fitness

اگر می خواهید سالم  و همیشگی لاغر شوید بدون ورزش امکان پذیر نیست. فعالیت بدنی  باعث  لاغری می شپود عدم برنامه ریزی به شکست منجر می شود.هنگامی که جوان هستنید، ورزش و تناسب اندام به احتمال زیاد به یک کار عادی  تبدیل می شود  

همه کسانی که دیدن سریال‌های شبانه تلویزیونی را نگاه میکنند بدون شک کامران تفتی را می شناسند و با شخصیتهای جذاب  وی در سریال‌های «خواب و بیدار»، «پای پیاده»، «زیر هشت» و « پنجره» آشنا هستند. او هنرپیشه ای است که دوست دارد  هم در زمینه ه ورزش و هم زندگی شخصی‌اش شماره یک باشد.

بازیگری که در کنار هنر،  ورزش کردن از بزرگ‌ترین دغدغه‌های زندگی اوست. او یک مرد تمام عیار ایرانی است و عاشق قورمه‌سبزی و غذاهای خانگی به‌خصوص دستپخت مادرش. از خوردن داروهای شیمیایی بیزار است و برای آرام کردن دردهای خود تنها از داروها و عرقیات گیاهی استفاده می‌کند. پای صحبت‌های او باشید تا از راز و رمز تناسب اندام و آرامش یک مرد هنرمند ایرانی بیشتر بدانید.

سال‌های ابتدایی که تئاتر کار می‌کردم تمرین‌های بدنی و بیانی تئاتر کمک فراوانی به تناسب اندامم می‌کرد. اگرچه من از کودکی ورزش‌های مختلفی ازجمله رزمی،  والیبال و فوتبال کار می‌کردم اما ضرورت داشتن بدنی آماده،  نداشتن شکم،  تناسب بالاتنه و پایین‌تنه همیشه مجبورم می‌کرد یک ورزش روتین را در کنار فعالیت‌هایم داشته باشم و هرچه به سمت میانسالی و گذشتن از مرز 30سالگی رسیدم سعی کردم همیشه پرهیز را در برنامه‌ام داشته باشم. به نظر خودم قدم اول تئاتر و قدم دوم ورزش حرفه‌ای بود که کمک شایانی به از دست ندادن تناسب‌اندام من کرد.

چون کنار خانواده زندگی می‌کنم و مثل تمام مادرها، مادر به‌شدت کدبانویی هم دارم مدیریت مصرف تمام ویتامین‌ها، پروتئین‌ها، سبزیجات و میوه‌ها با وی است و اگر زمانی خودم در مصرف هرکدام از این مواد غذایی ضروری کاهلی یا غفلتی کنم با گوشزد به‌موقع و سریع مادرم همه آنها را در برنامه غذایی‌ام می‌گنجانم.

در عین اینکه اشتهای زیادی دارم و عاشق خوردن هستم، اصلا پرخوری نمی‌کنم. همه می‌دانند من شدیدا مرد سنتی و عاشق غذاها به‌خصوص قورمه‌سبزی و خوردنی‌های مامان پز و ایرانی هستم و همیشه از غذاهای خانگی لذت بی‌اندازه‌ای می‌برم بنابراین زیاد اهل غذاهای بیرون و فست‌فود نیستم. نمی‌گویم اصلا پیتزا و فست‌فود نمی‌خورم، نه اما انتخاب اول و آخرم غذای خانه و به‌ویژه دستپخت مادرم است.

هیچ‌وقت بدنسازی با وزنه نداشتم چون به خاطر استعدادی که بدنم داشت به محض کار کردن با وزنه درشت می‌شد و کاملا وضعیت انعطاف‌پذیر و قابل تغییر خود را از دست می‌داد. به همین خاطر ایروبیک و ورزش‌های کششی و نرمش در هر مکانی حتی بدون وسیله و امکانات از ضروریات برنامه‌ها و تفریحاتم بود و به جرات می‌گویم همین تمرینات ساده حالم را همیشه خوب می‌کرد و می‌کند. ورزش کردن شما را خوش‌اخلاق می‌کند و ایده‌های تازه‌ای را در رابطه با شکل زندگی‌تان به شما می‌دهد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم تبحر فراوان مادرم در درست کردن و تهیه کردن عرقیجات گیاهی است. چهل گیاه، عرق نعناع و کاسنی از دارو و درمان‌های همیشگی خانه ماست. شربت سکنجبین با یخ فراوان نوشیدنی محبوب من به محض رسیدن به خانه است که مادرم با ترکیبی هنرمندانه آن را آماده کرده و در اختیارم می‌گذارد. به‌دانه، چهارتخم، ترکیب شیر و عسل و شکرتیقال و نشاسته و همه این چیزهای آشنایی که همه آنها را می‌شناسند، نوشیدنی‌های من برای صاف و رسا نگه‌داشتن صدایم است.

