melas1

علت بوجود آمدن لکه هعای قهمه ای به علت ب الا رفتن سن هم بوجود می آید ولی فقط  به علت پیری نیست مثلا ممکن است کسی جوان باشد ولی از این لکهای قهوه ای داشته باشد  بیشترین علتش نور خورشید است

بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که این لک ها معمولا در مناطقی از پوست مثل دست ها ،صورت و بازوها که بیشتر در معرض اشعه مضر آفتاب هستند ،دیده می شوند

البته بعضی کرمها و داروها در کمرنگ شدن این لکه ها بسیار موثر هستند .

در این خصوص برای رد هرگونه احتمال برخی مشکلات پوست مثل ملانوم (تومور بدخیمی که با پیگمانتاسیون سیاه رنگ مشخص می شود )و تشخیص صحیح و به موقع آنها ،حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

لکه های قهوه ای رنگ پشت دست با نام علمی “سولارلنتایگو” یا عدسک آفتابی در حقیقت لکه های رنگدانه ای است که به دلیل تهییج سلول های رنگدانه ساز توسط نور آفتاب بروز می کند که طبیعتا به دلیل اینکه نواحی پشت دست باز و در معرض آفتاب است تدریجا تهییج طولانی مدت در سلول ها منجر به بروز آن می شود.پرهیز از نور آفتاب مهمترین راه پیشگیری از بروز این لکه ها است. استفاده از کرم های ضدآفتاب نیز مناسب است اما باید گفت استفاده از دستکش های نخی سفید رنگ اثر بیشتری داشته و می تواند تا 100 درصد اثر اشعه آفتاب را بگیرد.

برای روشن و کمرنگ کردن این لکه ها، چند راه درمانی طبیعی،  ساده و آسان وجود دارد که می توانید در خانه آنها را امتحان نمایید: 1- آب لیمو: آب لیمو دارای خاصیت سفید کنندگی است؛ به همین دلیل می تواند به روشن و کمرنگ شدن لکه های قهوه ای کمک کند. فقط کافیست که آب لیمو را مستقیما روی ناحیه آسیب دیده پوست قرار دهید و پس از نیم ساعت، پوست خود را با آب سرد بشویید. این عمل را 2 ماه و روزانه 2 بار انجام دهید تا به نتیجه برسید.

2- دوغ:دوغ حاوی اسید لاکتیک است که برای پوست بسیار مفید می باشد، بنابراین، دوغ می تواند کمک بسیار مؤثری در رفع لکه های قهوه ای بکند. کمی دوغ را با کمک پنبه ای تمیز بر روی لکه ها بمالید و چند دقیقه ای بگذارید دوغ روی پوست شما بماند و سپس آن را با آب بشویید. با گذشت زمان، لکه های قهوه ای محو خواهند شد.

3- آلوئه ورا: آلوئه ورا برای درمان سوختگی های جزئی بسیار مفید می باشد. آن را برای درمان لکه های قهوه ای نیز می توان به کار برد. به این صورت که ژل آلوئه ورای تازه را روی لکه ها بمالید. حدودا نیم ساعت بگذارید ژل روی پوست بماند و سپس با آب سرد پوست خود را بشویید. این عمل را روزی 2 بار و به مدت 1 ماه ادامه دهید تا شاهد بهبود لکه ها باشید.

4- روغن کرچک: روغن کرچک دارای خواص درمانی قوی می باشد و می تواند به طور مؤثری در رهایی از لکه های قهوه ای مورد استفاده قرار گیرد. با یک تکه پنبه تمیز، روغن کرچک را به آرامی و برای چند دقیقه ای بر روی لکه ها ماساژ دهید. سعی نمایید این عمل را 1 بار صبح و 1 بار شب انجام دهید. چنانچه این روش طبیعی را پیگیری کنید و در انجام آن هیچ کوتاهی ننمایید، لکه های قهوه ای شما محو خواهند شد.

5- کشمش بی دانه قرمز(مویز):از کشمش بی دانه قرمز نیز، می توانید در رفع لکه های قهوه ای کمک بگیرید. یک چهارم فنجان کشمش بی دانه قرمز و نارس را با 1 قاشق غذاخوری عسل خالص مخلوط نمایید. این ترکیب را به مدت نیم ساعت روی پوست خود بگذارید و سپس آن را با آب گرم بشویید. بعد از آن، کمی آب لیموی تازه و رقیق را روی پوست خود بمالید.

6- راه درمانی ساده دیگری برای رهایی از لکه های قهوه ای، آب پیاز است. روزی 2 تا 3 بار برش های پیاز را روی پوست خود بمالید. ماهیت اسیدی و خاصیت سفید کنندگی پیاز، باعث می شود لکه های قهوه ای محو گردند.

منبع-.mahsho