انگلستان، بهترین کشور برای تحصیل پزشکی

 

رویای پزشک شدن در کودکی، برای بسیاری از افراد در جوانی تبدیل به یک هدف مهم می‌شود. تحصیل در رشته‌های پزشکی و در دانشگاه‌های برتر جهان هم هدفی به مراتب بزرگ‌تر که بهتر است برای آن کاملا آماده باشید. انگلستان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی و صدالبته تحصیل در رشته پزشکی‌ است.

این کشور هر ساله میزبان هزاران دانشجوی بین‌المللی از نقاط مختلف دنیاست تا برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور در رشته پزشکی باهم به رقابت بپردازند. دانشگاه‌های انگلیس برای پذیرش در رشته‌های پزشکی کاملا سختگیرانه عمل می‌کنند و در نهایت با ارائه آموزش بسیار باکیفیت و امکانات آموزشی کم‌نظیر، شرایط اشتغال را نیز برای فارغ‌التحصیلان این رشته به خوبی فراهم می‌کنند.

علاقمندان به تحصیل پزشکی در انگلستان معمولا به واسطه آمادگی‌های تحصیلی سنگین پیش از ورود به دانشگاه و به‌طور همزمان تهیه مقدمات مهاجرت، شرایط سختی را تجربه می‌کنند. موسسه مهاجرت تحصیلی مای آرمان تلاش می‌کند با تسهیل فرآیند مهاجرت و کم کردن بار روانی این مسیر به کمک کارشناسان خبره، سهم کوچکی در دستیابی شما به اهداف بلندتان داشته باشد.

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در انگلستان

ادامه تحصیل در یک کشور خارجی به خودی خود یک چالش برای مهاجران است؛ تحصیل در انگلستان و به‌خصوص در رشته‌ی پرطرفدار و دشواری چون پزشکی نیز به پیچیدگی‌های این چالش اضافه می‌کند.

رشته‌های پزشکی را در دانشگاه‌های انگلستان از مقطع کارشناسی می‌توانید ادامه ‌دهید. دانشگاه‌های این کشور پیش‌زمینه‌های تحصیلی دانش‌آموزان را در مقطع دبیرستان بررسی کرده و معیارهای نسبتا سختگیرانه‌ای برای پذیرش دانشجو در این رشته دارند.

اولین و مهم‌ترین سنجه‌ی دانشگاه‌ها برای پذیرش در رشته پزشکی، وضعیت تحصیلی در دوره دبیرستان، کسب امتیاز A-Level در این مقطع و نمره‌ی بالا در دروس مرتبط با رشته پزشکی یعنی شیمی و بیولوژی‌ است. معیار دیگری که وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان را برای متصدی پذیرش روشن می‌کند امتیاز معادل با A-Level یعنی امتیاز حداقل ۳۸ در معدل IB است.

دومین معیار سنجش برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان که شما را در گود رقابت حفظ می‌کند، مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷ یا مدرک زبان بین‌المللی دیگری با امتیاز معادل ۷ در آیلتس است.

آیتم دیگری که شانس شما را برای دریافت پذیرش بالا می‌برد نوشتن یک «انگیزه‌نامه» یا «بیانیه هدف» قوی و اقناء‌کننده است که هدف شما از تحصیل در رشته پزشکی، چشم‌اندازتان از آینده تحصیلی و همینطور آرزوهای بزرگ شما را به درستی برای دانشگاه تشریح کند. انگیزه‌نامه درواقع به دانشگاه اثبات می‌کند شما شهامت کافی و برنامه‌ی بلندپروازانه‌ای برای پزشک شدن دارید.

شرط بعدی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های انگلیس موفقیت در آزمون‌های استاندارد پیش‌نیاز رشته پزشکی یعنی UCAT و یا BMAT است. این آزمون‌ها مهارت‌های مورد نیاز شما برای تحصیل در رشته پزشکی و همینطور علاقه و استعداد شما را در این رابطه می‌سنجد. برخی دانشگاه‌ها در این کشور آزمون UCAT و برخی آزمون BMAT را برای تحصیل پزشکی تایید می‌کنند و این موضوع به دانشگاه انتخابی شما وابسته است.

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در انگلستان

طول دوره تحصیل پزشکی در انگلیس

خواندن رشته‌ی پزشکی در هیچ‌کجای دنیا ساده و کوتاه نیست. دانشگاه‌های انگلیس نیز برای آموزش شما در رشته پزشکی در مقطع کارشناسی یک دوره ۶ ساله را در نظر گرفته‌اند. توجه داشته باشید که به‌جز دوره ۶ ساله تحصیل پزشکی یک دوره Foundation نیز در برنامه تحصیلی شماست که زمان و آمادگی برای آن را نیز باید در دستور کار قرار دهید.

