انواع ارتودنسی دندان شامل ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت می شود که موضوع بحث ما در این نوشتار ارتودنسی متحرک و انواع آن است. یکی از تفاوت های اصلی بین ارتودنسی متحرک و ثابت در قابلیت جابجایی دستگاه های ارتودنسی متحرک و ثابت بودن بریس های ارتودنسی ثابت است. تفاوت دیگر این دو روش نیز مربوط به هزینه ارتودنسی هر کدام می شود که اصولا هزینه ارتودنسی ثابت از متحرک بیشتر است.

معرفی انواع روش های ارتودنسی متحرک

ارتودنسی دندان چه اهمیتی دارد؟

در صورتی که دندان ها در یک راستا نباشند یا برخی از آنها کج شده باشند یا دچار جلوزدگی یا عقب رفتگی باشند و یا هر مشکل دیگری منجر به ایجاد فاصله بین دندانی یا روی هم رفتگی دندان ها می شود که در این صورت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نسبتا سخت می شود. در این شرایط علاوه بر اینکه زیبایی لبخند و چهره ما تحت تاثیر قرار می گیرد احتمال تجمع باکتری ها در فضای بین دندانی و پوسیدگی دندان و عفونت لثه نیز زیاد می شود.

از طرفی تکلم صحیح و جویدن درست مواد غذایی مستلزم داشتن دندان های صاف و مرتب است.

چه کسانی نیاز به ارتودنسی دندان دارند؟

افرادی که ناهنجاری های زیر را دارند بهتر است با مشورت متخصص ارتودنسی اقدام به ارتودنسی کنند:

 • افرادی که دندان های کج و نامرتبی دارند.
 • افرادی که جلوزدگی یا عقب ماندگی فک دارند.
 • افرادی که یک یا چند دندان نهفته یا نیمه نهفته دارند.
 • افرادی که فک بالا یا پایین آنها کوچک است.
 • افرادی که دندان های شلوغ و روی هم رفته ای دارند.
 • افرادی که در فاصله بین دندانی دارند.
 • افرادی که یک یا چند دندان اضافی دارند.

انواع روش های ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک شامل الاینرها و ریتینرها می شود که در ادامه بیشتر درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

الاینر یا اینویزالاین

الاینر یا اینویزیلاین نوعی ارتودنسی نامرئی متحرک است. الاینرها پلاک های شفاف از جنس پلاستیک هستند که در صورت استفاده از آنها کسی متوجه وجود آنها روی دندان های شما نمی شود. الاینرها در طول درمان منجر به حرکت دندان ها و مرتب شدن آنها می شوند.

ارتودنتیست بسته به وضعیت دندان های هر فردی، تعدادی پلاک شفاف طراحی می کند و به بیمار توصیه می کند که هر دو هفته یکبار از یک الاینر جدید طبق برنامه استفاده کند.

از آنجا که این الاینرها قابلیت جابجایی و خارج کردن از دهان را دارند به آنها ارتودنسی متحرک گفته می شود.

انواع روش های ارتودنسی متحرک

ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی

از ریتینر (تثبیت کننده ارتودنسی) پس از اتمام طول درمان ارتودنسی استفاده می شود. در زمانی که دندان های شما به طور کامل مرتب شد ممکن است متخصص ارتودنسی به منظور تثبیت درمان استفاده از ریتینر را توصیه کند.

علت نیاز به تثبیت کننده ارتودنسی به این دلیل است که دندان ها تا مدتی پس از درمان پتانسیل حرکت و برگشت به موقعیت قبلی را دارند. به همین دلیل متخصصین تا مدتی استفاده از تثبیت کننده ارتودنسی را توصیه می کند.

مزایای ارتودنسی متحرک چیست؟

مزایای ارتودنسی متحرک چیست؟

 • به دلیل اینکه قابلیت خارج کردن الاینرها از دهان وجود دارد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار راحت است.
 • تمیز کردن دستگاه ارتودنسی متحرک بسیار ساده است. فقط کافی است پلاک ها را از دهانتان خارج کنید و با مسواک نرم با آب بشویید.
 • به دلیل اینکه تمیز کردن وسیله ارتودنسی در دندان ها در این روش آسان تر است احتمال پوسیدگی دندان، عفونت لثه و تغییر رنگ دندان ها بسیار کمتر است.
 • هر زمان که بخواهید می توانید وسیله ارتودنسی را از دهانتان خارج کنید.
 • هنگام غذا خوردن و نوشیدن می توانید به راحتی وسیله ارتودنسی متحرک را از دهانتان خارج کنید؛ بنابراین هیچ ممنوعیت و محدودیتی غذایی در طول درمان ارتودنسی ندارید.
 • در صورتی که از الاینرها به جای براکت ها استفاده می کنید از مزیت نامرئی بودن ارتودنسی استفاده می کنید و در نتیجه درمان ارتودنسی تاثیر منفی در زیبایی لبخند و چهره شما نخواهد داشت.

معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

با اینکه ارتودنسی متحرک مزایای خاص خود را دارد اما نمی توان از معایب آن هم چشم پوشی کرد. از جمله معایب ارتودنسی متحرک عبارتند از:

 • در مواقعی که الاینر در دهانتان قرار دارد نباید چیزی بخورید، تنها اجازه نوشیدن آب را دارید.
 • در صورتی که پلاک ها روی دندان هایتان باشد و از مایعات دیگری غیر از آب مصرف کنید احتمال تغییر رنگ و کدر شدن الاینرها وجود دارد.
 • حداکثر زمانی که شما اجازه دارید در طول شبانه روز پلاک ها را از دهانتان دربیاورید 2 الی 3 ساعت است. در صورتی که دائما فراموش کنید پلاک ها را روی دندان هایتان بگذارید نه تنها نتیجه ای که می خواهید حاصل نمی شود بلکه ممکن است وضعیت دندان هایتان نیز بدتر شود.
 • هر زمان که پلاک ها را از دهانتان خارج می کنید بلافاصله آن را در جعبه مخصوص خود بگذارید. در غیر این صورت احتمال شکستن یا گم شدن پلاک ها وجود دارد.

طول درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی متحرک بستگی به شدت ناهنجاری و نامرتبی دندان ها دارد اما طول درمان ارتودنسی متحرک اصولا بین 4 الی 12 ماه است.