490x315xpregnancy,P282,P29.jpg.pagespeed.ic.uhVIpM-AA-در تابستان برای پیشگیری از کم‌آبی و به دلیل گرمای هوا و تعرق بیشتر مصرف بیشتر مایعات جزو ضروریات است. اگر اواخر بارداری به تابستان بیفتد، چون تعریق بیشتر است میزان مایع اطراف جنین نیز کاهش می‌یابد و این مساله روی رشد و وزن‌گیری جنین تاثیرگذار است

بارداري در همه فصل‌ها سخت است، اما بارداري در تابستان به خاطر گرما، به مراقبت بيش‌تري نياز دارد. اين مطلب به شما كمك مي‌كند بارداري آسان‌تري را بگذرانيد.

 

آب زياد بنوشيد

 

خانم‌هاي باردار در ماه‌هاي گرم سال نياز به نوشيدن آب بيش‌تري دارند. نوشيدن دست‌كم شش تا هشت ليوان آب در ماه‌هاي گرم سال براي خانم‌هاي باردار ضروري است. البته مي‌دانيم كه وقتي آب زياد بخوريد، مجبور مي‌شويد زياد دستشويي برويد و باز هم مي‌دانيم كه خانم‌هاي باردار چه‌قدر از دستشويي رفتن متنفر هستند، اما متوجه باشيد كه اگر بدن شما كم‌آب شود، برخي از درد‌هاي دوران بارداري نظير تورم و آماس اعضاي بدن، شديد مي‌شوند.

 

علاوه بر اين، كم‌آبي بدن در دوران بارداري موجب انقباض رحم شده و شايد موجب زايمان زودرس شود. البته محققان توصيه مي‌كنند كه خانم‌هاي باردار تنها از آب براي رفع تشنگي استفاده نكنند.

 

مي‌توان از آب‌ميوه هم براي رفع تشنگي و تأمين آب مورد نياز بدن استفاده كرد. چاي بدون كافئين و گياهي نيز براي رفع تشنگي مناسب است. خوردن ميوه‌‌هاي آب‌دار نظير هندوانه، طالبي و خربزه نيز در فصل تابستان بسيار مفيد است.

 

سفر برويد

 

همه شما مكان‌هايي را مي‌شناسيد كه دماي هواي آن‌ها در طول فصل تابستان، پايين‌تر و به اصطلاح، خنك‌تر است. اگر اين‌طور است، تعلل و دودلي را كنار بگذاريد، از شهر خارج شويد و دست‌كم براي يك يا دو روز هم كه شده، از شر گرماي تابستان فرار كنيد.

 

البته اگر نگران اين هستيد كه مبادا كيسه آبتان در سفر پاره شود و دچار مشكل شويد، بهتر است سعي كنيد مقصد‌هاي نزديك را انتخاب كنيد و چندان از شهر دور نشويد.

 

يك سفر دو يا سه ساعته، اشكالي ندارد، اما سفر از شرق كشور به شمال كشور يا از غرب كشور به شرق كشور چندان به صلاح نيست. اگر زياد از مراكز بهداشتي دور نشويد، بهتر است، چون مي‌توانيد در صورت بروز مشكل، به اين مراكز مراجعه كنيد.

 

براي پياده‌روي، از صندل مناسب استفاده كنيد

 

پوشيدن دم‌پايي انگشتي يا صندل‌هاي تابستانه، راه‌حل خيلي‌ها براي فرار از گرماي تابستان است، اما واقعيت اين است كه اين نوع دم‌پايي‌ها يا صندل‌ها بدترين نوع پاپوش براي خانم‌هاي باردار است. اين نوع دمپايي‌ها، پاشنه و ساق پا را حمايت نمي‌كنند و آن را آزاد مي‌گذارند. اين خصوصيت، همان چيزي كه خانم‌هاي باردار در انتخاب كفش تابستانه بايد به آن توجه كنند.

 

در دوران بارداري، هورمون‌ها موجب مي‌شوند كه عضله‌هاي بدن و تاندون‌ها قوي‌تر ‌شوند تا بدن براي زايمان آماده شود. اين اتفاق در مورد عضله‌ها و تاندون‌هاي پاها هم رخ مي‌دهد، چون قرار است شما وزن بيش‌تري را روي پاهايتان تحمل كنيد.

 

بنابراين پاهايتان بايد تحول اين وزن را داشته باشند. در ديگر فصل‌هاي سال، خانم‌هاي باردار در مورد انتخاب كفش مناسب با مشكلي مواجه نمي‌شوند، چون بيش‌تر كفش‌ها ساق‌دار هستند.

 

در فصل تابستان، وقتي خانم‌هاي باردار تصميم مي‌گيرند كفشي تابستانه مانند صندل براي خود انتخاب كنند، بايد بيش‌تر مراقب نوع كفشي كه انتخاب مي‌كنند باشند. با توجه به اين‌كه وزن شما افزايش يافته است، چنانچه صندل نامناسبي انتخاب كنيد، فشار بيش از اندازه‌اي به كف پاهايتان وارد مي‌شود و اين مسئله موجب بروز درد، تورم و آماس، صاف شدن كف پا، ورم زانو و حتي جدي‌تر از آن، بروز آسيب‌هاي دائمي مي‌شود.

