GallStones3

سنگ کیسه‌صفرا در زنان 2 برابر مردان دیده می‌شود و البته آنهایی که سابقه خانوادگی و بالای 40 سال سن دارند و به اضافه‌وزن و چاقی مبتلا هستند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به این مشکل‌‌اند بنابراین اولین نکته‌ای که باید برای پیشگیری و بهبود سنگ کیسه‌صفرا به آن توجه کرد، رفع اضافه وزن و چاقی است.

خانم‌های ایرانی چهل ساله که چاق هم هستند، معمولا دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند که علائم آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ایرج خسرونیا متخصص داخلی و گوارش  گفت:‌سنگ‌های کیسه صفرا ته مانده مایعات دستگاه گوارش است که در داخل کیسه صفرا شکل می‌گیرد و در قسمت راست شکم و زیر کبد قرار دارد.

وی افزود: سنگ‌های کیسه صفرا در اندازه های مختلفی وجود دارند و می توانند به کوچکی یک شن و یا به بزرگی یک توپ گلف باشند. در بعضی مواقع بدون علائم و در برخی از موارد به همراه علائم بروز می‌کند.
این متخصص داخلی اذعان داشت: اکثر خانم‌های ایرانی که دارای چهل سال سن هستند و فاکتور چاقی را هم به دنبال دارند سنگ کیسه صفرا هم دارند.متأسفانه بعضی از پزشکان حتی سنگ‌هایی را که اذیت نمی‌کنند را هم جراحی می‌کنند که باید گفت سنگ‌هایی که به همراه تب و لرزو التهاب و درد باشند و بیمار را اذیت کنند فقط کاندید جراحی هستند.
خسرونیا در پایان گفت: بعضی از سنگ‌ها که ریز هستند و تعداد‌ آن‌ها یک عدد است و همچنین فرد را دچار اذیت و آزار  نمی‌کند اصلا نگران کننده نیستند.