liver1

کبد  سموم مضر را از خون پاک کرده و در  هضم  مواد غذایی به ما کمک می کند. بنابراین، به منظور جلوگیری از ساخت  مواد سمی در بدن باید از کبد مراقبت کنیم.کبد عضو مهم  گوارش   است حتی آسیب های کوچک به این قسمت از بدن شخص را با مشکل مواجهه می سازد

علائم و نشانه‌های نارسایی حاد کبد معمولاً چنین هستند:

•زردی پوست و سفیدی چشم‌ها

•درد در قسمت بالایی شکم

•نفخ روده‌ها

•تهوع

•استفراغ

•ضعف و بیماری عمومی

•سرگیجه یا گیجی

•خواب‌آلودگی

 

دلایل نارسایی حاد کبد

نارسایی حاد کبد وقتی روی می‌دهد که سلول‌های کبد بطور جدی آسیب ببینند و نتوانند کار خود را انجام دهند. دلایل بالقوه عبارتند از:

مصرف بیش از حد استامینوفن : یکی از شایعترین دلایل نارسایی کبد در ایالات متحد مصرف بیش از حد استامینوفن (تیلنول و غیره) است. نارسایی کبد ممکن است پس از مصرف بیش ازحد استامینوفن یا پس از مصرف بیشتر از مدت تجویز شده روی دهد.

داروهای تجویز شده : بعضی از داروها از قبیل آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و داروهای ضدتشنج ممکن است سبب نارسایی کبد شوند.

هپاتیت یا ویروس‌های دیگر : هپاتیت A ، B و E ممکن است سبب نارسایی حاد کبد شوند. ویروس‌های دیگر مانند ویروس هرپس نیز ممکن است این بیماری را باعث شوند.

سموم : بعضی از سموم از جمله سمی که در قارچ‌های سمی وجوددارد ممکن است سبب نارسایی حاد کبد شود. این قارچ‌ها گاهی با قارچ‌های خوراکی اشتباه گرفته می‌شوند.

بیماری‌های خودایمنی : نارسایی کبد ممکن است در اثر هپاتیتِ خودایمنی ایجاد شود – در این بیماری سیستم ایمنی به سلول‌های کبد حمله می‌کنند و سبب ورم و آسیب کبدی می‌شوند.

بیماری رگ‌های کبد : بیماری‌های عروقی کبد، سبب بسته شدن رگ‌های کبد و نارسایی حاد کبد می‌شوند.

بیماری‌های متابولیک : بیماری‌های متابولیک نادر، مانند بیماری ویلسون، و کبدچرب بارداری سبب نارسایی حاد کبدی می‌شوند.

سرطان : سرطانی که از کبد شروع شود یا از اعضای دیگر به کبد سرایت کند می‌تواند باعث نارسایی حاد کبد شود.

با این وجود بسیاری از نارسایی‌های حاد کبد دلیل روشنی ندارند.

 

عوارض نارسایی حاد کبد

اِدِم مغزی (جمع شدن آب اضافی در مغز)‌ : مایعات اضافی در بدن به مغز فشار می‌آورد و سبب جابجایی بافت مغزی از جای اصلی خود می‌شود. علاوه بر این از رسیدن اکسیژن کافی به مغز جلوگیری می‌کند.

خونریزی و اختلالات خونریزی : کبدی که دچار نارسایی می‌شود دیگر نمی‌تواند به میزان کافی عوامل لخته‌ساز خون را تولید کند. افراد مبتلا به نارسایی کبد معمولا دچار خونریزی در دستگاه گوارش می‌شوند. کنترل خونریزی در این حالت بسیار دشوار است.

عفونت : افراد مبتلا به نارسایی کبد مستعد ابتلا به انواع عفونت‌ها هستند، به ویژه عفونت خونی، تنفسی و مجاری ادراری.

نارسایی کلیوی : معمولاً در ادامه‌ی نارسایی کبدی، نارسایی کلیوی روی می‌دهد، به ویژه در حالت‌هایی که نارسایی کبد در اثر مصرف بیش از استامینوفن باشد. زیرا استامینوفن به کلیه‌ها نیز آسیب می‌رساند.

 

پیشگیری بهتر از درمان

با مراقبت از کبدتان، خطر ابتلا به نارسایی کبد را کاهش دهید.

داروها را طبق دستور مصرف کنید : به ویژه استامینوفن را بر اساس میزان تجویز شده پزشک مصرف کنید و بیشتر نخورید.

به پزشک در مورد داروهایتان بگویید : گاهی حتی داروهای بدون نسخه یا داروهای گیاهی با داروهای تجویزی پزشک تداخل دارند. بهتر است پیش از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید.

الکل مصرف نکنید.

از رفتارهای خطرناک بپرهیزید : سرنگ مشترک استفاده نکنید. اگر تاتو انجا می‌دهید از بهداشت آن مطمئن شوید.

واکسیناسیون انجام دهید : اگر در خطر ابتلا به هپاتیت هستید،  حتماً واکسیناسیون مربوط به آن را انجام دهید. برای هپاتیت A و B‌ واکسن وجود دارد.

از تماس با خون یا ترشحات افراد دیگر بپرهیزید : این توصیه بیشتر برای پزشکان و پرستارانی است که با بیماران سروکار دارند.

قارچ وحشی نخورید : تشخیص قارچ‌های سمی از غیرسمی دشوار است و ممکن است اشتباه کنید.

هنگام استفاده از سموم گیاهی از دستشکش، ماسک صورت و پوشش مناسب استفاده کنید. 

وزن مناسب را حفظ کنید : چاقی می‌تواند سبب ایجاد کبد چرب غیرالکلی شود و در نهایت به سیروز و نارسایی کبدی منجر شود.

 

آزمایش و تشخیص

آزمایش خون : در آزمایش خون فاکتور انعقادی خون سنجیده می‌شود. زیرا در نارسایی کبدی، خون توانایی انعقاد خود را از دست می‌دهد.

آزمایش تصویری : با استفاده از آزمایش سونوگرافی مشکلات کبدی قابل مشاهده هستند.

نمونه‌بردای از بافت کبد : بخشی بسیار کوچکی از بافت کبدی برداشته می‌شود (بیوپسی) تا نوع بیماری کبد به کمک آن تعیین شود. چون افراد مبتلا به نارسایی کبدی ممکن است در حین نمونه‌برداری دچار خونریزی شوند، ممکن است از طریق ورید گردن وارد قلب و سپس کبد شوند و نمونه برداری انجام دهند.

منبع-parsiteb