cover1_600x450

 میوه ها و سبزیجات برای شما خوب هستند، اما ممکن است تعجب کنید که آنها به تنهایی، لاغر نمی کنند.با توجه به تحقیقات جدید در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده، خوردن مواد غذایی تازه تر لزوما به کاهش وزن منجر می شود، به خصوص اگر میوه ها و سبزیجات را جایگزین  غذاهای پر کالری در رژیم غذایی فرد شود

محققان دریافته اند که مصرف افزایش یافته در میوه ها و سبزیجات باید با دیگر تغییر در شیوه زندگی همراه – مانند فعالیت بدنی بیشتر – به منظور اثر بر وزن.

تحقیقات جدیدی که در کالج  آلاباما در بیرمنگام صورت گرفته نشان می دهد که روش کاهش وزن متداول که شخص با خوردن میوه و سبزیجات بیشتر احساس سیری داشته باشد، باعث کاهش وزن  نمی شود.

نویسنده مقاله دکتر کاترین کایسر بیان می کند که بر اساس تحقیقات ما خوردن سبزیجات در حد صفر موجب کاهش وزن می شود، بنابراین من فکر نمی کنم که خوردن بیش از حد میوه و سبزیجات موجب تغییری در وزن شخص شود. دکتر کایسر معتقد است که در یک رژیم غذای مناسب، بهترین روش برای کاهش وزن در واقع کمترین میزان کالری است که وارد بدن می شود. اگرچه کسانی که رژیم می گیرند بر این باورند که جایگزین کردن میوه با فیبر بالا با غذاهای ناسالم مفید است اما شواهد تحقیقات این موضوع به اثبات نرسیده است.

محققان توصیه می کنند که دید سلامت عمومی جامعه باید اصلاح شود. بدین معنی که در سلامت عمومی، سعی ما بر این است که پیام های مثبت و تشویق کننده ارسال کنیم و درخواست کردن از مردم برای خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، مثبت تر ومشوق تر از این است که از آن ها بخواهیم کمتر غذا بخورند. متاسفانه اینطور به نظر می رسد که تنها تشویق افراد به خوردن میوه و سبزیجات بیشتر بدون اینکه میزان غذایی که در کل می خورند، کاهش داشته باشد موجب کاهش وزن نمی شود.

به همان ترتیبی که توصیه ‌های سلامت عمومی بر روی افزایش میزان مصرف میوه و سبزیجات متمرکز شده است، دکتر کایسر معتقد است که این پیام های سلامت عمومی باید تعدیل شوند وتوضیح دهند که اگر چه خوردن میوه و سبزیجات بسیار مفید است اما کاهش وزن یکی از فواید آن نیست.

او می گوید: من فکرمی کنم کار کردن بر روی شیوه زندگی سالم از چند جهت ،می تواند استفاده بهتری از زمان و پول باشد.مهم است که تحقیقات کیفی بیشتر در مورد تاثیر انواع غذاها بر روی هم و ایجاد کاهش وزن سالم تحقیق کنند. ما نیاز داریم که یک مطالعه مکانیسمی برای درک بهتر این امور طراحی کنیم تا بتوانیم عموم مردم را بهترمطلع سازیم در مورد اینکه هنگام کاهش وزن چه باید بکنند. پیام های بیش از حد کوتاه شده به نظر خیلی مفید وتاثیرگذار نیستند.

به هر حال تحقیقات اخیر نشان می دهد که فواید رژیم با مصرف میوه وسبزیجات زیاد، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و پانکراتیک را کاهش می دهد.

منبع- سلامانه