glysurescience_927x301

آخرین تحقیق برر وی داروی otelixizumab ساخت کمپانی GlaxoSmithKline   بیان میکند استفاده  از مقدار کم این دارو هیچ تأثیری بر حفظ کارکرد سلولهای تولید کننده  انسولین در پانکراس بیمارانی که  جدیدا  دیابت نوع1 در آن تشخیص داده شده است، ندارد.

نتایج فاز سوم تحقیقات ارزیابی پاسخ درمانی بادوام این دارو بروی بیمارانی که در مراحل اولیه ی ابتلا به بیماری دیابت نوع1 هستند، سبب گردید محققین استفاده از otelixizumab را برای حفظ عملکرد سلولهای بتا بی تأثیر بدانند.

 otelixizumab یک نوع آنتی بادی اختصاصی برای درمان دیابت نوع1 و سایر بیماریهای اتوایمیون است که برای کمک به حفظ عملکرد انسولین ساخته شده بود.

در حالیکه ماه گذشته نتایج این تحقیق در مجله ی Diabetes Care  منتشر شد  اما محققین کمپانی GSK  از سال 2011 بر اساس آنالیزهای اولیه فهمیدند که دوز پایین این ماده موجب حفاظت از سلولهای بتا نمی شود، اما آنها دریافتند این دوزپایین از دوزبالای این دارو که در فاز دوم تحقیقات بروی بیماران دیابتی استفاده شده بود، ایمن تر است.

نویسنده ی مقاله دکتر Aronson  از تورنتو می گوید: ما احساس کردیم بیان و انتشار این اطلاعات مهم است زیرا این زمینه از تحقیقات بسیار مهم بوده و ما تصور می کنیم درمانهایی با واسطه ی ایمنی می تواند در آینده بصورت موثری مورد استفاده قرار گیرد، اگر چه این دوز از otelixizumab موثر نبود.

به گفته ی دکتر آرونسون، otelixizumab یکی از سه آنتی بادیی است که منحصراٌ برای تنظیم سلولهای T  که پانکراس را تحت تأثیر قرار می دهند ساخته شده است این دارو برای کاهش سلولهای T  که به سلولهای بتا حمله می کنند و تقویت سلولهای ایمنی که از سلولهای بتا محافظت می کنند، طراحی گردید. دو آنتی بادی دیگر عبارتند از teplizumab , rituximab.

درحالیکه آنتی بادی  otelixizumabدر دوزهای بالاتر موثر بوده وسبب افزایش عملکرد سلولهای بتا تا 80 درصد درطی 30 ماه شد اما عوارض جانبی آن شامل فعال شدن مجدد ویروس نهفته ی Epstein-Barr(یکی از اعضاء خانواده ی هرپس که در ارتباط با مونونو کلئوسیز است ومیزبان سایر اختلالات ایمنی) سبب گردید دانشمندان بفکر استفاده از دوزهای پایین تر این آنتی بادی بیافتند.

محققان می گویند برای تعیین تأثیر دوزهای دیگر این دارو بروی بیمارانی که درمراحل اولیه ی بیماری دیابت نوع 1 هستند، تحقیقات دیگری در حال انجام است. مطالعات بروی سایر دوزهای این دارو پنجره ی درمانی پایدار با اثری ثابت و پروفایل ایمنی بالا و قابل تحملی  را بوجود خواهد آورد.

منبع-diabetestma