 

بنابراين سعي كنيد صندلي را انتخاب كنيد كه پشت پا و ساق‌هاي پايتان را حمايت كند و كف آن به صورتي طراحي شده باشد كه بتواند وزن زياد شما را تحمل كند.

 

مسير پياده‌روي خود را عوض كنيد

 

حالا كه هوا گرم شده است، اگر عادت به پياده‌روي داريد، سعي كنيد مسير‌هايي را انتخاب كنيد كه دور از نور خورشيد باشد

 

كرم ضد‌آفتاب را فراموش نكنيد

 

در تابستان، استفاده از كرم‌هاي ضد‌آفتاب در فضاي باز، بسيار ضروري است، اما در مدت زمان بارداري، استفاده از اين كرم‌ها اهميت دوچنداني مي‌يابد. بالا رفتن سطح ترشح استروژن در بدن خانم‌هاي باردار موجب مي‌شود كه آن‌ها بيش‌تر از ديگران در معرض ابتلا به بيماري‌هاي پوستي قرار داشته باشند.

 

استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب زير نور شديد آفتاب، بهترين راه براي جلوگيري از ابتلا به عارضه‌هاي پوستي است. اگر پيش از اين، از عوارض برخي اختلال‌هاي پوستي رنج مي‌برده‌ايد، استفاده از كرم‌هاي ضد ‌آفتاب مي‌تواند اين اختلال‌ها را كنترل كند.

 

در فصل تابستان، اگر قصد خارج شدن از خانه را داريد، حتي اگر هوا ابري يا باراني باشد، سعي كنيد حتما گرم ضدآفتاب بزنيد. اشعه UV كه مي‌تواند عامل بروز بيماري‌هاي پوستي باشد، مي‌تواند حتي از ميان ابرها و شيشه پنجره نيز عبور كند.

 

آرايشگاه را فراموش نكنيد

 

بعضي از خانم‌ها بعد از آن‌كه بچه به دنيا مي‌آورند، به هيچ عنوان وقت ندارند به موهايشان برسند، اما حالا كه وقت داريد، از هواي دم‌كرده و گرم تابستان استفاده كرده و براي فرار از گرما، موهايتان را كوتاه كنيد. اين‌طوري بعد از تولد بچه، ديگر مجبور نخواهيد بود چندان به موهايتان برسيد. معلوم است كه موي بلند در مقايسه با موي كوتاه، مراقبت بيش‌تري مي‌خواهد.

 

شنا را فراموش نكنيد

 

شنا يكي از ورزش‌هاي بسيار مفيد براي خانم‌هاي باردار است. در آب، بدن شما از آسيب به دور است. علاوه بر آن، شنا كردن يك ورزش كامل است. البته نيازي نيست كه در آب چندان جنب‌وجوش داشته باشيد.

 

فقط راه رفتن در آب نيز خودش نوعي نرمش بسيار مفيد است. هم‌چنين بودن در آب، بسيار فرح‌بخش است، روحتان را تازه كرده و براي از ميان بردن برخي از التهاب‌هاي روحي و برخي از نگراني‌هاي دوران بارداري نيز بسيار مفيد است.

 

مراقب تاول‌ها و ورم‌هاي پايتان باشيد

 

در روزهاي گرم تابستان، تاول‌، آماس و ورم دست‌ها و پاها در خانم‌هاي باردار ممكن است تا اندازه‌اي افزايش يابد. البته هيچ خطر جدي در مورد اين ورم‌ها وجود ندارد، اما مسئله اين است كه اين ورم‌ها، وضعيت ناخوشايندي به زندگي شما مي‌دهد و راحتي و آسايش را از شما سلب مي‌كند.

 

براي مقابله با آن‌ها، از غذاهايي كه سديم زياد دارند، استفاده نكنيد؛ مثلا نمك كم‌تر مصرف كنيد يا از غذاهاي بسته‌بندي شده استفاده نكنيد. سعي كنيد هميشه دماي بدنتان را خنك نگه داريد و ميوه زياد بخوريد. هر از چند گاهي سعي كنيد پاهايتان را در بلندي قرار دهيد؛ به اين معني كه به پشت بخوابيد و پاهايتان را كمي بلند‌تر از سطح بدن خود قرار دهيد.

 

دماي بدنتان را پايين نگه داريد

 

در دوران بارداري، به دليل تغيير متابوليسم بدن، معمولا دماي بدن افزايش مي‌يابد. اين افزايش دماي بدن در فصل تابستان همراه افزايش دماي هوا مي‌تواند بسيار آزاردهنده باشد. مسئله، تنها آزاردهنده بودن گرما نيست، بلكه افزايش دماي بدن ممكن است شما را در معرض گرما‌زده شدن قرار دهد.

 

توصيه اين است كه در روزهاي گرم، لباس سبك و روشن بپوشيد و سعي كنيد در مكاني خنك وقت بگذرانيد. اگر ضربان قلبتان بالا رفت، دچار سرگيجه شديد يا متوجه شديد كه ديگر عرق نمي‌كنيد، اين‌ها نشانه‌هاي گرما‌زده شدن است.

 

در اين صورت، در مكان سايه يا خنكي نشسته، نوشيدني خنك بنوشيد و منتظر بمانيد تا دماي بدتان پايين بيايد. چنان‌چه اين اتفاق نيفتاد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.