در این بخش که با عنوان علت و درمان پوسته پوسته شدن دست ها، در مجله پزشکی دکتر سلام منتشر شده است به شما ماسک هایی معرفی می کنیم که با استفاده از این ها می توانید پوسته پوسته شدن دست هایتان را درمان کنید. مهم ترین علت پوسته پوسته شدن پوست کمبود ویتامین A و D می باشد به همین دلیل بهتر است از میوه ها و ماسک هایی استفاده کنید که سرشار از ویتامین و D می باشد. به علاوه برای جلوگیری از پوسته شدن پوست و کلا اجزای بدن باید بیشتر استحمام کرد.

علت و درمان پوسته پوسته شدن دست ها

یکی از گیاهانی که سرشار از ویتامین می باشد شنبلیله است. استفاده از ماسک این گیاه ، علاوه بر درمان پوسته پوسته شدن های پوست ، باعث درمان سختی پوست و رفع سبزی آن و جوش های پوست و روشن شدن رخساره نیز می گردد، این ماسک یکی از بهترین ماسک های گیاهی و نافع برای پوست می باشد.  

برای تهیه این ماسک ، بدین ترتیب عمل نمایید

شنبلیله را له کرده و آب آن را کاملا از تفاله اش جدا نموده، چون دارای بوی بدن می باشد کمی اسانس نعناع به آن اضافه نموده و بعد از آن برای محلی که می خواهید استفاده می نمایید.
اگر این مایع را با آب ترب مخلوط کنید و به صورت بمالید اثر آن چند برابر می شود چرا که ترب نیز سرشار از ویتامین C بوده و برای پوسته پوسته شدن پوست، بسیار مفید می باشد.
تذکر
آب شنبلیله علاوه بر موارد یاد شده برای ترک های پوستی و بهبود آن ها نیز بسیار مفید می باشد و باید هر روز، روزی ۳ بار بر روی ترک ها مالیده شود تا هر چه زودتر ترک ها درمان شوند.

چند ماسک مفید دیگر 

1 – استفاده از اسانس اسطوخودوس، در درمان پوسته شدن پوست (به خصوص در اثر آفتاب) بسیار موثر می باشد.
2 – آرد عدس و گل سرخ را کوبیده و با آب خمیر کرده و سپس به پوست بمالید .
3 – روغن گردو درمان کننده خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می باشد.
4 روغن گل سرخ نیز در درمان پوسته پوسته شدن پوست موثر است.
چگونه با آلوئه ورا آفتاب سوختگی را درمان کنیم؟

چگونه پوسته پوسته شدن پوست را درمان کنیم؟

پوسته پوسته شدن، روش بدن به منظور تعمیر سلول ‌های آسیب ‌دیده است. پوسته پوسته شدن پوست بی‌ضرر است و به فرآیند التیام کمک می‌ کند، اما می ‌تواند با خارش و ناراحتی همراه باشد.

پوسته پوسته شدن دست و پوست یک مشکل رایج پس از آفتاب ‌سوختگی محسوب می‌ شود. در این مقاله به برخی از گام ‌های ساده که افراد می ‌توانند از آن ها برای جلوگیری یا درمان پوسته پوسته شدن پوست استفاده کنند، نگاه می ‌کنیم.

افراد می ‌توانند روش ‌های زیر را برای درمان پوسته پوسته شدن دست و پوست امتحان کنند:

آلوئه ورا و مرطوب کننده:

بسیاری از مردم فهمیده اند که آلوئه ورا یک مرطوب کننده موثر است که به بهبود خشکی پوست کمک می ‌کند. این کار به ویژه بعد از آفتاب ‌سوختگی، یعنی هنگامی که پوست داغ و قرمز است، مفید است. ژل آلوئه ورا و یا لوسیون ها می‌ توانند:

  • پوست را خنک کنند
  • التهاب را کاهش دهند
  • فرایند پوسته پوسته شدن پوست را کاهش دهند یا آرام کنند

لوسیون را با نوک انگشتان خود به آرامی بر روی پوست اعمال کنید. به جای مالیدن آن بر روی پوست، لوسیون را روی پوست رها کنید. این کار باعث به حداکثر رساندن اثرات مرطوب کنندگی و به حداقل رساندن التهابات می‌ شود.

آفتاب سوختگی می ‌تواند پوست را خشک کند و پوست خشک، پوسته پوسته شدن را شدید تر می‌ کند. فردی که مایل به متوقف‌ کردن پوسته پوسته شدن پوست خود پس از آفتاب ‌سوختگی است، باید از مرطوب کننده استفاده کند.

مطالعه ‌ای که در ژورنال بین‌ المللی تحقیقات در داروسازی منتشر شد توصیه می ‌کند که از مرطوب کننده فرآوری نشده استفاده کرده و برای حفاظت از پوست بعد از آفتاب ‌سوختگی آن را به کار برید.

برخی از مرطوب کننده ‌ها ممکن است حاوی موادی باشند که برای آفتاب ‌سوختگی مناسب نیستند. در صورتی که در مورد مرطوب کننده خود مطمئن نیستید باید با پزشک مشورت کنید.

کرم ها و لوسیون‌ های حاوی آلوئه ورا، هم از فواید آلوئه ورا و هم مرطوب کننده ها استفاده می‌ کنند.

افراد می‌ توانند ژل آلوئه ورا را در بسیاری از فروشگاه‌های دارویی و یا فروشگاه های آنلاین پیدا کنند.

