10 علامت که شما را در معرض انواع بیماری کلیه قرار میدهد

بیماری کلیوی به این معنی است که کلیه های شما آسیب دیده و نمی‌توانند خون را آنطور که باید فیلتر  کنند. پس به طور کلی‌تر می‌توان ‌گفت که بیماری های کلیه شامل شرایطی است که کلیه‌های شما آسیب دیده‌اند. در این صورت ممکن است عوارضی را مشاهده کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • کم خونی
  • فشار خون بالا
  • ضعف استخوان
  • ضعف در اعصاب

بیماری های کلیوی همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. این مشکلات ممکن است به آرامی و در مدت زمان طولانی رخ دهند.

می‌توان ‌گفت که تشخیص زودهنگام و درمان به موقع اغلب می‌تواند از بدتر شدن بیماری مزمن کلیوی جلوگیری کند. هنگامی که بیماری کلیوی پیشرفت می‌کند، ممکن است در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود که بیمار در این شرایط برای حفظ زندگی خود نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه خواهد داشت.

اگر دیابت یا فشار خون بالا دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی هستید.

اگر نارسایی کلیه را تجربه می‌کنید، درمان‌ها شامل پیوند کلیه یا دیالیز است. سایر مشکلات کلیوی شامل آسیب حاد کلیه، کیست کلیه، سنگ کلیه و عفونت کلیه است که زیر نظر پزشک و با دارو، عمل جراحی و… قابل درمان خواهند بود.

علائم بیماری کلیه

علائم بیماری کلیه

بیش از 37 میلیون بزرگسال آمریکایی با بیماری کلیوی زندگی می‌کنند و اکثر آن‌ها از ابتلا به آن اطلاعی ندارند. تعدادی علائم فیزیکی برای اطلاع از بروز بیماری کلیوی وجود دارد، اما گاهی اوقات مردم آن‌ها را به بیماری دیگری نسبت می‌دهند.

همچنین، افراد مبتلا به بیماری کلیوی تا مراحل بسیار پایانی، زمانی که کلیه‌ها از کار می‌افتند یا زمانی که مقادیر زیادی پروتئین در ادرار وجود دارد، علائمی را تجربه نمی‌کنند.

دکتر جوزف واسالوتی، پزشک ارشد در بنیاد ملی کلیه می‌گوید: این موضوع یکی از دلایلی است که باعث شده تنها ۱۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه بدانند که به این بیماری مبتلا هستند.

در حالی که تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا بیماری کلیوی دارید انجام آزمایش است، دکتر واسالوتی 10 نشانه احتمالی که ممکن است بیماری کلیوی داشته باشید را توضیح داده است.

اگر به دلیل فشار خون بالا، دیابت، سابقه خانوادگی نارسایی کلیه یا اگر بالای 60 سال سن دارید، در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی هستید، مهم است که سالانه آزمایش بیماری کلیوی را انجام دهید. توجه داشته باشید که باید پس از انجام‌این‌آزمایشات حتماً علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

به طور کلی ۱۰ مورد از علائم بیماری کلیوی در ادامه گفته شده‌اند که شاید بتواند شما را در تشخیص ابتلا به این بیماری یاری رساند.

احساس خستگی

شما بیشتر خسته هستید، انرژی کمتری دارید یا مشکل تمرکز پیدا کرده‌اید.

کاهش شدید عملکرد کلیه می‌تواند منجر به تجمع سموم و ناخالصی‌ها در خون شود کا این می‌تواند باعث شود افراد احساس خستگی و ضعف کنند و تمرکز خود را به سرعت ازد دست بدهند.

یکی دیگر از عوارض بیماری کلیوی نیز کم خونی است که می‌تواند باعث ضعف و خستگی در افراد شود؛

مشکل خواب

وقتی کلیه‌ها به درستی فیلتر نمی‌شوند، سموم به جای خروج از بدن از طریق ادرار در خون باقی می‌مانند.

این موضوع می‌تواند خواب را سخت کند.

همچنین ارتباطی بین چاقی و بیماری مزمن کلیوی وجود دارد و آپنه خواب در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی در مقایسه با جمعیت عمومی شایع‌تر است؛

خشکی پوست

طبق بررسی های انجام شده؛ در مجله سلامت دکترتو اینگونه اشاره شده است که:

خشکی پوست می‌تواند نشانه‌ای از بیماری معدنی و استخوانی باشد که اغلب با بیماری پیشرفته کلیوی همراه خواهد بود. یعنی زمانی که کلیه‌ها دیگر قادر به حفظ تعادل مناسب مواد معدنی و مواد مغذی در خون شما نیستند

تکرر ادرار

در این شرایط شما نیاز به دفعات بیشتر ادرار خواهید داشت.

اگر احساس می‌کنید که به  خصوص در شب بیشتر ادرار می‌کنید، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کلیوی باشد.

علت این موضوع می‌تواند اینگونه بیان شود که هنگامی که فیلترهای کلیه آسیب می‌بینند، باعث افزایش میل به ادرار خواهند شد که گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ی عفونت ادراری یا بزرگ شدن پروستات در مردان نیز باشد؛

مشاهده خون در ادرار

کلیه‌های سالم معمولاً هنگام فیلتر کردن مواد زائد، از خون استفاده می‌کنند، اما وقتی فیلترهای کلیه آسیب دیده باشند، این سلول‌های خونی شروع به نشت در ادرار می‌کنند. علاوه بر سیگنال بیماری کلیوی، خون در ادرار می‌تواند نشان دهنده تومور، سنگ کلیه یا عفونت نیز باشد؛

پف اطراف چشم

پروتئین موجود در ادرار نشانه اولیه آسیب فیلترهای کلیه است که باعث می‌شود پروتئین به داخل ادرار نشت کند. این پف دور چشم‌ها می‌تواند به این دلیل باشد که کلیه‌های شما به جای نگه داشتن آن در بدن، مقدار زیادی پروتئین در ادرار نشت می‌کنند؛

گرفتگی عضلات

عدم تعادل الکترولیت می‌تواند ناشی از اختلال در عملکرد کلیه باشد. به عنوان مثال، سطوح پایین کلسیم و فسفر ممکن است گرفتگی عضلات را تشدید کند.

درمان بیماری‌های کلیه با تغییر سبک زندگی

معمولاً برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، اصلاح سبک زندگی توصیه می‌شود. به همین منظور موارد زیر را جهت بهبود سبک زندگی برای شما مثال زده‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید بدن خود را در مقابل این بیماری محافظت کنید:

  • کاهش یا قطع مصرف سیگار و دخانیات؛
  • کاهش نمک مصرفی در طول شبانه روز (کمتر از 6 گرم در روز یعنی حدود 1 قاشق چای‌خوری )؛
  • ورزش به صورت منظم؛
  • کاهش وزن در صورت تشخیصچاقی؛
  • عدم مصرف الکل.