این‌که تنها یک میز تنیس و راکت پینگ پنگ حرفه ای تهیه کنید برای حرفه‌ای‌شدن در ورزش پینگ پنگ، کافی نیست. نه! درباره‌ی تلاش مستمر صحبت نمی‌کنم.

آیا تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که کفش پینگ پنگ مخصوصی برای این ورزش تولید می‌شود؟ به نظر شما چرا باید به‌جای استفاده از یک جفش کفش ورزشی معمولی کفش پینگ پنگ بخریم؟

 

همه‌ی آن‌چه درباره میز تنیس باید بدانید

هر ورزشی نیاز به تجهیزات ورزشی مخصوص خودش دارد. ورزش پینگ پنگ هم ازین قضیه مستثنی نیست. میز تنیس یکی از اصلی‌ترین تجهیزات این رشته است.

اما درباره میز تنیس چه می‌دانید؟ از میان انواع مدل‌ها و برندهای موجود چطور تشخیص دهید که کدام میز تنیس برای شما بهترین گزینه است؟

سایز مناسب میز تنیس

ابعاد یک میز تنیس را باید از سه نظر طول، عرض و ارتفاع بررسی کنید. میز تنیس استاندارد طولی برابر با 2.74 متر، عرضی معادل با 1.52 متر و ارتفاع 76 سانتی‌متر دارد. تور میز تنیس نیز باید 1.83 متر طول و 15.25 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد.

دانستن ابعاد میز تنیس کافی نیست. اگر تنها به‌اندازه‌ی یک میز تنیس فضای خالی دارید نمی‌توانید آن را در این فضا قرار دهید. هر میز تنیس نیاز به فضایی برای حرکت و بازی بازیکنان دارد.

 

هم‌چنین باید در نظر بگیرید که از میز تنیس چطور استفاده می‌کنید. برای کلوپ ورزشی نیاز دارید یا در مدرسه برای استفاده‌ی دانش‌آموزان خریداری می‌کنید.

قدرت میز تنیس در خرید آن بسیار اهمیت دارد. اگر دائما از میز تنیس استفاده می‌کنید پس به‌دنبال نسخه‌های ارزان آن نباشید. سعی کنید برای قدرت میز تنیس و استحکام آن کمی پول کنار بگذارید.

 

پس در زمان خرید میز تنیس از خود بپرسید:

 1. هر چند وقت یک‌بار از میز تنیس استفاده می‌کنید؟
 2. چه کسانی از میز تنیس استفاده می‌کنند؟
 3. آیا میز تنیس همواره آماده‌به‌کار است یا باید هر بار آن را جمع کنید؟
 4. در چه فضا و مکانی قرار است از میز تنیس استفاده کنید؟

 

نکته‌ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که آیا از میز تنیس در فضای سربسته و پوشیده استفاده می‌کنید یا برای استفاده در فضای باز آن را خریداری کرده‌اید؟

میز تنیس متناسب با فضایی که در آن قرار می‌گیرد ساخته می‌شود. یعنی میزهایی که برای استفاده در سالن تولید شده‌اند نباید زیر نور مستقیم خورشید، باد و آب‌وهوای بارانی قرار بگیرند.

همه‌ی آن‌چه باید درباره راکت پینگ پنگ حرفه ای بدانید

مدل‌های مختلفی از راکت پینگ پنگ حرفه ای در بازار موجود است. اما چطور باید بهترین مدل را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را به شما بدهد؟

داشتن دانش اندکی در مورد راکت‌های پینگ پنگ می‌تواند کمک بزرگی به شما در انتخاب بهترین راکت پینگ پنگ حرفه ای باشد. جالب است بدانید که طبق قوانین جهانی پینگ پنگ، یک راکت می‌تواند در هر شکل، فرم و اندازه‌ای باشد فقط باید صفحه‌ی راکت (سطحی که با آن به توپ ضربه می‌زنید) صاف و از 85 درصد چوب خالص تشکیل شده باشد.

 

بااین‌حال اغلب راکت‌هایی که می‌بینیم شبیه به هم هستند و نمی‌توانیم به‌راحتی تفاوت هر کدام را تشخیص بدهیم. راکت پینگ پنگ حرفه ای باید عرضی معادل با 15 سانتی‌متر و طولی (شامل دسته‌ی راکت) برابر با 25 سانتی‌متر داشته باشد.

به‌طور کلی یک راکت پینگ پنگ حرفه ای از دو قسمت تشکیل شده است:

 1. یک صفحه‌ی چوبی که به دسته متصل شده است.
 2. و رویه‌ی راکت که به هر دو سمت صفحه چسبانده می‌شود.

 

معمول‌ترین نوع رویه‌ی راکت، رویه‌ی ساندویچی‌ست (که با نام رویه شناخته می‌شود) که اسفنج و قسمت لاستیکی رویه به‌هم متصل شده‌اند و عملا یک لایه را تشکیل داده‌اند.

