nail-art-tutorial-chelsea-king-electric-circles-design

زمانیکه شیوه های مختلف را برای محکم کردن ناخن بکار می برید ولی ناخن سفت نمی شود این از جنس ناخن است خود ناخن باید بطور نرمال سفت باشد و نمیتوان نوع ناخن را عوض کرد و به  ژن انسان بستگی دارد که چه جنس ناخنی داشته باشد مثلا همانطور نمی توان جنس مو را تغییر داد جنس ناخن هم همینطور است.  ولی در این بخش دکتر یلدا صداقت متخصص پوست و زیبایی در این مطلب حقایقی  که باید در باره ناخن‌های‌تان بدانید   توصیه هایی دارد که باهم می خوانیم

کمبود کلسیم دارم؟

حتما شما هم شنیده‌اید به هر کسی که ناخن‌هایش زود می‌شکند، توصیه می‌شود کلسیم بیشتری مصرف کند اما بهتر است كمي از اين توصيه‌هاي كليشه‌اي فاصله بگيريد و بپذيريد كه شکنندگی ناخن هميشه به دلیل کمبود کلسیم نیست. با توجه به اینکه برای کمبود کلسیم علائم ناخنی جزء اولین نشانه‌های بیماری نیست، نباید به محض ديدن شكنندگي ناخن‌ها بدون تجویز پزشک کلسیم مصرف کنيد.

جوش شیرین ناخن را تميز مي‌كند؟

برخي از خانم‌ها برای تمیز و براق شدن ناخن‌هاي‌شان از محلول آب و جوش ‌شیرین استفاده مي‌كنند اما پزشكان اين روش را اصلا توصيه نمي‌كنند. اگر رنگ ناخن‌تان روشن و طبیعی نیست، علتش را پیدا کنید. اولین علت شایع رنگ بد ناخن، تماس دست با مواد رنگی است. بعضی شغل‌ها تماس با مواد رنگی یا حتی مواد کثیف را ایجاب می‌کنند؛ مانند مکانیک‌ها و آشپزها. معلوم است که اگر دست‌تان هر روز با مواد رنگی تماس داشته باشد، رنگ ناخن تیره‌تر می‌شود  بنابراین بهترین راه‌حل این است که حین کار دستکش بپوشید.

مانيكور با ناخن چه مي‌كند؟

اولين اشتباه آرایشگر‌ها از بین بردن حفاظ ناخن است. در قسمت پایین و ریشه ناخن پوست متراکم برجسته‌ای وجود دارد که مانع ورود میکروب از بیرون به پوست و لایه‌های زیرین می‌شود. در جريان مانیکور این حفاظ دستکاری می‌شود و با از بین رفتن چین ناخن، احتمال ابتلای ناخن‌ها به عفونت بالا می‌رود. از جمله شایع‌ترین این عفونت‌ها، پارونیشی است. از سوي ديگر افرادی که عادت به مانیکور دارند و مرتب این عمل را تکرار می‌کنند، بعد از مدتی متوجه می‌شوند ناخن‌های‌شان زرد شده است. در این حالت ناخن طبیعی‌شان زشت دیده می‌شود و هر قدر آن را بشویند، تمیز به نظر نخواهد رسید. اقدام فوری جهت رفع مشکل این است که مانیکور کردن را کنار بگذارند.

ناخن مصنوعی بكارم؟

کاشتن ناخن مصنوعی یکی دیگر از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به پارونیشی است. برای کاشت ناخن کوتیکول ناخن را عقب‌تر می‌برند و از چسب برای چسباندن ناخن استفاده می‌کنند؛ یعنی هم سد عبور میکروب را از میان برمی‌دارند هم مواد حساسیت‌زا را به قسمت‌های حساس پوست می‌رسانند. گذشته از این، آرایشگر‌ها برای اینکه چسب و مواد شیمیایی لازم برای نگه داشتن ناخن مصنوعی روی ناخن اصلی کارآیی بهتری داشته باشد، صفحه ناخن را با سوهان صاف می‌کنند و بافت‌های طبیعی را از بین می‌برند. این مسئله باعث می‌شود به تدریج ناخن شکل اصلی‌اش را از دست بدهد و کج و معوج شود.

به دست‌های‌تان نگاه کنید

جالب است بدانيد ناخن‌های دست راست زودتر از دست چپ رشد می‌کنند. شاید علت این باشد که معمولا با دست راست کار می‌کنیم و ضربه‌های خفیفی که به ناخن می‌خورد، به نوعی آن را تحریک می‌کند و قدری سریع‌تر بلند می‌شوند.

چرا ناخن‌هايم رشد نمي‌كنند؟

اگر بیماری خاصی نداشته باشید، ناخن‌های‌تان به شکل طبیعی و سالم رشد می‌کنند و تصور رايج رشد نكردن ناخن‌ها تنها يك سوء‌تفاهم است. البته ابتلا به برخي بيماري‌ها باعث کند شدن رشد ناخن‌ها می‌شود. براي مثال افرادی که پرکاری تیروئید دارند، رشد ناخن‌های‌شان سرعت بیشتری دارد؛ افرادی که کم کاری تیروئید دارند، ناخن‌های‌شان دیرتر از حد معمول رشد می‌کند. از سوي ديگر افرادی که دچار سوء‌تغذیه شدید هستند، رشد ناخن‌های‌شان بسیار کند است و افراد مسن هم ناخن‌های‌شان در مقایسه با جوان‌ها کندتر رشد می‌کند.

چرا كنار ناخن‌ها پوسته  پوسته مي‌شود؟

پوسته‌های کنار ناخن، در اثر خشک شدن پوست ایجاد می‌شوند.  برای برطرف کردن این حالت کافی است دست را روزانه چند نوبت با کرم‌های آب‌رسان و مرطوب‌کننده چرب کنید. حواس‌تان باشد اطراف ناخن را هم حتما چرب کنید. وازلین و گلیسیرین جزء موادی هستند که برای چرب کردن دست توصیه می‌شوند. همچنین برای شستن دست‌های‌تان می‌توانید از شوینده‌های غیر صابونی با PH پایین استفاده کنید چون کمتر پوست را خشک می‌کنند.

چرا شكل ناخن‌هايم عجيب است؟

رنگ‌پریدگی شدید ناخن، از فقر آهن یا آنمیا ناشی می‌شود. بیماری‌های پوستی مانند لینکن پلان هم از جمله مواردی است که در ناخن علائمی ‌را نشان می‌دهد. علاوه بر اینها بیماری‌های کلیوی و کبدی هم می‌توانند رنگ و شکل ناخن را تغییر دهند. اگر ناخن سیاه شد، نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود و باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کرد چون احتمال دارد رنگ سیاه اطراف و زیر ناخن به نوعی سرطان پوستی به اسم ملانون مربوط شود و البته این تنها احتمال است!

منبع-مجله سیب سبز