پس از طی این دوره‌ها نیز درصورتی که به ادامه تحصیل و گرفتن تخصص علاقمند باشید با توجه به توانایی‌ها و علاقمندیتان می‌توانید یکی از ده‌ها تخصص ممکن را انتخاب کنید. محبوب‌ترین تخصص‌های پزشکی در انگلستان، تخصص‌های هوشبری،‌ آسیب‌شناسی، روان‌پزشکی، رادیولوژی و جراحی‌های تخصصی‌ است.

دوره‌های تخصصی ۳ تا ۴ سال هستند و در مجموع از شروع تحصیل پزشکی در انگلستان تا زمان فارغ‌التحصیلی به‌عنوان یک پزشک حدود ۱۰ سال تحصیل پیش‌روی شماست. برای اطلاعات در مورد تحصیل پزشکی در انگلستان به این صفحه مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی

نظام آموزشی کشور انگلستان، دانشگاه‌های این کشور را تبدیل به برترین دانشگاه‌ها در سطح دنیا کرده است. دانشگاه‌های تراز اول این کشور یعنی کمبریج و آکسفورد در رشته‌های پزشکی نیز گوی سبقت را از رقبای خود ربوده و هر ساله در رده‌های اول تا سوم برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا قرار دارند.

برای تحصیل پزشکی در انگلیس گزینه‌های متعددی پیش روی شماست که بهترین‌های آن‌ها، دانشگاه‌های زیر است:

 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه آکسفورد
 • کالج دانشگاهی لندن
 • کالج امپریال لندن
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه داندی
 • دانشگاه آبردین
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه بریستول

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان

همانطور که احتمالا انتظارش را دارید تحصیل در رشته پزشکی ارزان نیست. در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی مثل علوم انسانی و اقتصاد، رشته‌های پزشکی بالاترین شهریه‌ها را در دانشگاه‌های این کشور دارند.

این نکته را در نظر داشته باشید که شهریه تحصیل ۶ ساله شما مجزای از شهریه دوره‌های Foundation و تخصص پزشکیست و به‌علاوه شهریه دانشگاه‌ها در سه ساله‌ی اول با سه ساله‌ی دوم متفاوت بوده و با توجه به دروسی که در نیمه دوم تحصیل خود می‌گذرانید شهریه بالاتری نیز در انتظار شماست.

با در نظر داشتن همه‌ی این موارد، میانگین شهریه تحصیلی شما در سال‌های اول رشته پزشکی حدود ۲۵هزار پوند و در سال‌های پایانی بیش از ۴۰هزار پوند خواهد بود. این رقم برای دانشگاه‌های مختلف متفاوت بوده و تا سقف ۵۰هزار پوند در سال ممکن است تعیین شود.

شرایط کار با تخصص پزشکی در انگلیس

شرایط کار با تخصص پزشکی در انگلیس

همانطور که گفتیم انگلستان برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند بلافاصله در مراکز درمانی و زیر نظر سازمان خدمات و بهداشت و سلامت ملی این کشور مشغول به کار شوند.

موقعیت‌های شغلی پیش‌روی فارغ‌التحصیلان این رشته با توجه به علاقمندیشان:

 • نیروی ارتش
 • موسسات تحقیقاتی
 • سازمان‌های آزمایشگاهی درمانگاهی
 • مراکز درمانی خصوصی
 • خانه سالمندان
 • خدمات اورژانس و آمبولانس هوایی

درآمد پزشکان و متخصصان پزشکی در کشور انگلستان با توجه به سابقه کاری و نوع تخصص نیز متفاوت است. برای مثال دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده، کارآموز و دستیاران پزشکی که کمتر از ۳ سال سابقه کار دارند سالانه درحدود ۸۰ تا ۹۰ هزارپوند درآمد خواهند داشت درحالیکه پزشک عمومی بیمارستان‌ها، اورژانس و پزشکانی که تا ۲۰ سال سابقه‌ی کار دارند می‌توانند تا ۱۸۰هزار پوند در سال درآمد داشته باشند.

از رویای پزشک شدن تا تحصیل پزشکی در انگلستان

آنچه که برای علاقمندان به تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کشور انگلستان بیش از هرچیزی اهمیت دارد آمادگی برای دریافت پذیرش و اخد ویزای تحصیلی کشور انگلستان است. یک شروع قوی می‌تواند بخش بزرگی از مسیر ۱۰ ساله‌ی پزشکی را برای شما هموار کند تا تمرکز خود را روی تحصیل و نمرات بالا حفظ کنید.

موسسه مهاجرت تحصیلی مای آرمان پلتفرمی را برای شما آماده کرده تا دانشگاه‌های کشور انگلستان را جستجو، بررسی و مقایسه کنید؛ در این گام دانشگاه مورد علاقه و متناسب با شرایطتتان را پیدا می‌کنید. در قدم بعدی با تکیه بر تجربه‌ی ۱۰ ساله در زمینه اعزام دانشجو به خارج و با همراهی وکلا و کارشناسان حرفه‌ای مهاجرت تلاش می‌کنیم تا هیچ چالشی در این راه، شما را از رسیدن به رویای پزشک شدن در کشور انگلستان بازندارد.