acne1

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که در اکثر مردم در برخی از نقاط تاثیر می گذارد. این امر باعث می شود  لکه بر روی پوست ایجاد  شود، معمولا بر روی صورت دیده می شود.که اغلب خفیف است   اگر جوش عمیق باشد سبب، التهاب، جوش های پر از چرک و کیست،شود  میتواند دانه های سرسیاه  و سرسفید باشد.

برای  معالجه جوش صورت  داروهای فراوانی  در دسترس هستند  که   بهتر است با نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد، هرچند که خیلی از این داروها را میشود بدون تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد ولی خوب است که زیر نظر پرشک این کار را انجام دهید اکنون این داروها را به شما معرفی میکنیم:

۱- بنزویل پراکساید:

بنزویل پراکساید دارویی است که هم می توانید آن را با نسخه و هم بدون نسخه تهیه نمایید. براساس نظر برخی از پزشکان بهتر است ابتدا از غلظت پایین این دارو استفاده کنید زیرا کمتر موجب تحریک و خشکی پوست می گردد. چنانچه تآثیر آن را مشاهده کردید، سپس می توانید غلظت بالای این دارو را مورد مصرف قرار دهید.

در مورد ایجاد آکنه می توان گفت که چربی سبوره ای زیر پوست توسط باکتری به اسید چربی تبدیل می شود که این اسید باعث تورم اطراف زخم می گردد. بنزویل پراکساید، باکتری مؤثر در ایجاد آکنه را از بین می برد.

از طرف دیگر، بنزویل پراکساید می تواند سلول های مرده پوستی را از درون فولیکول های مو به شکل پوسته هایی خارج سازد. بدین صورت می توان از تشکیل کومدو و یا انباشته شدن سلول های مرده پوست ممانعت به عمل آورد.

۲- آنتی بیوتیک های موضعی:

گاهی داروهای کلیندامیسین و اریترومایسین برای درمان برخی از انواع آکنه مانند پاپول و پوستول تجویز می گردند اما اینگونه داروها برای حالت های وخیم مانند جوش های حاوی کیست بزرگ، مؤثر نمی باشند و از طرف دیگر، پوست را خشک و تحریک می سازند.

بسیاری از پزشکان درمان آکنه را با آنتی بیوتیک های موضعی آغاز می کنند و در صورت عدم مشاهده نتیجه رضایت بخش، انواع خوراکی آن را تجویز می کنند.

 

۳- رتینوئیک اسید:

این دارو مانند بنزویل پراکساید، با پوسته پوسته کردن سلول های پوستی از قسمت فولیکول های مو تآثیر می گذارد تا بر روی هم انباشته نگردند. رتینوئیک اسید به رتین A  نیز معروف می باشد.

در استفاده از این دارو به این نکته توجه داشته باشید که امکان دارد در ابتدا، آکنه شما تشدید گردد زیرا این دارو باعث تحریک پوست می گردد و ۲ تا ۳ ماه طول می کشد تا آکنه شما کاملا بهبود یابد.

این دارو را حتما با تجویز پزشک مورد مصرف قرار دهید. رتینA داروی درمان قطعی آکنه محسوب می گردد.

۴- داروهای سولفور، رزورسینول و اسید سالیسیلیک:

بهتر است بدانید اغلب پزشکان امروزه اینگونه داروها را تجویز نمی کنند زیرا داروهای بسیار قوی و مؤثر دیگری برای درمان آکنه وجود دارند.

این داروها بیشتر بر روی سطح پوست تآثیر گذار هستند و کمتر زخم های ناشی از جوش را بهبود می بخشند.

منبع- مه شو