مزایای نوشیدن آب گرم

هیدراته بمانید

رطوبت رسانی برای بیرون بدن و هیدراته ماندن برای داخل بدن ضروری است. افراد باید روزانه هشت لیوان و یا در حدود نیم لیتر آب بنوشند.

استفاده از ضد التهاب ها

استفاده از ضد التهاب هایی  (OTC) مانند ایبوپروفن و یا نپروکسن، می ‌تواند به پوسته پوسته شدن دست و پوست که دردناک است، کمک کند.

کرم های ضد التهاب OTC مثل کرتیزن می ‌تواند به کاهش التهاب ناشی از آفتاب ‌سوختگی کمک کند. کرم ‌های ضد التهاب با دوز پایین در اغلب فروشگاه ‌های دارویی یا سوپرمارکت ‌ها و همچنین به صورت آنلاین موجود هستند.

از محرک ها اجتناب کنید

از هر چیزی که می ‌تواند سوزش را تحریک کند خودداری کنید. محرک ها روند درمان را مختل کرده و آسیب ناشی از سوختگی را افزایش می ‌دهند.

از منابع محرک آفتاب‌ سوختگی زیر اجتناب کنید:

  • آب خیلی گرم یا سرد
  • خراشیدن
  • مالش شدید و سایش

دور ماندن از خورشید برای مدتی، از افزایش سوزش جلوگیری می کند.

این درمان ‌های خانگی را امتحان کنید

شواهد علمی زیادی برای پشتیبانی از هر نوع درمان خانگی و یا درمان‌ های طبیعی برای مقابله با آفتاب ‌سوختگی وجود ندارد. اما بیشتر درمان ‌های طبیعی و خانگی ایمن هستند مگر اینکه کسی به آن ‌ها آلرژی داشته باشد.

این موارد را امتحان کنید:

  • استفاده از کرم منتول بر روی پوست
  • اضافه کردن جوش ‌شیرین به حمام سرد
  • گذاشتن عسل بر روی پوست

تاثیرات فناوری نانو بر کرم های ضدآفتاب

پیشگیری از پوسته پوسته شدن دست و پوست ناشی از آفتاب سوختگی

پیشگیری از آفتاب ‌سوختگی در اولین مکان، بهترین راه برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوست به دلیل آفتاب‌ سوختگی است.

یکی از ساده ‌ترین روش ‌ها برای جلوگیری از آفتاب ‌سوختگی، استفاده از کرم ‌های ضد آفتاب مناسب قبل از بیرون رفتن از منزل، حتی در روزهای ابری، است. نکات دیگر عبارتند از محدود کردن زمان سپری‌ شده در زیر آفتاب و پوشیدن پیراهن ‌های آستین بلند و شلوار.

اگر اکنون دیگر خیلی دیر شده است، هر چه زودتر به داخل خانه بروید و آلوئه ورا را بردارید. آن را به هر بخشی از پوست که ممکن است تحت‌ تاثیر قرار بگیرد، بمالید. آلوئه ورا نه تنها روند را کند می کند بلکه به جلوگیری از پوسته پوسته شدن پوست نیز کمک می ‌کند.

در صورت امکان، دوش بگیرید و آلوئه ورا و یا مرطوب کننده مناسب دیگری را بلافاصله پس از آن بر روی پوست اعمال کنید. پوست وقتی مرطوب است بیش‌ترین رطوبت را جذب می ‌کند.

چقدر طول می ‌کشد تا آفتاب‌ سوختگی بهبود یابد ؟

سوختگی ملایم ظرف مدت ۳ تا ۵ روز درمان می‌شود. پوسته پوسته شدن دست تا یک هفته طول می‌ کشد، اما مقادیر کمی از پوست نیز ممکن است که به مدت چند روز و یا حتی چند هفته بعد از آن به پوسته پوسته شدن ادامه دهد.

افراد باید بعد از آفتاب ‌سوختگی از کندن پوسته های روی پوست اجتناب کنند چون ممکن است که سلول‌های زیرین در برابر عفونت آسیب ‌پذیر باشند.

چه کسی در خطر است؟

شواهد اخیر، نشان داد که آفتاب ‌سوختگی همچنان به صورت یک مشکل فراگیر باقی مانده است. علی ‌رغم آگاهی عمومی بیشتر در مورد شرایطی مانند سرطان پوست، این مشکل همچنان ادامه دارد.

هر کسی می‌ تواند آفتاب ‌سوخته شود. اما طبق این مطالعه، بزرگسالان جوان تر، افراد سفید پوست غیر اسپانیایی و آن‌ هایی که پوست حساسی دارند در بالاترین خطر آفتاب ‌سوختگی قرار دارند. افرادی که از دستگاه برنزه کننده استفاده می‌کنند، زمان زیادی را در آفتاب می ‌گذرانند و یا اینکه چاق هستند نیز در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار دارند.

 نتیجه گیری

پوسته پوسته شدن یک بخش طبیعی از فرآیند التیام حوادثی مانند آفتاب ‌سوختگی محسوب می ‌شود. راه‌ هایی برای به حداقل رساندن آن و یا جلوگیری از آن وجود دارد.

با این حال تنها روش پیشگیری در وهله اول این است که از پوسته پوسته شدن دست و پوست اندام های دیگر جلوگیری کنید.

اگر درد شدید است و یا بیماری ای همراه با آفتاب‌ سوختگی وجود دارد، با پزشک مشورت کنید.