک با موهای سفت بهترین راه برای تمیز کردن دندان‌های کامپوزیت شده و لثه‌ها است، اما بسیاری از این مسواک‌ها بیش از حد زبر هستند.

آن‌ها حتی ممکن است باعث شوند لثه‌ها به مرور زمان عقب بروند، که این مساله می‌تواند دندان‌های شما را در معرض پوسیدگی قرار دهد و باعث تغییر رنگ آن شود. به جای آن از یک مسواک نرم یا مسواک برقی استفاده کنید تا دندان‌های شما را بدون خطر ساییدگی روکش‌ها و لثه‌ها تمیز کنند.

یک مسواک نرم با سر کوچک بهترین گزینه است. زیرا در حین مسواک زدن دندان‌ها، موهای آن به ساختار کامپوزیت آسیب نمی‌رسانند. علاوه بر این، سر کوچک به شما این امکان را می‌دهد که به تمامی قسمت‌های دندان‌ها دسترسی داشته و به راحتی آن‌ها را تمیز کنید.

مسواک‌های زبر بر روی کامپوزیت سایش ایجاد می‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها از مسواک نرم استفاده کرده و آن را به طور ملایم روی دندان‌هایتان بکشید. علاوه بر نکاتی که درباره مسواک و خمیر دندان مناسب دندان های کامپوزیت گفته شد، با رعایت موارد زیر می‌توانید عمر کامپوزیت خود را بیشتر کنید:

  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
  • از غذاهای سفت و جویدن خوراکی‌هایی مانند آب نبات اجتناب نمایید.
  • هرگز با دندان‌های کامپوزیت شده ناخن‌هایتان را نجوید.
  • برای جلوگیری از ایجاد لکه، از نوشیدن قهوه و چای یا کشیدن سیگار در دو روز اول پس از انجام کامپوزیت اجتناب کنید.