عاشق درست کردن غذاهای من‌درآوردی و ترکیب مواد خوشمزه و رنگارنگ و مقوی با هم هستم اما چون خیلی فرصت آشپزی ندارم، معمولا آشپزی نمی‌کنم. اما موقعی که مشغول غذا خوردنم حتما به ریز نکات سلامت و مقدار کلسیم و پروتئین غذایی که می‌خورم توجه می‌کنم و حتی درمورد چیزهایی که نمی‌دانم از مادرم کمک می‌گیرم و به دایره اطلاعات غذای‌ام می‌افزایم.

از آنجایی که اساسا آدم درون‌گرایی هستم سعی می‌کنم با انرژی که در خودم ایجاد می‌کنم، بیماری‌ها و ناراحتی‌های بدنم را از این طریق بهتر کنم. مثلا هیچ‌وقت با یک سردرد یا زانودرد ساده پنج قرص مسکن نمی‌خورم چون کلا اهل خوردن قرص و داروهای شیمیایی نیستم و معتقدم زندگی به شکل خودکار سیر طبیعی خود را طی می‌کند و مرکز فرماندهی مغز تا حدی درست و منطقی حرکت‌های سلولی و تغییرات بدن را کنترل می‌کند که هیچ احتیاجی نیست درد‌های گذرا و پیش پاافتاده را به دست هزار و یک‌جور قرص و داروی شیمیایی بسپاریم.

اینکه با یک قلب پاک و بدون کینه مي‌توانید به هر چیزی که دوست دارید برسید،  اگر«ترس،  حسادت و دروغ» را از زندگی دور کنید با آرامش زندگی مي‌کنید به‌خصوص اگر حسادت را از خودتان دور کنید، این بزرگ‌ترین درسی بود که من از زندگی گرفتم.

اینکه فرصت برای خوب بودن خیلی کم است، «ممکن است چند دقیقه دیگر وقت تو تمام شود و تو هنوز هیچ کاری نکرده باشی.»  این جمله را همیشه با خودم می‌گویم.

همه ما باید بدانیم فرصت کم است و تمام امکاناتی که در اختیارمان است در این مسیر باید با تمام توان به خدمت بگیریم تا به بهترین شکل زندگی کنیم و تا لحظه آخر دست از مراقبت و پرورش روح و جسم برنداریم. من به عنوان یک انسان با درک از نعمت‌هایی که خداوند به من داده باید بدانم تا آخر عمر مراقب ویژگی‌های خدادادی‌ باشم و از آن لذت ببرم.

تا آخر عمر مراقب ویژگی‌های خدادادی‌ باشیم

شرایط استرس‌زا و پرتنش زندگی امروز احتیاج دارد که شما هرازگاهی درنگی در مسیرتان کنید تا آرامش به شما بازگردد. پیشنهاد جدی و عالی من به همه نوشیدن شربت بهارنارنج کم‌شیرین قبل از خواب است که به وضوح تاثیر آن را در داشتن خوابی آرام خواهید دید. اگر سنگینی بعد خوردن غذا را در معده‌تان احساس می‌کنید عرق نعناع با کمی آب و شکر معجزه می‌کند.  وقتی خنکای شربتی که می‌نوشید به وسط قفسه سینه شما می‌رسد و این آرامش را به کل سلول‌های عصبی شما می‌رساند به وضوح تاثیر بی‌نظیر تمام این عرقیات گیاهی با ریشه و قدمتی که دارند را می‌توانید احساس کنید.

حسادت را از زندگی دورکنید

هر کدام از ما باید هرازگاهی به اطراف‌مان و به آدم‌های که از نعمت سلامت محروم هستند نگاهی بیندازیم چراکه همین‌ها مصداق بزرگی برای درک ماست تا بدانیم پروردگار تا چه اندازه لطف و عنایت به ما بابت نعمت سلامت داشته است پس بهترین کار این است که در این فرصت کم زندگی حسابی قدر لحظه‌های‌مان را بدانیم و با مراقبت از سلامت و لذت بردن از زندگی‌مان انرژی خود را به اطرافیان‌مان هم منتقل کنیم.

اینکه با یک قلب پاک و بدون کینه مي‌توانید به هر چیزی که دوست دارید برسید،  اگر«ترس، حسادت و دروغ» را از زندگی دور کنید با آرامش زندگی مي‌کنید به‌خصوص اگر حسادت را از خودتان دور کنید، این بزرگ‌ترین درسی بود که من از زندگی گرفتم.  اینکه فرصت برای خوب بودن خیلی کم است، «ممکن است چند دقیقه دیگر وقت تو تمام شود و تو هنوز هیچ کاری نکرده باشی.»  این جمله را همیشه با خودم می‌گویم.

منبع- مجله سیب سبز