cardinal_hero_docدر موارد زیادی، لاپاروسکوپی جایگزین جراحی لاپاروتومی (استفاده از برش‌های بزرگتر در ناحیۀ شکم) می‌شود. همچنین استفاده از لاپاروسکوپی برای انجام برخی عمل‌های جراحی، عوارض، استرس و هزینۀ کمتری دارد. از کاربردهای لاپاروسکوپی در بیماری‌های زنان می‌توان به جراحی اندومتریوز، هیسترکتومی (برداشتن رحم)، رفع چسبندگی‌ها و کیست تخمدان اشاره کرد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

لاپاراسکوپی نوعی جراحی است که در آن پزشک بوسیله دوربین و ابزارهای ویژه بدون باز کردن کل جداره شکم، عضو مورد نظر را جراحی می کند
•    برش های کوچک شکم، خونریزی و درد کمتر و دوران نقاهت کوتاهتر از جمله مزیت های  نسبت به اعمال جراحی باز است
•    لاپاراسکوپی برای جراحی های ناشی از مشکلات زنانه کاربرد فراوانی دارد
•    افراد بالای 60سال، مبتلایان به نارسایی های شدید ریوی و قلبی و اختلالات انعقادی کنترل نشده، با ممنوعیت انجام لاپاراسکوپی مواجه هستند
•    داشتن تبحر و مهارت کافی جراح برای انجام موفق عمل لاپاراسکوپی ضروری است

یک متخصص داخلی با اشاره به اینکه نارسایی های شدید ریوی و قلبی یا اختلالات انعقادی کنترل نشده، از جمله مواردی است که انجام لاپاراسکوپی برای افراد مبتلا به آنها ممنوعیت دارد، توصیه کرد: انجام عمل جراحی به این روش در سنین بالای 60 تا 65 سال چندان مناسب نیست اما لاپاراسکوپی برای جوانانی که مشکل خاصی ندارند و در سن مناسب هستند، می تواند بهترین گزینه برای انجام اعمال جراحی شکمی باشد.

 دکتر علی علی عسگری در گفت و گو با مجله پزشکی دکتر سلام با اشاره به اینکه لاپاراسکوپی  شیوه نوینی است که با ایجاد کمترین مشکلات می تواند برای انجام جراحی های شکمی به پزشکان کمک کند، تصریح کرد: در واقع لاپاراسکوپی یک روش درمانی است که به جراح این امکان را می دهد که با برش های کوچک نقاط معینی از شکم به داخل شکم و لگن فرد دسترسی پیدا کند. بطوریکه با ارسال ابزار نازکی به نام لاپاروسکوپ را از طریق ایجاد سوراخی کوچک در جداره شکم به داخل شکم فرستاده می شود و به این وسیله موضع مورد نظر را عمل می کنند.

وی ادامه داد: در لاپاراسکوپی به جای اینکه کل شکم را برای معاینه یا جراحی باز کرده و از آن طریق عمل جراحی باز انجام دهند، دو تا سه سوراخ با قطر حدود یک سانتی متر در جداره شکم وارد می کنند؛ از یکی از برش ها دوربین و منبع نور را داخل کرده و از دیگری با ورود قیچی ها و چاقوهای بلند عضو مورد نظر را جراحی می کنند. در واقع پزشک با دست خود اما خارج از شکم بوسیله تکان دادن ابزارها جراحی را انجام داده و با مشاهده اعضای داخلی بر فرآیند عمل نظارت دارد.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه در سال های اخیر از لاپاراسکوپی در بسياری از اعمال جراحی شکمی استفاده می شود که نسبت به جراحی های باز مزیت های فراوانی دارد، افزود: در این روش ایجاد برش های کوچک تر نسبت به جراحی های باز، سبب کاهش احساس درد در بیمار شده و زمان بهبودی زخم را کوتاه تر می کند؛ در نتیجه موجب می شود که بیمار دوره نقاهت کمتری داشته و پس از عمل زودتر قادر به راه رفتن باشد.

وی اظهار داشت: با استفاده از شیوه لاپاراسکوپی می توان عوارض پس از عمل را کاهش داد اما نتیجه و موفقیت هر دو اعمال جراحی باز و لاپاراسکوپی مشابه یکدیگر است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ اما کاهش خونریزی، خطر عفونت و درد، کاهش احتمال چسبندگی، مدت بيهوشی و مدت زمان جراحی از جمله مزیت های لاپاراسکوپی محسوب می شود.

دکتر علی عسگری، درد شکم و وجود مایع غیر طبیعی در آن، مشکل در باردار شدن یا بارداری خارج رحمی را از جمله مواردی دانست که بطور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود و اضافه کرد: به هنگام بروز اغلب مشکلات و ناراحتی های زنانه همچون کیست تخمدان، چسبندگی و هیسترکتومی نیز می توان انجام لاپاراسکوپی را بیماران پیشنهاد داد.

وی با اشاره به اینکه نارسایی های شدید ریوی و قلبی یا اختلالات انعقادی کنترل نشده، مواردی است که انجام لاپاراسکوپی برای افراد مبتلا به آنها ممنوعیت دارد، توصیه کرد: انجام عمل جراحی به این روش در سنین بالای 60 تا 65 سال چندان مناسب نیست اما لاپاراسکوپی برای جوانانی که مشکل خاصی ندارند و در سن مناسب هستند، می تواند بهترین گزینه برای انجام اعمال جراحی شکمی باشد. این نکته را باید به خاطر داشت افرادی که تصمیم به استفاده از لاپاراسکوپی می گیرند، می بایست به یک پزشک متخصص که از تبحر و مهارت کافی در این زمینه برخوردار است، مراجعه نمایند. در پایان گفتنی است حمام کردن و پرهیز از خوردن و آشامیدن هر نوع مایعاتی حتی آب از نیمه شب قبل از عمل می تواند در انجام بهتر لاپاراسکوپی در بیماران کمک کننده باشد.