درمان خانگی گل مژه چشم

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

باکتری اورئوس یکی از باکتری های شایع،  است که باعث ایجاد گل مژه می شود و به راحتی در چند روز درمان می شود. گل مژه  زمانی رخ می دهد که غدد چربی در پلک تحت تاثیر قرار می گیرد.

کمبود ویتامین A می تواند علت اصلی ایجاد گل مژه باشد. ممکن است گل مژه بدون درمان هم بهبود پیدا کند. ممکن است یک تا سه هفته طول بکشد. در این مقاله به 11 روش خانگی برای درمان گل مژه می پردازیم ؛ همچنین اینفوگرافیک درمان گل مژه نیز در ادامه قرار گرفته است.

گل مژه توده کوچک قرمز رنگ است که می تواند در داخل و بخشی در خارج از پلک قرار گیرد. نشانه های آن  قرمزی، ،  سوزش و تورم. درمان طبیعی و ارزان برای آن وجود دارد .گل مژه دردناک و بسیار آزار دهنده است و در کودکان آسان تر از بزرگسالان است.

گل مژه عفونت پلک است. علل شایع گل مژه چشم می توان به بهداشت نامناسب پلک، تغییرات هورمونی، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی با کیفیت ضعیف و غیره اشاره کرد.

گل مژه ممکن است در قرمزی، تورم و درد در چشم دچار عفونت شود. برای درمان گل مژه چشم یک فرد باید  چشم خود را با آب سرد 3 تا 4 بار در روز بشوید. علاوه بر آب سرد،  همچنین در این بخش 11 داروی خانگی موثر و ارزان را معرفی می کنیم :

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

11 داروی خانگی برای درمان گل مژه چشم

تخم گشنیز

تخم گشنیز را در آب جوش ریخته و پس از خنک شدن چشم خود را با این آب بشویید این کار را هر 6 ساعت یک بار انجام دهید.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

گواوا، اقاقیا و برگ چای

این گیاهان را در آب جوش ریخته و بعد از ولرم شدن آب، آن را با استفاده از یک توپ پنبه در محل گل مژه بزنید. استفاده منظم از این درمان می تواند در کاهش تورم ناشی از گل مژه چشم کمک کند.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

برشهایی از سبزیجات

برشهای سبزیجات مانند خیار و سیب زمینی برای گل مژه مفید است. برشهایی از آنها را در محل گل مژه قرار دهید دقت کنید سبزیجات تازه باشد و خوب شسته شود.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

روغن میخک برای رفع گل مژه

استفاده از روغن میخک در چشم دچار عفونت می تواند در کاهش التهاب ناشی از گل مژه چشم کمک کند. روغن میخک  به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی برای گل مژه چشم است.

به عنوان قطره چشمی برای درمان گل مژه چشم استفاده می شود. قرار دادن چند قطره از این مخلوط را 2 تا 3 بار در روز می تواند به تسکین گل مژه کمک کند.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

آب سیر درمان گل مژه

آب سیر را می توانید با استفاده از یک توپ پنبه ای در چشم مبتلا استفاده کنید. با استفاده از این درمان 6 – 7 بار در یک روز می توانید استفاده کنید.

سفیده تخم مرغ

شما می توانید سفیده تخم مرغ بر روی یک تکه پارچه پنبه ای به محل مورد نظر بزنید 3-4 بار در روز استفاده کنید.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

ژل آلوئه ورا

این ژل درمان خانگی موثری است.

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

چای

چای قاصدک را به صورت منظم برای درمان گل مژه چشم مصرف کنید. چای کیسه ای خیس شده در آب سرد نیز می تواند برای درمان گل مژه مفید باشد. شما می توانید چای کیسه ای بابونه را برای نتایج موثر نیز استفاده کنید. 

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

روغن کرچک

یکی دیگر از درمان های طبیعی در منزل است؛ در این روش شما به طور مستقیم می توانید به صورت روزانه برای درمان گل مژه چشم از آن استفاده کنید. شما باید روغن کرچک را در چشم آلوده چندین بار استفاده کنید.

اینفوگرافیک درمان گل مژه | 5 روش درمان خانگی

گل مژه,درمان گل مژه,انواع گل مژه

جهت رفع گل مژه چشم علاوه بر مواردی که در بالا نظیر چای کیسه ای سبز یا سیاه و چای بابونه، تخم گشنیز، روغن میخک، روغن کرچک و . . . معرفی شد، همچنین می توانید از کیسه آب گرم، خیار یا سیب زمینی نیز استفاده کنید.

کیسه آب گرم را بر روی پلک خود که گل مژه زده است، قرار دهید و چند دقیقه ای بگذارید بماند. این کار را چند مرتبه در روز انجام دهید. همچنین استفاده از لوازم آرایشی و لنز ها را تا بهبودی کامل گل مژه متوقف کنید و سعی کنید از محصولات آرایشی با کیفیت تهیه کنید.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

درمان گل مژه