artificialpancreas

لوزالمعده مصنوعی یک تکنولوژی برای کمک به افراد مبتلا به دیابت به طور خودکار با ارائه قابلیت های جایگزین غدد لوزالمعده سالم سطح قند خون  را کنترل میکند.چند مترشحه خارجی مهم (گوارش) و غدد درون ریز (هورمونی) در کارکرد پانکراس وجود دارد، اما عدم تولید انسولین  انگیزه برای توسعه یک جایگزین است. در حالی که وضعیت فعلی درمان جایگزینی انسولین برای قابلیت صرفه جویی در زندگی  مدیریت سطح قند خون با انسولین به تنهایی دشوار و ناکافی است.

لوزالمعده مصنوعی تا مدت ها رویای محققان و افراد مبتلا به دیابت بوده است. در حالی که هنوز کامل نشده است، پیشرفت های فن آوری اخیر نشان می دهد که فاصله رویاء تا واقعیت بسیار کمتر است برای افراد مبتلا به دیابت، به ویژه کسانی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند مدیریت این بیماری باید مستمر باشد دلیلش این است که لوزالمعده قادر به تولید انسولین یک هورمون لازم برای زندگی نیست. افراد برای مقابله با دیابت با درمان در هر ساعت از هر روز از هر سال درگیر هستند.

اگر شما دیابت دارید، در مورد کنترل سطوح قند خون باید مراقب باشید محاسبه کنید چه مقدار انسولین باید استفاده کنید و هنگام استفاده از آن ممکن است نیاز به تزریق دو تا چهار بار در روز باشد. تزریق مکرر می تواند دردناک باشد. با گذشت زمان، ممکن است تجمع چربی در زیر پوست به نام هایپرتروفی چربی رخ دهد. این وضعیت بدن آنها را برای استفاده از انسولین سخت تر می سازد.
بسیاری از مردم مبتلا به دیابت نوع 1 استفاده از یک پمپ انسولین به جای تزریق چند بار در روز را انتخاب می کنند پمپ در طول روز، انسولین آزاد می کند. با یک پمپ، انسولین از طریق یک کاتتر قرار داده شده در زیر پوست شکم تحویل داده می شود. و فرد دارای دیابت می تواند دکمه مربوط ترشح انسولین را پس از غذا خوردن فشار دهد اما یک فرد که از پمپ استفاده می کند باید دقت کند تا هنگام شستشو یا حمام کردن  پمپ را قطع کنند.
با هر دو پمپ و یا تزریق، استرس مدیریت بیماری می تواند منجر به عوارض بیماری شود سیستم لوزالمعده مصنوعی می تواند به شما کمک کند تا دیابت را کنترل و احتمال عوارض را کاهش دهید همچنین می تواند استرس در ارتباط با درمان با انسولین را کاهش دهد و کیفیت زندگی را افزایش است

پانکراس چگونه کار میکند

پانکراس کار تولید هورمون ها، از جمله هورمون بسیار مهم به نام انسولین را بعهده دارد. بعد از غذا خوردن، لوزالمعده انسولین را به جریان خون رها می کند. انسولین به تبدیل کردن قند ( گلوکز ) به انرژی در بدن کمک می کند. انسولین همچنین به کبد، عضلات و سلول های چربی شما می گوید تا گلوکز اضافی را تا زمانی که شما به آن نیاز دارید ذخیره کند.
بدون انسولین، گلوکز در خون شما بالا می رود ( هیپرگلیسمی ). بدون درمان، قند خون بالا می تواند منجر به اغما دیابتی (کتواسیدوز دیابتی) شده و زندگی را تهدید کند. خطرات دراز مدت قند خون بالا شامل بیماری های قلبی، آسیب های عصبی و صدمه به کلیه ها می باشد. هنگامی که قند خون بیش از حد کم ( هیپوگلیسمی ) شود شما ممکن است مشکلات بینایی، احساس تزلزل و تفکر نامشخص پیدا کنید. این می تواند سبب غش، تشنج یا کما شود. این کار لوزالمعده است که با ترشح به موقع انسولین و دوز درست آن از این عوارض جلوگیری کند.

لوزالمعده مصنوعی چگونه کار می کند

یک لوزالمعده مصنوعی کاملا مانند یک پانکراس طبیعی نیست. آن نیاز به ارگان های داخلی ندارد. در عوض، دستگاه یک سیستم خارجی دارد که کارش مانیتورینگ مداوم قند خون با یک پمپ انسولین است.
دو جزء از لوزالمعده مصنوعی در حال حاضر در حال استفاده می باشد. اول، سیستم های نظارت مداوم قند خون قند ( CGM ) از طریق یک حسگر در زیر پوست قند خون را چک می کند. سپس CGM نتایج را به یک مانیتور بی سیم ارسال می کند. مردم که از CGM استفاده می کنند باید مانیتور را برای پیدا کردن سطح قند خون بالا یا پایین چک کنید. آنها همچنین می توانند برنامه را نظارت و با صدای زنگ و یا روند پیگیری چک کنند. دوم، پمپ های انسولین روی بدن می تواند به انسولین در طول روز آزاد کنند.
سومین بخش مهم ترین بخش لوزالمعده مصنوعی است. این تکنولوژی است که اجازه می دهد که CGM و پمپ انسولین با یکدیگر ارتباط برقراری کنند. این برقراری ارتباط به درستی یک فرایند پیچیده است.
در یک سیستم پانکراس مصنوعی، مانیتور، گلوکز را بر روی یک کنترل کننده خارجی جداساز، با یک الگوریتم ارسال می کند. با استفاده از الگوریتم، دستگاه دوز مورد نیاز را محاسبه خواهد کرد و به پمپ برای ارائه دوز انسولین مناسب فرمان می دهد. انتقال اطلاعات بین دستگاهها، کار تنظیم انسولین یک پانکراس سالم را اجراع خواهد کرد. و حاشیه خطا کاهش خواهد یافت.
آزمایشات بالینی با پانکراس مصنوعی در سراسر جهان انجام شده است. با این حال، یک سیستم موثر هنوز در دسترس نیست. سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز یک دستگاه برای استفاده در ایالات متحده را تایید نکرده است.

آینده لوزالمعده مصنوعی

حتی اگر این تکنولوژی به نتیجه برسد بازهم نیاز به ورزش، رژیم غذایی و تحت کنترل داشتن دیابت از بین نمی رود و باید به طور دائم دیابت را تحت کنترل داشت.
با این حال، سیستم به طور قابل توجهی می تواند خطر ابتلا به قند خون و هیپوگلیسمی را کاهش دهد. و این پتانسیل را دارد که دیابت را مدیریت و آن را درمان کند و زندگی را با آن ادامه دهند.

منبع-foodregime