dark-chocolate-410x290 احتمال ابتلا به سکته مغزی در افرادی که به طور متوسط شکلات می‌خورند در مقایسه با کسانی که هیچ شکلاتی نمی‌خورند، کاهش می‌یابد.

شکلات ممکن است برای لاغری، چندان مناسب نباشد ولی تحقیقات در سال های گذشته نشان می دهد که ممکن است بتواند از سکته مغزی جلوگیری کند.

بر اساس تحقیقی که روی بیش از ۳۷هزار مرد سوئدی انجام گرفته، کسانی که بیشتر از همه شکلات می خورند، کمتر از همه در معرض خطر سکته قرار دارند. نتایج تحقیق دیگری منتشر شده بود که بر اساس آن، خوردن شکلات ممکن است وضعیت قلب را بهبود ببخشد.

با این حال، هم این محققان و هم انجمن سکته، هشدار داده اند که این تحقیقات نباید بهانه ای برای خوردن بیش از حد شکلات شود.

از کسانی که در این تحقیق شرکت کرده اند، خواسته شده بود که عادات غذاخوردن خود را تشریح کنند. همچنین وضعیت جسمی و سلامتی آنها طی یک دهه مورد بررسی قرار گرفته است.

شکلات ممکن است از سکته مغزی جلوگیری کند

آنها به نسبت میزان شکلاتی که به طور میانگین در هفته مصرف می کردند، به چهار دسته تقسیم شدند. گروه پایین، به صورت میانگین هیچ شکلاتی در هفته نمی خوردند و بالاترین گروه، ۶۳ گرم شکلات در هفته مصرف می کردند، که اندکی بیش از یک تخته شکلات است.

مقایسه این دو گروه نشان داد که کسانی که در بالاترین گروه قرار دارند و بیش از بقیه شکلات می خورند، ۱۷ درصد کمتر در معرض احتمال سکته مغزی اند. نتایج این تحقیق در نشریه نورولوژی منتشر شده است.

پروفسور سوزانا لارسون، یکی از محققان از موسسه کارولینسکا در سوئد، گفت: «تاثیر مثبت مصرف شکلات در کاهش خطر سکته ممکن است به فلاونوید موجود در شکلات مربوط باشد.»

«به نظر می رسد که فلاونوید به دلیل ویژگی های آنتی اکسیدان، ضد لخته شدن، و ضد التهابی، در برابر بیماری های قلبی عروقی به شکل دفاعی عمل می کند.»

او افزود: «همچنین فلاونوید موجود در شکلات ممکن است کلسترول بد را در خون کم کند و فشار خون را نیز کاهش دهد.»

شکلات ممکن است از سکته مغزی جلوگیری کند

دکتر کلیر والتون، از انجمن سکته گفت: «تحقیقات قبلی نشان داده است که خوردن شکلات سیاه ممکن است باعث کاهش سکته قلبی شود؛ البته اگر به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل و سلامت، مصرف شود.»

اما این تحقیق می گوید که خوردن متعادل انواع دیگر شکلات، مثل شکلات شیری هم ممکن است برای مردان مفید باشد.

دکتر کلیر والتون در عین حال گفت: با این حال، تحقیق بسیار بیشتری در این زمینه لازم است و این نتایج نباید دستاویز مردان شود تا شکلات را به چشم جایگزینی برای ورزش یا یک رژیم غذایی سالم ببینند و آن را عامل کاهش احتمال خطر سکته مغزی بدانند.

محققان نسبت به قند و چربی زیاد در شکلات هشدار داده اند.