اگر در سفر هوایی حالتان بد شد، چه باید کرد؟

سفر با هواپیما واقعا لذت‌بخش است. اینکه اسمان و زمین را از زاویه متفاوت از همیشه مشاهده می‌کنیم، اتفاق جالبی است. برای این کار با گرفتن بلیط هواپیما از آژانس‌های هوایی معتبر مانند بلیط هواپیما علی بابا می‌توانید تجربه‌خوبی از دیدن آسمان از فضایی نزدیک‌تر را تجربه کنید. اما باید به برخی موارد ناخوشایند مانند بد شدن حالتان در مسیر پرواز توجه داشته باشید. البته این موضوع اهمیت چندانی ندارد و بعد از پیاده شده از هواپیما به‌مرور رفع خواهد شد. اما در مسیر هوایی سفر، ممکن است آزاردهنده باشد. به همین دلیل با یادگیری ترفندها و نکات مهم، به‌خوبی می‌توانید این عوارض را کنترل کنید و سفر راحت‌تری را پشت سر بگذارید. در ادامه این نکات مهم را باهم مرور می‌کنیم.

حالت تهوع در سفر هوایی

اولین حالت بدی که ممکن است برای بدن همه ما در مسیر سفر هوایی با هواپیما رخ دهد، حالت تهوع کوتاه‌مدت و مقطعی است البته این اتفاق بیشتر به دلیل کاهش فشار هوا در سطوح بالایی پرواز است. به همین دلیل میهمان‌داران در ابتدای پرواز، به تمام مسافران شکلات آب‌نباتی می‌دهند تا شیرینی آن باعث بالا رفتن فشار شود. در بیشتر موارد هم مشکل حالت تهوع حاصل از کاهش فشار هوا از بین می‌رود و می‌توانید از مسیر سفر لذت ببرید. اما در صورتی که با خوردن شکلات، هنوز هم حالت تهوع دارید، بهتر است به عادت‌های خود در روزهای معمولی هم توجه داشته باشید.

به عبارت دیگر اگر در حالت معمولی هم بیش‌ازحد دچار مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و مواردی ازاین‌دست می‌شود، بهتر است قبل از سفر هوایی با پزشک خود مشورت کنید تا داروی مناسب را برای شما تجویز کند.

کیپ شدن گوش در طول سفر هوایی

یکی دیگر از اتفاقات رایج در سفر هوایی این است که با بلند شدن هواپیما احساس می‌کنید که گوشتان سنگین شده و نمی‌توانید مثل همیشه صداها را بشنوید. این مشکل رایج به دلیل فشار منفی هوا در گوش به وجود می‌آید و متوجه می‌شوید که گوشتان گرفته است. برای رها شدن از این مشکل هم کافی است از یک راه‌حل ساده و در دسترس استفاده کنید. از میهمان‌دار بخواهید که یک آدامس به شما بدهد یا اینکه در طول سفر یک شکلات آب‌نباتی در دهان خود نگه دارید. در این صورت مشکل گرفتگی گوش از بین می‌رود. البته موقع فرود هواپیما نیز ممکن است این اتفاق دوباره رخ دهد. بنابراین تا لحظه پیاده شده از هواپیما، آدامس بجوید یا آب‌نبات در دهان بگذارید. همین‌طور برای اینکه نوزادان هم با این مشکل روبرو نشده و اذیت نشوند، پستانک در دهان آن‌ها بگذارید.

کیپ شدن گوش در طول سفر هوایی

درد در ساق پا

یکی دیگر از مشکلات رایج در طول سفر هوایی درد در ناحیه ساق پا است. ممکن است شما هم بلیط هواپیما علی بابا یا سایر آژانس‌های هواپیمایی گرفته باشید و بعد از بلند شدن هواپیما احساس درد مرموزی در ساق پا داشته باشید.

این مشکل به دلیل محدودیت در حرکت اندام‌ها و کندی جریان خون اتفاق می‌افتد و باعث ورم ساق و اطراف قوزک پا می‌شود. البته این مشکل بعد از پیاده شدن از هواپیما و کمی راه رفتن برطرف می‌شود؛ اما در طول سفر برای بیماران قلبی و خانم‌های باردار خطرناک است. به‌طوری‌که ممکن است خطر ایجاد لخته خون و ترومبوفلبیت را بالا ببرد. به همین دلیل توصیه می‌شود مسافران در مواقعی که امکان دارد و میهمان‌داران اجازه می‌دهند، داخل هواپیما حرکت کنند و کمی راه بروند. همچنین حین نشستن عضلات خود را حرکت دهند یا آن‌ها را منقبض و منبسط کنند. در این صورت به گردش خون در پاها کمک شده و جلوی خطرهایی مانند لخته خون گرفته خواهد شد.

بی‌خوابی در طول سفر هوایی

سفرهای هوایی در بیشتر موارد کوتاه هستند؛ اما در صورتی که بخواهید به کشورهای خارجی و سفرهای طولانی‌تر بروید، باید مشکلاتی مانند بی‌خوابی را هم در نظر بگیرید. علت این موضوع هم مواردی مانند خشکی هوا و افزایش تنفس به دنبال استرس و تبخیر آب بدن. است. برای جلوگیری از این مشکل فقط کمی آب بخورید تا بدنتان با کم‌آبی روبرو نشود. همچنین خوردن آب به اندازه کافی کمک می‌کند که رطوبت بدن به اندازه متعادل حفظ شود و راحت‌تر بخواهید. علاوه بر آن، بهتر است در طول سفر هوایی از خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه و چای خودداری کنید تا با مشکل بی‌خوابی و کم‌خوابی مواجه نشوید. قهوه و چای به جای اینکه به شما آرامش بدهد، استرس، تحریک پذیری و بی‌خوابی شما را بیشتر خواهد کرد.

تنگی نفس در سفر هوایی

تنگی نفس در سفر هوایی

بیشترین دلیل برای تنگی نفس در سفر هوایی، استرس و نگرانی ناشی از سوار شدن به هواپیما است. استرس و نگرانی می‌تواند باعث تند نفس زدن و اختلال در سیستم ریوی و اکسیژن رسانی بدن شما شود. به همین دلیل در این شرایط توصیه می‌شود در هوای دم خود مجدد دم و بازدم انجام دهید. به عبارت دیگر کیسه‌ای در اختیار داشته باشید و چند بار مداوم در آن نفس بکشید. این کار کمک می‌کند که دی‌اکسید کربن خون بیشتر شود و مشکل تنگی نفس هم برطرف گردد. البته بهترین توصیه این است که استرس نداشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید. سفر هوایی بسیار لذت‌بخش است و دلیلی برای ترس یا استرس وجود ندارد. بنابراین از دیدن آسمان در زاویه جدید لذت ببرید و خورشید را نزدیک‌تر از همیشه مشاهده کنید.

قبل از سفر چه پرهیزات غذایی داشته باشیم؟

مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از بد شدن حال در سفر هوایی، توجه به نوع خوراک قبل از سفر است. پیشنهاد پزشکان به شما این است که قبل از سوار شدن به هواپیما و تا حدود 12 ساعت قبل، از خوردن غذاهای سنگین، حبوبات نفاخ و میوه‌های خام خودداری کنید. با این کار معده و گوارش شرایط سبک‌تری خواهد داشت و در طول سفر کمتر اذیت خواهید شد. در عین حال اگر داروی خاصی را به‌طور مداوم مصرف می‌کنید، آن را همراه بیاورید تا با مشکل خاصی در سفر هوایی روبرو نشوید.