برای انتخاب راکت پینگ پنگ حرفه ای باید این سوال را از خود بپرسید که راکت پینگ پنگ آماده برایتان بهتر است یا این‌که راکت پینگ پنگ حرفه ای شخصی‌سازی‌شده‌ی خود را خریداری کنید.

 

راکت‌های آماده، راکت‌هایی حرفه‌ای نیستند و برای

 • افرادی که تازه می‌خواهند پینگ پنگ را شروع کنند
 • کسانی‌که برای تفریح بازی می‌کنند
 • و کسانی‌که به آن به چشم یک ورزش معمولی نگاه می‌کنند

مناسب است.

 

راکت پینگ پنگ حرفه ای در واقع راکت‌های شخصی‌سازی‌شده هستند. راکت پینگ پنگ حرفه ای برای

 • افرادی که حداقل یک‌سال از شروع بازی آن‌ها گذشته است
 • کسانی‌که قصد دارند حرفه‌ای بازی کنند
 • و افرادی که می‌خواهند مهارت‌های خود را افزایش دهند

مناسب است.

 

یکی از نکاتی که در زمان خرید راکت پینگ پنگ حرفه ای باید به آن دقت داشته باشید این است که خرید راکت و رویه را از چه تامین‌کننده یا شرکتی خریداری می‌کنید.

رویه‌ی راکت پینگ پنگ حتی اگر در بسته‌بندی بوده باشد می‌تواند از بین برود. تابش مستقیم نور خورشید یا ماندن در بسته‌بندی در مدت زمانی طولانی می‌تواند منجر به ازبین‌رفتن رویه‌ی راکت شود.

 

سعی کنید راکت پینگ پنگ حرفه ای خود را از برندهای معتبری مانند

 • باترفلای Butterfly
 • دونیک Donic
 • تیبهار Tibhar
 • جولا Joola
 • دی اچ اس DHS
 • و استیگا Stiga

خریداری کنید حتی اگر قیمت بالایی داشته باشند.

همه‌ی آن‌چه باید درباره کفش پینگ پنگ بدانید

شاید برایتان عجیب به نظر برسد که ورزش پینگ پنگ هم نیاز به کفش مخصوص دارد درحالی‌که اکثر حرکات این ورزش به دستان شما مربوط می‌شود.

خب بهتر است این تصور اشتباه را کنار بگذارید و نگاهی حرفه‌ای به این ورزش داشته باشید. قسمت مهمی از مسیر رشد شما به پاها و حرکت آن‌ها بستگی دارد.

 

در زمان  پینگ پنگ بازی‌کردن، وزن شما روی پاها به‌خصوص مچ پاهایتان قرار دارد و باید در طول مدت بازی دائما در حرکت باشید. پس نیاز به کفش پینگ پنگ دارید.

کفش پینگ پنگ سبک‌وزن است، با سطح زمین اصطکاک ایجاد می‌کند تا لیز نخورید و پا به خوبی درون آن جای می‌گیرد تا دچار پیچش در قسمت مچ پا نشوید.

 

نوع سطحی که روی آن بازی می‌کنید

انتخاب نوع کفش به سطحی که روی آن بازی می‌کنید بستگی دارد. مثلا اگر روی سطوح چوبی بازی می‌کنید پس کفش پینگ پنگ سبک‌تری خریداری کنید.

 

سایز کفش پینگ پنگ را درست انتخاب کنید

در خرید کفش پینگ پنگ حتما سایز درست را خریداری کنید. همه‌ی ما حداقل یکبار تجربه‌ی خرید کفشی با سایز نامناسب را داشته‌ایم و می‌دانیم که چه بلایی بر سر پاهایمان می‌آورد.

حال فرض کنید از این کفش برای ورزش‌کردن استفاده کنید، جایی‌که فشار زیادی روی پاهایتان است و باید دائما در حرکت باشید. پس حتما در زمان خرید کفش پینگ پنگ، سایز مناسب خود را انتخاب کنید.

 

ویژگی‌های کفش پینگ پنگ

یک کفش پینگ پنگ خوب باید لایه بیرونی نازک، ارتفاع ساق کوتاه و محافظ‌های خوبی در دو طرف پا داشته باشد. بهتر است از کفش‌هایی که برای دویدن استفاده می‌کنید به‌عنوان کفش پینگ پنگ استفاده نکنید.

کفش پینگ پنگ از گریپ خارجی مناسبی برای ایجاد چسبندگی کافی بین کف کفش و زمین بهره می‌برد. هم‌چنین کفش پینگ پنگ پاشنه ندارد تا از پاهایتان در زمان پریدن از این سمت به آن سمت محافظت کند.

 

هر ورزشی نیاز به تجهیزات مخصوص‌به‌خود دارد. میز تنیس، راکت پینگ پنگ حرفه ای و کفش پینگ پنگ سه عضو اصلی ورزش پینگ پنگ هستند اما تنها نیستند.

بهتر است از اهمیت انتخاب لباس مناسب یعنی تیشرت و شلوارک پینگ پنگ هم غافل نشوید و نکات مربوط به خرید مناسب‌ترین تیشرت و شلوارک را نیز بررسی کنید.