ebola_micrograph_virus-afrique

مشخصه بیماری ابولا یک درگیری چند سیستمی است که با ظهور ناگهانی سر درد شدید، درد عضلانی، تب، تهوع و استفراغ آغاز شده و به سمت ضعف، اسهال شدید، بثورات پوستی، تظاهرات خونریزی دهنده در پوست و مخاطات و شوک پیشرفت می‌کند.

میزان کشندگی ابولا بالاست و انتقال این بیماری به مراقبین و پرسنل بهداشتی به طور شایع اتفاق می‌افتد

 دکتر بی‌تا ربانی؛ متخصص بیماری‌های داخلی در پایگاه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون نوشت:

ویروس ابولا عامل بیماری تب خونریزی دهنده ابولا (Ebola Hemorrhagic fever ) برای اولین بار در سال 1976 شناخته شد. اپیدمی‌های این بیماری معمولاً با یک مورد منفرد که از مخزن ناشناخته‌ای از طبیعت انتقال یافته، شروع شده و عمدتاً از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار و مایعات بدن وی گسترش می‌یابد.

اپیدمی‌های اولیه ابولا در کشورهای سودان و زئیر رخ داد که هر دو با استفاده از سوزن و سرنگ‌های غیراستریل ارتباط داشته است.

میزان کشندگی ابولا بالاست و انتقال این بیماری به مراقبین و پرسنل بهداشتی به طور شایع اتفاق می‌افتد. در مطالعات انجام شده مدرکی دال بر نقش ذرات معلق در هوا در گرفتاری انسانها موجود نیست و تماس با خون و ترشحات بدن بیمار و یا لاشه میمونهای بیمار، عامل اصلی انتقال بیماری محسوب می‌شود.

مشخصه بیماری ابولا یک درگیری چند سیستمی است که با ظهور ناگهانی سر درد شدید، درد عضلانی، تب، تهوع و استفراغ آغاز شده و به سمت ضعف، اسهال شدید، بثورات پوستی، تظاهرات خونریزی دهنده در پوست و مخاطات و شوک پیشرفت می‌کند.

هیچ درمان اختصاصی ضد ویروسی برای ابولا موجود نیست و درمان‌های حمایتی نیز در اغلب موارد مؤثر نیست و با توجه به اینکه هیچ واکسنی جهت پیشگیری در دسترس نیست، به نظر می‌رسد تنها راه پیشگیری محدود کردن تماس‌های نزدیک با بیماران و مایعات بدن آنها است.

اپیدمی فعلی بیماری ابولا که در غرب آفریقا رخ داده با توجه به تعداد موارد ابتلا و میزان مرگ و میر، جدی‌ترین طغیان بیماری است که تاکنون گزارش و ثبت شده است.

با عنایت به هشدار سازمان جهانی بهداشت، در برخی کشورها محدودیت‌هایی برای ورود مسافران از کشورهای غرب آفریقا خصوصاً گینه، لیبریا و سیرالئون گذاشته شده است. با توجه به گزارش موارد بیماری در مسافرینی که از این مناطق به کشور خود بازگشته‌اند، توصیه می‌شود از سفرهای غیرضروری به این مناطق خودداری گردد و در صورت مسافرت ضروری، با توجه به دوره کمون بیماری که از 2 تا 21 روز متغیر است، بروز علائم تب، سردرد، اسهال، استفراغ و خونریزی طی یک ماه پس از تاریخ مراجعت را جدی گرفته و حتماً به پزشک مراجعه کنند.

با توجه به احتمال انتقال ویروس ابولا از طریق خون، ضروری است؛ مسافرانی که به این مناطق سفر کرده‌اند تا یک ماه پس از مراجعت و افرادی که در تماس نزدیک با این مسافران بوده‌اند تا یک ماه پس از آخرین زمان تماس از اهدای خون خودداری کنند.

قابل ذکر است افراد مبتلا به بیماری خونریزی دهنده ابولا به علت حضور RNA ویروس در خون تا مدتها پس از درمان، تا یک سال پس از بهبودی کامل علائم قادر به اهدای خون نخواهند بود.